Sen verran että jos lämmöt ei nouse niin eikö silloin ole ovulaatiota? Eikös lämpöjen nousu johdu juuri siitä että munasolu on irtautunut ja hedelmöittyminen näin mahdollista...?!
Mulla on kp16/27-30 eikä ovulaatiosta ole tietoakaan... :/ Ei oireita (yleensäkään ei ole) eikä lämmönnousua. Tikuttanut en ole tässä kierrossa.
Mulla on kp16/27-30 eikä ovulaatiosta ole tietoakaan... :/ Ei oireita (yleensäkään ei ole) eikä lämmönnousua. Tikuttanut en ole tässä kierrossa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mulla on kp17/27-30 menossa eli kierto pidentyy mikäli ovis tulee myöhemmin.
Vastaavasti jos se ei tule niin ei kyl ole mitään hajuu millon menkat alkaisivat...
kopsattu sivulta http://www.solunetti.fi/fi/histologia/keltarauhanen/
"Ovulaation jälkeen munarakkulan jäljelle jääneet granuloosa- ja teekasolut laskostuvat ja muodostavat keltarauhasen. Granuloosasoluista muodostuu paksu solukerros entisen munarakkulan ontelon ympärille. Aiempia teekasoluja on keltarauhasessa nähtävissä pääasiassa sen reunaosissa.
Keltarauhasen solut erittävät estrogeeneja ja progesteronia, jotka valmistavat kohdun limakalvoa vastaanottamaan hedelmöittyneen munasolun. Jos hedelmöitystä ei tapahdu kahden viikon kuluessa ovulaatiosta, keltarauhasen hormonituotanto lakkaa ja keltarauhanen surkastuu valkorauhaseksi (corpus albicans), joka näkyy pienenä arpena munasarjassa. Jos munasolu hedelmöittyy, keltarauhanen toimii aktiivisesti kaksi tai kolme kuukautta."
Eli käsittääkseni lämmön nousun aiheuttaa tuo keltarauhasen erittämä progesteroni. Näin ollen vois aatella et jos lämmöt ei nouse niin ei ole ovulaatiokaan tapahtunut. Mutta eikös tuo lämmön mittaus ole aikas herkästi heittelevä, joten en sen varaan laskisi. Onko siis tuo 30 sun pisin kiertosi? Viittais kyllä ovulaation tapahtumiseen. Minulla kierto venyy yli viidenkymmenen päivän silloin kun ovis ei tapahdu. Muutoin ovistelen n. kp 20 ja menkat kp 34.
Pääasiassa kiertoni on ollut 28pv mutta edellisestä kierrosta tuli 30pv ja se on siis pisin kiertoni.
Lämpöjä mittasin myös edellisesstä kierrossa ja silloin selkeä lämmönnousu tapahtui kp17:na ja luteaalivaihe näin ollen oli tasan 14pv.
Tämän hetkiset oireet kyllä viittais siihen ovis olisi tulossa/menossa... Aamulla ja alkupäivästä "paikat" oli kuivat mutta nyt iltapäivästä lähtien aivan päinvastoin; en kyllä ole koskaan osannut erottaa valkovuotoa ja oviksen eritteitä toisistaan.... Jos kerran "ovisvuoto" muistuttaa kananmunan valkuaista niin eikös silloin sitten valkkari ole enemmän paksumpaa ja valkoisempaa.... Näitä ihania(!) limajuttuja :p