Hei!
Raskauteni on ihan alussa, ja olen syönyt möllerin tuplaa, jossa on a e ja d vitamiineja. Saanko jatkossakin syödä niitä?
Raskauteni on ihan alussa, ja olen syönyt möllerin tuplaa, jossa on a e ja d vitamiineja. Saanko jatkossakin syödä niitä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
http://kaksplus.fi/keskustelu/t1038685#m10836671
syömistä ei suositella raskauden aikan, joten et saa. Itsekin lopetin Möller-kapselit tultuani raskaaksi. Pyrin syömään kalaa pari kertaa viikossa sen sijasta.
Omegoita saa monenmoisina puhtaina kapseleina, (on myös raskaus-omegakin, multitabsilta). Kalaa ei kannata syödä kovin paljoa koska niissä on elohopeaa, dioksiinia ja muita myrkkyjä.
Hyvä yhdistelmä on omegat ja multivita (siinä ei ole a-vitamiinia). Raskausmultitabs on kallista humpuukia :( rauta ja kalsium estävät muita imeytymästä kun niitäkin on siinä. Rautaa voi nauttia tarvittaessa erikseen, samoin kalsiumia.
Yleinen suositus on, että mieluummin kalaa eri kalalajeja vaihdellen 2 kertaa viikossa, kuin kalaöljyvalmisteita (on myös teratologisen tietopalvelun kanta). Haukea ei ollenkaan ja itämeren isoja petokaloja vain korkeintaan kerran kuussa. Jos ei kalaa saa syötyä, sitten vaan kalaöljykapselit (ilman A-vitamiinia.) Kalaöljyvalmisteissakin on riski, että niissä on ympäristömyrkkyjä, sillä niitä valvotaan vain pistokokein. Ja samasta purkista syö aika kauan, joten jos juuri siinä valmisteessa/erässä on paljon myrkkyä, niin altistuu isolle määrälle haitallista ainetta. Lisäksi ei olla täysin varmoja, että pelkästä kalaöljystä saisi kaikki ne terveydelle hyvät aineet, mitä kalasta saa.
Kalaöljyvalmisteissa kannattaa suosia luotettavia valmistajia, ja jättää kaiken maailman kiinalaiset valmisteet ostamatta.
Möller Tuplat normaaliin Möller omega 3:siin kun sain tietää raskaudestani, ne eivät sisällä kuin omega 3:sta, E vitamiinia ja jotain epa ja dha rasvahappoja..Möllerit on ainoita jotka auttavat lukuisiin aftoihin suussa, parikin päivää ilman niitä, niin johan alkaa aftoja tulla ihan älyttömästi.:/
E-EPAA, on moneen kertaan tislattu eikä sisällä trans-rasvoja kuten jotkut muut tuotteet. Mulla tuo oli myös ainoa tuote, joka ei aiheuttanut pahanmakuisia röyhtäisyjä.
Lisäksi käytin foolihappovalmistetta ja kalsiumia. Tärkeintä on kuitenkin kiinnittää huomiota monipuoliseen ruokavalioon!
Ei kannata tuplaa syödä, kun siinä on A-vitamiinia, josta ollaan monta mieltä raskauden aikana. Itse en ainakaan A-vitamiinia purkista ottaisia pieniäkään määriä. Möllerillä löytyy ihan perus omega-3, jossa ei ole A-vitamiinia, eikä muita vitamiineja lisätty. Vaihda perus Mölleriin, jos haluat samassa merkissä pysyä.