lukekaa

sivuja mm leivän pastan ja riisin epäterveellisyydestä.Ei nää mitään uusia juttuja ole mut mitä ihmettä aaamullakin muka syö jos leipä tai yleensä vilja on nou nou koska se nostaa verensokeria-millä se pitää korvata.Kun lukee edelleen sivuja niin voi on paljon terveellisempää kuin kasvirasvat,minkä kyllä ymmärränkin kun sitä ei oole käsitelty.Eli kai se on niin että pitää alkaa syömään voita lihaa munia kalaa ja vihanneksia´,marjoja ja hedelmiä mut mikskään karppaajaksi en ala.Tosiasiahan on vaikka jengi poistaa muka haitallisen rasvan vaihtaen sen kasvirasvaan ja syö paljon tärkkelyspitoista viljaa mistä ei tule pitkään kylläiseksi niin se energiavaje kompensoidaan myöskin epäterveellisen lihottavilla tuotteilla.
10766
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

tuolta...ihme kun hedelmätkin on pahasta sisältämänsä fruktoosin takia wtf? : vastausta artikkeliin “Fruktoosi virvoitusjuomissa ja hedelmissä korotti kihdin riskiä”
westie Says:

4. helmikuuta 2008 kello 11.11
Kihti on yksi metaboliseen oireyhtymään liittyvä elintasosairaus joten sen ei enää nykyään pitäisi olla ainakaan alan ammattilaiille yllätys, että fruktoosin käyttö on hyvin tärkeä osa oireyhtymän sairauksien synnyssä.

Metabolisen oireyhtymän edelletyksenä on elimistön insuliiniresistenssin kehittyminen. Insuliiniresistenssi taas syntyy “kätevästi” rasvoittamalla maksaa esim. fruktoosilla, jolloin maksan kyky reagoida insuliiniin asteittain heikkenee ja ongelmat alkavat.

Tämän laajan ja vakavan terveysuhkan syy-seuraus suhteen selvittäminen ei pitäisi olla kovin hankalaa.

Äänestä
  • Glukoosi on eri asioita. Kirjoittaja on sekoittanut eri sokerit keskenään. Hedelmäsokeri nostaa erittäin maltillisesti verensokeria.

    Äänestä

  • sekä kirjoitti:

    Glukoosi on eri asioita. Kirjoittaja on sekoittanut eri sokerit keskenään. Hedelmäsokeri nostaa erittäin maltillisesti verensokeria.

    Mono sokeri glukoosi=rypälesokeri
    Mono sokeri fruktoosi=hedelmäsokeri
    Tavallinen sokeri on sakkaroosi joka on puoliksi glukoosia ja puoliksi fruktoosia, joiksi se elimistössä hajoaa. Tärkkelys, jota esim. jauhoissa on n.70% hajoaa elimistössä (maltoosi=kaksi glukoosia)glukoosiksi.

    Äänestä

  • on molempia kirjoitti:

    Mono sokeri glukoosi=rypälesokeri
    Mono sokeri fruktoosi=hedelmäsokeri
    Tavallinen sokeri on sakkaroosi joka on puoliksi glukoosia ja puoliksi fruktoosia, joiksi se elimistössä hajoaa. Tärkkelys, jota esim. jauhoissa on n.70% hajoaa elimistössä (maltoosi=kaksi glukoosia)glukoosiksi.

    verensokeria huimasti ja aiheuttaa sen takia ongelmia ja liikalihavuutta. Jalostettu sokeri pitäisi kieltää lailla.

    Äänestä

Mistä ihmeestä sinä olet saanut päähäsi, että mainitsemasi ruuat ovat epäterveellisiä?? Täyttä puppua, uskon asioita, ei tiedotn, pelkkää luulotiedettä, ei totuutta.

Äänestä
  • vaikka mitä. Monet jutut ovat osa suurempaa kokonaisuutta, sairastaako ihminen jotain, minkä ikäinen, paljonko liikkuu jne.

    Ei kaikkea voida soveltaa kaikkiin. Kaikille ei sovi kaikki mitä jollekin muille.

    En kyllä kasvimargariinia voihin vaihda.

    Menin vaihtoehtohoitajalle mittauttamaan vitamiini-ja hivenainepuutteitani. Niitä ei juurikaan ollut. Kasasi ainakin 15 eri purkkia, mitä minun olisi hyvä syödä. Euroja kertyi n. kaksisataa.
    Ostin kuitenkin vain maitohappobakteeripurkin, en enää muista montako miljoonaa bakteeria oli ja hyvää piti tehdä. Kysyin,että mitä niiden pitäisi vaikuttaa olooni,vastasi että kyllä sen sitten huomaa. - En huomannut mitään.

    Ylipainoiseksi muutamassa vuodessa tulleena tiedän, että syön liikaa ja liikun liian vähän. Sydänsairaana en voi vauhdilla liikkua,joten nipistän turhista syömisistä - onhan sitä muutakin tekemistä!

    Äänestä

  • en minä ole saanut päähäni mutta jos hieman tutkit ravitsemusjaterveys.fi sivuja niin huomaat että joku muu on.Esimerkiksi leipätiedotusta syytetään valheelisen tiedon välittämisestä ja kansanterveyslaitoksen Pekka Puskaakin kritisoidaan.Itse olen 172 cm 36 v mies paino 67....siis en vielä liian lihava mutta esim jotenkin vaan tuntuu kun leipää määsyttä niin se ei anna tarpeksi energiaa vaan turvottaa vatsaa ja lihottaa?...

