Vahaus

Millä saa uudelleen maalatun lujitemuovipinnan kiiltämään? Kauheesti ei viittis rueta hiomaan ettei ala vanha väri hohkamaan läpitte. Vene on 70 luvulta ja maalattu pari vuotta sitten liikkeessä.

Ja kuinka montaa kerrosta ootte ladellu noita kovavahoja vai riittääkö ihan kertariipasu?
1334
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Luota vahan käyttöohjeisiin, esim. AutoGlym puhdistava vaha kerran tai pinttyneeseen kohtaan niin että lika irtoaa (lujitemuoviveneessä usein lopullinen puhdistus tapahtuu usein juuri vahatessa) ja sit vahauksen jälkeen se litku mikä antaa lopullisen kiillon, mutta kyllä kaikki vahat toimii ja ovat parempia kuin ei mitään. Useista kerroksista ei mielestäni hyötyä ole, autossakaan. Ja veneesi runkohan on nyt uudenveroinen eli kohtuu / normaalityöpanoksella pitäisi selvitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


normaalimiäs kirjoitti:

Millä saa uudelleen maalatun lujitemuovipinnan kiiltämään? Kauheesti ei viittis rueta hiomaan ettei ala vanha väri hohkamaan läpitte. Vene on 70 luvulta ja maalattu pari vuotta sitten liikkeessä.

Ja kuinka montaa kerrosta ootte ladellu noita kovavahoja vai riittääkö ihan kertariipasu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu