pikkunen ikkuna avautumaan?

Siis sellanen pieni ikkuna pitäs saada mikä avautuu esim ku on täyttäny lomakkeen ja lähettäny sen ni tulis sit sellanen pikkunen ikkuna tyyliin
kiitos hakemuksesta.
pitääks se tehdä jollain javalla vai saako html:llä?

kiitos!!!
5493
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Älkäähän nyt ihmiset sekottako Javaa ja Javascriptia, ne on kaks eri asiaa. Mutta tollasen pikkuikkunan saat JavaScriptilla tehtyä. Hakukoneista kyllä löytyy Scriptejä. Esim 'javascript popup window'.

Äänestä
  • Javascriptin nimi oli alunperin LiveScript, ja sen kehitti Netscape, Java taas on ohjelmointikieli jonka kehitti Sun. Netscape halusi lisätä tuolloin (1995-1996?) LiveScriptin suosiota ja tunnettavuutta ja päätti muuttaa nimeksi Javascriptiksi koska tuolloin Java oli suuressa nousu suhdanteessa ja supersuosittu luomaan interaktiivista sisältöä nettisivuille. Kuten arvata saattoi niin Javascriptillä ja Javalla ei ole juuri mitään yhteistä toistensa kanssa nimen neljä ensimmäistä kirjainta.

    Äänestä

Nuo pikkuikkunat eli pop-upit koetaan yleisesti kiusallisina. Ainoastaan aloittelijoiden mielestä ne ovat 'kivoja'.

Jos koettaisit tehdä saman näin:
Sen pikkuikkunan sijaan tulee uusi iso ikkuna, jossa lukee tuo kiitos linkki 'takaisin sinne jonnekin'.
Tällainen ei häiritse niin paljoa käyttäjiä.

Äänestä

Yleisesti käytäjät vihaavat noita pikkuikkunoita eli pop-uppeja.

Tee sen sijaan näin:
Lähetysskriptissä avaa uusi 'iso' ikkuna jossa on ko kiitos ja linkki "takaisin sinne jonnekin". Tämä tapa ärsyttää käyttäjiä huomattavasti vähemmän.

Paras tietysti olisi unohtaa koko kiitos. Vaikka kuulostaa tylyltä, niin siitä käyttäjät pitävät eniten.

Äänestä
  • Lähetin viestin uudestaan, kun sitä ei viiden tunnin päästäkään näkynyt. Mutta sitten se pullahti jostain esiin.

    Todella reaaliaikaista keskustelua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


piia* kirjoitti:

Siis sellanen pieni ikkuna pitäs saada mikä avautuu esim ku on täyttäny lomakkeen ja lähettäny sen ni tulis sit sellanen pikkunen ikkuna tyyliin
kiitos hakemuksesta.
pitääks se tehdä jollain javalla vai saako html:llä?

kiitos!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu