Hei!
Haluaisin (ja ostankin joskus) irlanninsetterin ja kysyisinkin josko joku/jotkut kys.koirarodun omistajat voisivat kertoa koiristaa (luonteesta, eli onko se lapsiystävällinen, käytöksestä, onko helppo kouluttaa, onko uroksella ja naaraalla luonteessa, ym eroja)?
Ja mitkä "kuvat" olisi hyvä olla koirasta otettuna osto hetkellä (siis esim. tyyliin lonkkakuvat)??
Haluaisin (ja ostankin joskus) irlanninsetterin ja kysyisinkin josko joku/jotkut kys.koirarodun omistajat voisivat kertoa koiristaa (luonteesta, eli onko se lapsiystävällinen, käytöksestä, onko helppo kouluttaa, onko uroksella ja naaraalla luonteessa, ym eroja)?
Ja mitkä "kuvat" olisi hyvä olla koirasta otettuna osto hetkellä (siis esim. tyyliin lonkkakuvat)??
Vastaukset 4
Vanhimmat
meidän naapurissa asustelee punainen irlanninsetteri joka on meidän sekarotuisen paras ystävä..=)
Tämä Irlanninsetteri on ainakin todella energinen ja urheilullinen!se rakastaa agilitya yli kaiken!
ja niinhän näitten settereitten pitääkin olla....puhtia täynnä!! =)
todella mukava koira...ihmisrakas ja tulee kyllä toimeen hyvin lasten kanssa!sopii todella hyvin perhekoiraksi...aivan kuten noutajatkin!setterit vaan ovat hieman vilkkaampia...=)
tämä setteri on narttu!
mutta.....onnea koiran hankintaan.....voin kyllä suositella tätä rotua sinulle,ainakin sillä perusteella millanen meidän naapurin setteri on!! =)
ja pun. irlanninsetterihän ovat sitten eri rotuja...
Suosittelen ehdottomasti irlanninsetterin hankintaa. Itselläni oli sellainen 10 vuotta, se kuoli äskettäin.
Ainakin minun setterini oli todella persoonallinen, mahdottoman ihmisrakas, vauhdikas ja leikkisä vanhoille päiville saakka. Leikki kuin pentu vielä viimeisinä päivinään.
Irlanninsetterit ovat kuitenkin aika omapäisiä, ei mitenkään helppoja koulutettavia. Omaani en sen kummemmin koskaan kouluttanut, vaan se sai koheltaa ihan omana itsenään. Kärsivällisyydellä niitä voi kuitenkin kouluttaa mutta ei niiden perusluonnetta pysty kuitenkaan muuttamaan. Meilläkin naapurissa isännän kanssa setteri käyttäytyy tottelevaisesti ja hyvin kurinomaisesti koska isäntä on sen niin "opettanut" mutta emännän kanssa koira koheltaa miten sattuu ja menee siksakkia tiellä koska emäntä ei siltä muuta vaadi.
Jos haluaa persoonallisen ja seurallisen hali-paija-koiran niin setteri on oiva valinta. Settereillä on paljon hyvin "inhimillisiä" luonteenpiirteitä ja tapoja. Muistatte varmaan "maailman viisain koira Tessu":n?
Setterit myöskin tuoksuu hyvälle koska niillä on ilmava ja silkkinen turkki.
No tässäpä sulle jotakin mun kokemuksista!
jeps, ihana koira on kyseessä.Itselläni gordoni ja aivan uskomattoman eloisa, leikkisä ja iloinen ja ennen kaikkea sosiaalinen:tullut toimeen kaikkien koirien kans ja ei oo mikää "machoileva" uros...mutta erinomainen seurakoirakin setteri on, innostuu vaan välillä liikaakin ihmisistä...lapsirakas koira ehdottomasti. En ole käyttänyt missään koirakouluissa yms. on ihan peruskoulutuksen saanut ja oppinut tosi nopeasti.pallohullu ja kaikki mikä lentää on haettava!Energisyys on hyvä saada purkaa irti juoksemalla- tietysti pitää olla koulutus ihan kunnossa että koira tottelee käskyjä esim. tänne.Turkki ihan uskomattoman hyvä, kiiltää ja ei tarvii ihmeemmin mitää hoitoja.meillä koiran kamuna on kissa ja hyvin yhessä kaveeraavat!