Autoa laiskottaa

Meni viikonloppuna DI-boksi kuten alempana kirjoittelin. Auto on taas ajossa mutta laiska!
Olisiko Trionic hukannut asetukset, tuntuu kuin oltaisiin peruspaineilla liikenteessä, pirssissä siis aikoinaan vaihdettu 150hp -> 185hp ohjausyksikkö.
71050
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

menee joku aika ennenkuin tehot palaa pitää bboxin ensin sopeutua. Ohjeet jotenkin näin akkukaapeli irti muutamaksi minuutiksi,käyntiin tyhjäkäyntiä 2min sammutus ja uudelleen tyhjäkäynnille 2 minuutiksi ja ajaessa aja 70km{h sammuta ja heti käyntiin, ¨toista pari kertaa.

Äänestä
  • Speedpartsin ohjeissa oli että Akun kenkä pidetään irti n.30min ja tämän jälkeen annetaan auton hetki käydä tyhjäkäynnillä. Sen jälkeen 4-5 täys kiihdytystä 2000-4500rpm mahdollisimman suurella vaihteella. Ohjeissa taidettiin ehdottaa nelosella jolloin nopeus väli on n.70-150km/h.

    Sama kiihdytys ohje on myös Saabin omassa sopeutusohjeessa. Pitäis paineiden taas nousta maksimiarvoonsa tuon jälkeen.

    Äänestä

  • NG900SET -95 kirjoitti:

    Speedpartsin ohjeissa oli että Akun kenkä pidetään irti n.30min ja tämän jälkeen annetaan auton hetki käydä tyhjäkäynnillä. Sen jälkeen 4-5 täys kiihdytystä 2000-4500rpm mahdollisimman suurella vaihteella. Ohjeissa taidettiin ehdottaa nelosella jolloin nopeus väli on n.70-150km/h.

    Sama kiihdytys ohje on myös Saabin omassa sopeutusohjeessa. Pitäis paineiden taas nousta maksimiarvoonsa tuon jälkeen.

    Täytyy siis piipahtaa motarilla, kiitos.
    Pätkähti vaan mieleen jotta mikäli tällaista
    sopeuttamista ei tee, niin jääkö paineet alas
    ikuisiksi ajoiksi? Vai oppiiko boksi normaalissakin ajossa ajan myötä?

    Äänestä

  • Arsin kirjoitti:

    Täytyy siis piipahtaa motarilla, kiitos.
    Pätkähti vaan mieleen jotta mikäli tällaista
    sopeuttamista ei tee, niin jääkö paineet alas
    ikuisiksi ajoiksi? Vai oppiiko boksi normaalissakin ajossa ajan myötä?

    Tietääkseni boxi ei opi uutta normaali ajossa vaan tietojen nollaaminen on ainoa tapa saada se oppimaan. Jos ei sopeuttamista tee niin todennäköisesti paineet jäävät alas. Olen omassa autossani nollannut muistin useaan kertaan kun kokeilin SP:n boxia mutten kokeillut jättää kiihdytyksiä tekemättä joten varmaa tietoa ei ole.

    Saattaa jopa parin ensimmäiseen kiihdytykseen antaa hieman extra painetta eli yli 185hp boxin sallimat n. 0,8bar ennen kuin trionic oppii säädetyn arvon.

    Äänestä

tuurilla on katit tai katti hajonnut. Jos pidit virrat päällä ja pumppasit kaasua, kun DI-yksikkö sanoi työsopimuksensa irti, saattaa katti olla tiensä päässä.

Äänestä
  • DI levahti kunnon motarivauhdista jotta napsis vaan, että kyllä taatusti sai ainetta hetken.
    Vaihtoon menee ennenkuin eka katsi osuu kohdalle.

    Äänestä

...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Arsin kirjoitti:

Meni viikonloppuna DI-boksi kuten alempana kirjoittelin. Auto on taas ajossa mutta laiska!
Olisiko Trionic hukannut asetukset, tuntuu kuin oltaisiin peruspaineilla liikenteessä, pirssissä siis aikoinaan vaihdettu 150hp -> 185hp ohjausyksikkö.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu