Ihottuma lapsella??

v9w84uf0

pojalla 6v ilmestyi muutama päivä sitten paukamat iholle ja punaisen kirjava ihottuma!! Sisällä ollessa se häviää, mutta taas ulos mentäessä se ilmestyy! Onko tämä joku siitepölyn aiheuttama reaktio? Ihottumaa on aina paljailla iho-alueilla, ei siellä missä vaatteet ovat suojanneet. Nuhaa ei ole, ihottuma vaan. Koskaan ennen meillä ei ole mistään allergioista kärsitty.. Osaako joku kertoa mitä tämä on??

2

1204

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kenties

      urticariaa?

    • 5v pojan äiti

      pojallani 5v on koivuallergia, ja samaten jotkut ruoka-aineet siitepölyn aikaan aiheuttavat suun ympärille punaisia läiskiä, myös muualla kehoa on kutisevaa punaista läiskää. Ruoká-aineista: päärynä, tomaatti, kirsikka, persikka, selleri, herne, omena, pähkinä, paprika jne... aiheuttavat näinä aikoina oireita. Ulkoa tullessa on punaista läiskää paljon, olen miettinyt että olisiko myös auringosta johtuvaa ihottumaa. Mutta uskon kuitenkin, että liittynee tuohon koivuallergiaan ja ristiallergiaan ruoka-aineiden vuoksi. Ihottumaan olen laittanut ( en kasvoille ) Ceralan perusvoidetta, on helpottanut kutinaa. Mutta ulkoa kun tulee, niin läiskiä kyl on kasvoilla aina,johtunee ruoka-aineista. Ruoka-ainelista on nimittäin pitkä, mitkä voivat aiheuttaa ristiallergioita. Tässä meidän kokemuksista, toivottavasti antoi lisävinkkiä. Oletko muuten tutkituttanut esim verikokeella onko pojallanne siitepölyallergiaa? Itse sain ihan vasta tietää että poikani oli allerginen. Lääkäri halusi varmuuden vuoksi kartottaa allergiat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      83
      2630
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      43
      2230
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1083
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      35
      938
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      809
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      670
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      7
      605
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      545
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      521
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      32
      515
    Aihe