onko

mitä tyyppi vikoja on tollasessa vm-93 autolla ajettu 240tkm...pitääkö hyljätä heti vai onko kilometrejä edessä yhtä paljonkun takana
5503
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

mulla tollanen 150tkm ajettuna. pelaa hyvin. jakohihna pyörittää vesipumppua, joten sen rikkoutuminen kallista. mulla ei vuoda öljyäkään, vaikka usein jompi kumpi kansi vuotaa. polttoainetta kuluu reilusti, mutta niinhän se isossa pensa-autossa on.

kiinnostaisi kyllä kuulla mitä mieltä joku enempi ajetun auton omistaja on asiasta?

Äänestä
  • onko missään lehdessä testattu audi 100 2.6 tai 2.8 autoja. kulutuksi käytännössä? yms...

    Äänestä

Minulla on Audi100 v6 2.6 Avant Quattro vm. 93. Mittarissa on nyt 210.000km, joista olen itse ajanut viimeiset 120.000. Myyjä korjasi heti alkuun takuuseen katkenneen etujousen ja vuotavan bensiiniletkun. Itse olen joutunut uusimaan raidetangon (hankin käytetyn Saksasta) kun alkoi vuotaa öljyä ja kerrottiin, ettei korjaussarjaa ole saatavilla. Toinen katalysaattoreista helisee/kolisee, kun sisäosat ovat irrallaan, mutta toimii kuitenkin. Tekniikka (moottri, neliveto) toimii kuin ajatus eikä öljyvuotoja ole. Kulutus kaupungissa on 11-12 l/100, talvella jopa 13, maantiellä rauhallisessa ajossa saattaa kulkea joskus jopa 9.5 l/100 km. Olen arvellut, että ilmastointi ja neliveto molemmat kuluttavat noin 1 l/100 km. Kannattaa ottaa huomioon, että osat ovat kalliita, ainakin Suomessa.

Äänestä
  • mulla just samanlainen auto. vakionopeudensäädintä jos käyttää mäkisillä teillä niin vielä saa 1-2 litraa lisää kulutusta.

    perään joutui uusimaan toisen vetoakselin stefan taannoin. ovien kylkilistoissa ruoste pääsee sisään ja vääntää listaa, kiinnikkeet aika heppoisia. mulla ohjaus narisee kuivilla keleillä, rasvan puute jossain muovikiskoissa aiheuttaapi sen. ei vaikuta kestävyyteen mutta ääni aika voimakas. rasvauksen mahdollistava purkaminen aika isotöinen homma vai kuinka?

    kyyti on kyllä muuten hyvä.

    Äänestä

Mulla on vm -95 2.8 automaatti vajaavetoisena.
Mittarissa 140tkm.

Kulutus on maantiellä 8-9 riippuen ajotavasta, klimasta jne. Kaupungissa 12-14.

Klimassa (automaatti-ilmastointi) on monella
pientä säätämistä, myös miun piti sitä fiksailla, ilmanohjausläppien moottoreita oli jumissa.

Noista öljyvuodoista olen kans kuullut, mutta
oma ei ainakaan niin paljo vuoda et alle tiputtelis. Ohjausvaihde vuotaa pikkasen ja
on tiputellut vaihdelaation päälle, joten
sille on tulossa vaihto jossain vaiheessa. Korjaussarjaa ei taida tosiaan olla niinku joku toinen tossa totes.

Sit mittariston taustavaloja on tietty jo kerenny monia palaa, mut ne on helppo vaihtaa. Tänään vaihdoin automaattivaihteen ilmaisimen valot ja meni puol tuntia vaikka on juotettavat polttimot. Muovikantaset vaihtaa 10 minuuttissa vaikka kaikki 10 kpl.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hyvä 100 avant 2.6l v6 kirjoitti:

mitä tyyppi vikoja on tollasessa vm-93 autolla ajettu 240tkm...pitääkö hyljätä heti vai onko kilometrejä edessä yhtä paljonkun takana

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu