hei!
sain viimeviikolla 10 päivän terolut-kuurin epäsäänöllisiin/välillä pois jääviin menkkoihin.
gyne ultrasi ja sanoi että kohdunseinämä näyttää paksulta mikä lienee tarkoittaneen sitä, että menkat vois alkaa ihan itsestäänkin. nyt kävi niin, että ne alkoi kesken kuurin. ongelmani on, että onko se normaalia?
alkunperin menin lääkäriin juurikin epäsäännöllisyyden/pois jäämisten ja alavatsapaineen ja -kipunimistelyn takia. jälkimmäisiin alavatsaoireisiin ei mitään varsinaista syytä löytynyt. ja
sain viimeviikolla 10 päivän terolut-kuurin epäsäänöllisiin/välillä pois jääviin menkkoihin.
gyne ultrasi ja sanoi että kohdunseinämä näyttää paksulta mikä lienee tarkoittaneen sitä, että menkat vois alkaa ihan itsestäänkin. nyt kävi niin, että ne alkoi kesken kuurin. ongelmani on, että onko se normaalia?
alkunperin menin lääkäriin juurikin epäsäännöllisyyden/pois jäämisten ja alavatsapaineen ja -kipunimistelyn takia. jälkimmäisiin alavatsaoireisiin ei mitään varsinaista syytä löytynyt. ja
Vastaukset 3
Vanhimmat
...Siis se, ettei lääkäri kysyny siulta, millon viimeset menkat on ollu. Meillä kysy sen ja sano sit, että kierron 10-24pv syöt Teroluteja 1tbl iltaisin, näin vaikutus on varmempi. Siulla vissiin oli sit menkat ihan oikeesti jo tulollaan ja Terolutithan ei niitä pysty pysäyttämään, jos on jo limakalvo alkanut kuoleutumaan.
Minäkin sain joskus 10 päivän Terolut-kuurin poissaolevien kuukautisten käynnistämiseen ja vuoto alkoi kesken kuurin, noin puolivälissä muistaakseni.
Minullekin lääkäri määräsi Terolutia poisjääneisiin kuukautisiin. Hän sanoi että jos vuoto alkaa kesken sen 10 päivän Terolut-jakson, niin voi lopettaa tablettien syömisen. Eli ei tuossa pitäisi mitään epänormaalia olla.