paras zeoliititon

Mikä on teidän mielestänne paras zeoliititon pyykinpesuaine?

Ostin tuossa Erisanin pesujauhetta, mutta se oli ainakin ihan surkeaa, ei tehonnut tahroihin juuri ollenkaan. Kokeilin myös Omon nestemäistä pesuainetta, mutta se taas jätti pyykkiin kauhean hajusteen hajun. Ennen kuin lähden taas kauppaan tekemään hutiostoksia, olisi kiva kuulla mielipiteitä, mikä on muitten mielestä ollut tehokasta pesuainetta.
103776
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Minä käytän Sertoa ja olen ollut tyytyväinen. muista ei kokemusta.

Äänestä

jossain marketeissakin sitä myydään, mutta googlella löytää yhteystiedot, mistä sitä saa tilattua.

Äänestä

Ero pesuaineen annostuksessa kovan ja pehmeän veden välillä voi olla 100%. Pehmeä vesi vaatii vain noin puolet kovan veden vaatimasta pesuainemäärästä. Jos on pesuainetta on liika, se ei huutoudu kunnolla ja pyykkeihin jää voimakas tuoksu. Meillä käytössä Persil nestemäinen pesuaine ja ihan hyvin on toiminut.

Äänestä
  • Laitoin kyllä ihan ohjeen mukaan pesuainetta, huomioiden tuon pehmeän veden. Käytän aina myös hajustamatonta huuhteluainetta, joten en ole tottunut noihin tuoksuihin pyykissä. Joten käyttämättä jäi tuo pesuaine, koska sillä ei tahratkaan lähteneet mielestäni kunnolla. Mutta täytyy ostaa tuota Sertoa.

    Äänestä

Olen ostanut kotikutsuilta Swipe-pesuainetta,
jossa ei ole zeoliittiä.
Annostus on muutenkin paljon pienempi kuin kaupan pulvereissa,
eikä tuoksu millekään.

Äänestä
  • näille kaiken maailman verkostohörhöilyille.

    Äänestä

  • EI!! kirjoitti:

    näille kaiken maailman verkostohörhöilyille.

    Swipe-pulverin myynti ei ole verkostomarkkinointia,
    vaikka sitä kotikutsuilla myydäänkin!!

    Äänestä

Hinta kohdallaan, riitoisa(ei tarvii olla koko ajan ostamassa) ja mikä parasta se ei tuoksu pyykissä juuri ollenkaan! Lisäksi se ja saman sarjan pesuntehostaja yhdessä ovat tähän mennessä tehonneet jokaiseen tahraan johon olen testannut(mm. ruoho, punaviini, konerasva).
Minulle on ainakin ihan sama millä systeemillä aineita myydään. Suosittelen ehdottomasti kokeilemaan ja sitten, ette enää muita haluakaan käyttää!

Äänestä

Olen käyttänyt LV:tä valkopyykille (tämä kylläkin jauhetta) ja hyvin on pessyt.

Värilliselle pyykille olen käyttänyt Erisanin nestemäistä pesuainetta ja minulla on ainakin pessyt hyvin. Toisaalta vaatteissani on harvoin näkyviä tahroja... Olen myös kuullut, että Minirisk olisi myös hyvää.

Äänestä

Pesupähkinöitä. Netistä googlaamalla saat sivuja, joilta voi tilata eurolla tai parilla kokeiluerän kyseisiä kuoren kappaleita ja pesu-pussin jossa ne laitetaan koneeseen. Toimii meillä hyvin. Tahraiseen pyykkiin lisään ruokalusikallisen tavallista ruokasoodaa pesuaine lokeroon.
Pyykkiin jää raikas puhdas tuoksu, ei pesuaineen haju.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pesuaine kirjoitti:

Mikä on teidän mielestänne paras zeoliititon pyykinpesuaine?

Ostin tuossa Erisanin pesujauhetta, mutta se oli ainakin ihan surkeaa, ei tehonnut tahroihin juuri ollenkaan. Kokeilin myös Omon nestemäistä pesuainetta, mutta se taas jätti pyykkiin kauhean hajusteen hajun. Ennen kuin lähden taas kauppaan tekemään hutiostoksia, olisi kiva kuulla mielipiteitä, mikä on muitten mielestä ollut tehokasta pesuainetta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu