Opiskelen tällä hetkellä yo-datanomiksi.Koulu kestää kaksi vuotta ja olen aatellut sen jälkeen mennä ammattikorkeeseen lukeen itteni tradenomiksi.joten kysynkin teiltä hyvät ihmiset, onko joku tehnyt samoin/tietääkö asiasta, että saako ammattikorkeessa hyväksi luettua ammattikoulun opintoja,vaikka ei ole ihan sama ala kyseessä?
ja miten yhteihaussa menetellään kun on lukion ja ammattikoulun paperit, kumman arvosanat laitetaan hakupapereihin??vai molemmat?kiitos!
DATANOMISTA TRADENOMIKSI??
11
3748
Vastaukset
- tyttö
Minun ammattikorkeassa ei saa hyväksiluettua datanomin tutkinnon kursseja..
Jos on käynyt entisen opistotason tutkinnon, esim. merkonomi, niin hyväksi-
lukuja saa, mutta tällä nykyisellä tutkinnolla ei. Täällä järjestetään erilaisia
testeja ammattikoulupohjaisille ihmisille, joiden avulla hyväksilukuja voi saada.
Hakupapereihin voit merkitä vain toisen tutkinnon, tietty sen jossa on
paremmat arvosanat..- Jaana
Meillä taas saa datanomintutkinnosta n. 10 ov luettua hyväksi liiketalouden tradenomin opintoihin, eli taitaa olla ihan koulukohtaista. Kannattanee kysyä sieltä koulusta, johon aikoo hakea sitten kun asia on ajankohtainen.
- yo-merkonomi
Jaana kirjoitti:
Meillä taas saa datanomintutkinnosta n. 10 ov luettua hyväksi liiketalouden tradenomin opintoihin, eli taitaa olla ihan koulukohtaista. Kannattanee kysyä sieltä koulusta, johon aikoo hakea sitten kun asia on ajankohtainen.
Opintoviikkoja ei suoraan hyväksilueta, mutta tietty määrä AMK:n opintoviikoista voidaan näyttökokeiden kautta katsoa suoritetuiksi jo ennen opiskelujen alkua, jolloin ainakin osa aloituskursseista jää kokonaan pois.
Itse tulin yo-merkonomin paperein tietotekniikkaa opiskelemaan erääseen pääkaupunkiseudun ammattikorkeaan ja sain suoritusmerkinnät reilusti yli kymmenen opintoviikon edestä. Vaatimuksena taisi olla vähintään kolmosen arvosana tietyistä erikseen mainituista kursseista, portfoliot työnäytteet, ja sitten vain näyttökokeeseen. Datanomien oli mahdollista suorittaa useampi opintoviikko tällä tavoin, joten käytäntö varmasti vaihtelee sekä kouluttain, opintolinjoittain että pohjakoulutuksen mukaan. Kyselepä ihmeessä lisää niistä kouluista, joihin aiot hakea.
Tsemppiä sulle.
- haagassa
Haagan amk:ssa ainaskin saa datanomit hyväksilukuja. Ainaskin jos on tietojenkäsittelyn linjalla.
- Esko
ihahaa, ihahahhaa heppa hirnahtaa !
ihahaa, ihahahhaa heppa hirnahtaa !
- Ope
Datanomin papereista saat hyväksilukuja jos olet ylioppilas. Hyväksilukuja ei anneta siitä tutkinnosta, joka on ollu vaatimuksena kouluun pääsemiselle. Eli jos hait pelkällä datanomin tutkinnolla, niin siitä tuskin hyväksiluetaan mitään. Eihän ylioppilaskaan saa hyväksilukuja lukiotodistuksella esim. kielistä. Jos sinulla on siis datanomin tutkinto yo-tutkinnon lisäksi, niin eiköhän jokainen koulu siitä jonkin verran opintoviikkoja sinulle hyvitä.
- hmm
että täsmälleen samoista kursseista ei siis saa hyväksilukua, jos ei ole lisäksi ylioppilas? Kuulostaa aika epäreilulta, mutta voi hyvinkin olla totta... Tähän ei kai kuitenkaan vaikuta se, kummalla todistuksella on hakenut, kunhan molemmat paperit löytyy?
- tradenomi
hmm kirjoitti:
että täsmälleen samoista kursseista ei siis saa hyväksilukua, jos ei ole lisäksi ylioppilas? Kuulostaa aika epäreilulta, mutta voi hyvinkin olla totta... Tähän ei kai kuitenkaan vaikuta se, kummalla todistuksella on hakenut, kunhan molemmat paperit löytyy?
Ei saa meidän koulussa, vaikka olisit yo ja datanomi. Samoihin testeihin pitää osallistua jos haluaa hyväksilukuja.
- Jou
Eli näistä tämänhetkisistä merkonomin / datanomin tutkinnoista ei saa ENÄÄ suoraan hyväksiluettua mitään (vaikka olisi yo-paperit). Olikohan v. 2000 tai 2001 aloittaneet viimenen ryhmä joka sai suoria hyväksilukuja vähän riippuen koulusta, nyt saa vaan vanhasta opistotason merkonomitutkinnosta (joita ei ole vähään aikaan enää valmistunut...) n. 20 ov (ainakin Tamkissa). Meillä on ainakin tiedot ja taidot testejä merkonomeille ja datanomeille, näistä saa suoritusmerkinnän, jos testi menee hyväksytysti läpi, testeistä noppia voi muistaakseni saada reilu parikymmentä. Itse kävin yhdistelmäopinnot (kauppis (merkonomi)/lukio) ja hain kauppiksen puolen papereilla, joilla laskin pisteiden olevan paremmat...
- SUPERVÄINÖ
jotain vitun väliä parilla hyväksiluvulla kumminkin jos sin kouluu meet ni siäl olet vaik oliski hyväkslukuja..laiskuri
- MattiPattila
NIIN! LAISKURI!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t734486- 332541
- 402374
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin211835Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401722- 821573
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251572- 1511397
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..231267Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901155