Mietin tässä vanhan saabin vaihtoa felicia 1,3 -96 ajettu 83tkm hintapyyntiä 3900. Kokemiksia autosta ja mielipiteitä hinta-tasosta??? Siis kannattaako -89 400tkm 9000 Saabia vaihtaa???
Kiitos
Felicia 1,3
4
913
Vastaukset
- kulkija
Kyllä kannattaa vaihtaa saab aina vaikka olis vielä tuoreempi saab. Mut toinen juttu on se, et kannattaako vaihtaa skodaan.Mun mielestä tosa autossa on aika kova hinta kuiteskin.Mieti tarkkaan.
- ällistynyt
Jos 96-mallisen Felician saa alle 4000 euron, niin ei tasan ole kova hinta. Vertaapas, mitä yleensä pyydetään tuonikäisistä Skodista. Fellu on jo täysin VW-kauden tuote ja laadultaa ihan ok! Ainakin vanhat mielikuvat karmeista kommarikulkineista kannattaa unohtaa.
- Niki
No eihän tuo 96 vuoden Felicia ihan Fabiaa, Octaavia tai superbia vastaa ns. laadussa, mutta on kuitenkin tehty jo Volkswagenin aikakautena, 96 vuonna muuten tuli Octaviakin. Halpoja kilometrejähän tuollaisella Felicialla ajelee, mutta kyllä tuo 9000 sarjan Saab on selkeästi hiljaisempi ja mukavempi auto, vaikka vanhempi on. Tosiasia on, että 400 tuhatta on jo paljon kilometrejä joten Saabisi on kyllä vaihdon tarpeessa. Itse vaihdoin Vectrasta Fabiaan. Vaikka kyseessä on periaatteessa vain 1.5 luokkaa pienempi auto, niin kyllä ero oli suurehko. Itse koin jonkinmoisen järkytyksen tietyllä tasolla- Meinaan vaan sitä, että jos olet tottunut 9000:n mukavuuteen, hiljaisuuteen yms. on Felicialla ajo pidempään jonkinmoinen shokki. Tietysti sitten kun siihen puolen vuoden päästä on tottunut, ei edes oikeastaan kaipaa parenpaa. Mielestäni kannattaa kuitenkin pysyä valitsemassaan luokassa. Alaspäin ei kannata tulla, sillä siitä seuraa useimmiten vain pahaa mieltä. Eli, jos äänekkäämpi auto, jonka suorituskyky on vähäisempi ja niin edelleen ei haittaa, on tuo felicia oiva vaihtoehto.
Hintakaan ei ole paha joten kannattaa harkita. Muista kuitenkin koeajaa autoa kunnolla jotta tiedät onko Felicia juuri sitä mitä haluat. Epäilen, että haluat kuitenkin isompaa/mukavempaa, jos 9000 oli mieleen... =/ - Skodaattori
Ison auton olemus puuttuu, voi tulla Saabin jälkeen kulttuurishokki. 1,3 l kone sopii rauhalliselle kuskille, 1,6 l on selvästi ärhäkämpi. Itselläni on 1,3 -97 farkku, sopii minulle. Kulutus kesällä noin 5,5 - 6 l, talvella 7 l. Jousitus toimii kokoluokka huomioiden hyvin, kantaa kuormaa olematta kova. Kilometrjä on kertynyt 104000, luotettavuus on ylittänyt odotukset. Vikoja: vilkkurele heti uutena, imusarjan paperitiiviste vihelsi 30000 km, pakoputki 72000km, lohkolämmitin (Defa) 98000 km (lähti silti -36C). Ainut autoni, jota ei ole tarvinnut hinata vielä näillä kilometreillä, edelliset (kaikki uutena ostettuja, alkaen v. 1982) Suzuki, Citroen, Opel.
Jos pikkuautomaisuus ei haittaa, niin suosittelen, hintakaan ei tunnu pahalta.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996003
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963025Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262810Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262085Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191506Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125960- 48764