    Äänestä

ja ennenkuulumatonta juttua laihdutuksesta.

Äänestä

Leivä ja vilja säilyttävät aina arvonsa.
Jos leivässä on kokojyviä ja kuitua se on hyvin arvokasta käyttää päviän eri ruoka-aikoina.
Jos leipä on sivelty kasvisleviteellä ja asettu siihen vihannesta , juustoa, kalaa, leikettä ja siten katettu toisellsa leivänsiivulla, tämä on aivan täydellinen ravinto, tasapainotettua energiaineiden suhteen8 protiinit, rasvat ja hiilihdyraatit9.
Tällaisen päällystetyn kaksoisleivän syöminen aamulla maitotuotteen kera on suositeltava täyspainoinen biologisesti korkea-arvoinen aamiaisvaihtoehto.
Nykysuositusten mukaan tulisi proteiinin osuuden aterioissa olla 10-20E%, rasvojen osuuden 25-35 E% ja loput hiilihydraateista. Tämä jako pitäisi toimia jokaisella suuremmalla aterialla, aamiainen, lounas ja päivällinen. On hyvä jos sama jako heijastuu välipalaan. leipä välipalana antaa juuri sellaista energiaainejakoa. Leipää ei tule hylätä dieetistään. Puolet päivän energiasta tulisi nauttia ennen keskipäivää. Silloin se myös tulee käytetyksi eikä menee lihavudeksi. Siis 50E% syödään ennen kuin kello on 13.

Äänestä
  • »Aamupalavertailu: Munalla vai puurolla töihin?
    Mitäpä syödä aamupalaksi? Tässä vertailussa on mukana energiamäärältään samanlaiset annokset keitettyä kananmunaa ja kaurapuuroa. Käytännössä annoskoko tarkoittaa noin kahta kananmunaa ja reilun kokoista annosta kaurapuuroa.


    Kananmunat
    Kaurapuuro
    Energia 170 kcal 170 kcal
    Proteiini 15 g 7 g
    Rasva 12 g 3,5 g
    Hiilihydraatit 0 g 27 g
    Sokerikuorma (GK) 0 20
    A-vitamiini 282 µg -
    D-vitamiini 2,6 µg -
    E-vitamiini 2,2 mg 0,4 mg
    K-vitamiini 0,95 µg 1,0 µg
    C-vitamiini - -
    folaatti 69 µg 15 µg
    niasiini 4,0 mg 1,5 mg
    riboflaviini (B2) 0,45 mg 0,04 mg
    tiamiini (B1) 0,14 mg 0,12 mg
    B12-vitamiini 2,7 µg -
    B6-vitamiini 0,16 mg 0,06 mg
    karotenoidit 836 µg 85 µg
    kalium 155 mg 197 mg
    magnesium 15 mg 65 mg
    kalsium 68 mg 34 mg
    fosfori 250 mg 208 mg
    rauta 2,9 mg 3,0 mg
    sinkki 1,6 mg 2,2 mg
    jodi 52 µg 50 µg
    seleeni 30 µg 4,3 µg

    Kananmunissa on reilusti enemmän elimistömme tärkeitä rakennusaineita proteiinia ja rasvaa, kun taas kaurapuurossa on reilusti nopeasti imeytyviä hiilihydraatteja, jotka korottavat ruokavalion sokerikuormaa, eli ns. tyhjää energiaa. Juuri tämän nopean imeytymisen vuoksi kaurapuuron nälkää pitävä vaikutus saattaa olla yksilöllisesti heikko.

    Vitamiini- ja kivennäisainepitoisuuksiltaan kananmunat ovat aika lailla ylivoimaisia kaurapuuroon verrattuna. Pitoisuudet on laskettu Finelin ruokakori-toiminnon avulla. C-vitamiinia ei ole kummassakaan vaihtoehdossa, joten aamupalaa kannattaa täydentää ainakin esimerkiksi hedelmällä tai marjoilla.

    Kananmuna on terveellinen ja monipuolinen elintarvike, jolla on ollut aikaisemmin turhaan huono maine. Kanadan ja Australian paikalliset sydänyhdistykset ovatkin antaneet kananmunalle suomalaisen sydänliiton sydänmerkkiä vastaavat tunnustukset.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ravitsemusjaterveys.fi kirjoitti:

sivuja mm leivän pastan ja riisin epäterveellisyydestä.Ei nää mitään uusia juttuja ole mut mitä ihmettä aaamullakin muka syö jos leipä tai yleensä vilja on nou nou koska se nostaa verensokeria-millä se pitää korvata.Kun lukee edelleen sivuja niin voi on paljon terveellisempää kuin kasvirasvat,minkä kyllä ymmärränkin kun sitä ei oole käsitelty.Eli kai se on niin että pitää alkaa syömään voita lihaa munia kalaa ja vihanneksia´,marjoja ja hedelmiä mut mikskään karppaajaksi en ala.Tosiasiahan on vaikka jengi poistaa muka haitallisen rasvan vaihtaen sen kasvirasvaan ja syö paljon tärkkelyspitoista viljaa mistä ei tule pitkään kylläiseksi niin se energiavaje kompensoidaan myöskin epäterveellisen lihottavilla tuotteilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu