Verenpainelääkitys ja erektio

Hei!

Tietääkö kukaan, aiheuttavatko diureetti-tyyppiset verenpainelääkkeet helposti erektiohäiriöitä. Itselläni on ollut hieman ongelmia ja aprikoin mahtaako lääkityksellä olla osuutta asiaan :( Olen alle 30v.
31130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

voi verenpainelääkityksen sivuvaikutuksena olla potenssiongelmia, tämän kaltaiset lääkeryhmät tosin ovat sellaisia joissa vaikutukset ovat hyvin yksilöllisiä ja tapauskohtaisia. Itse ilmeisesti jos lääkkeen syömisen aloittamisen jälkeen olet selviä muutoksia huomannut jotka eivät muusta oikein voi johtua niin sitten syynä voi vallan hyvin olla lääke.

Esim. joskus vanhemmilla miehillä saattaa tulla helpollakin tilanteita että kun joutuu aloittamaan varsinkin "rankemman" verenpainelääkityksen niin menee ns. loppukin potenssi mitä on jäljellä jos ikää on jo enemmän. Tiedän muutamankin tapauksen jossa vanhemmat mieshenkilöt ovat tätä kironneet.

Tosin kun olet vielä sen verran nuori niin jos asia vaivaa ja selvästi johtuu lääkkeestä niin tosin voi olla laajempi haitari lääkkeissä joita voi ottaa saadakseen saman avun eikä välttämättä olla tilanteessa että vain joku tietty lääke katsotaan parhaaksi.

Tosin ei tietenkään voi sanoa mitään (ja ei kannata luonnollisesti nettijuttujen perusteella aloittaa terveysasioitaan pohtiakaan) kun verenpaineongelmatkin ovat hyvin yksilöllisiä ja lääkkeet moninaisia, joten ota asia puheiksi reilusti lääkärisi kanssa jos asia vaivaa ja kysy olisiko mahdollista kokeilla jotakin muuta vastaavaa lääkettä.

Tosin se joskus on vähän niin että jos yksi lääke aiheuttaa heti selvästi verenpainepillerien tapauksessa ongelmaa niin sitten sen tekevät valitettavasti monet muutkin, eli on altis sivuvaikutuksille koko lääkeryhmässä eikä vain pillerikohtaisesti.

Sen verran vihjeeksi vain että kannattaa asiasta keskustella siinä mielessä hyvissä ajoin ennen kuin on ns. totuttanut itsensä täysin yhteen lääkkeeseen ja syönyt sitä kauan, nimittäin verenpainelääkitys on vähän sellainen että mielellään tehoavaa ja ns. pysyvää lääkitystä ei mielellään aleta muuttelemaan enää pidemmän käytön jälkeen, siitä voi sitten seurailla monenlaista arvojen heittelyä ja suoranaista haittaa mitkä varmaan lääkärinkin luulisi otavan puheiksi kun asiasta kysyt.

Äänestä

Betasalpaajat ovat kuulemma erektion tuho

Äänestä

Mieheni käytti muistaakseni Atenol -nimistä verenpainelääkitystä vuosikausia. Hänellä oli selviä erektiohäiriöitä, vaikka oli vasta kolmikymppinen. Työpaikkalääkäri kysyi suoraan, ottaako eteen kun lääkitys on tämä. Mieheni oli helpottunut, sillä uusi lääke poisti ongelmat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ere K. Tio kirjoitti:

Hei!

Tietääkö kukaan, aiheuttavatko diureetti-tyyppiset verenpainelääkkeet helposti erektiohäiriöitä. Itselläni on ollut hieman ongelmia ja aprikoin mahtaako lääkityksellä olla osuutta asiaan :( Olen alle 30v.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu