Kahden kuvan "sulauttaminen" toisiinsa

pikkiss

Minulla on Photosop 7 ja cs 3, joten kuinka onnistuu jommalla kummalla/Kummallakin sulauttaa kaksi kuvaa toisiinsa?

Eli jos ajatellaan että mulla on joku kuva jossa on kuva henkilösta ja toinen kuva jossa on esim. jonkunlainen ornamentti kuvio tai muu graafinen kuvio. Kuinka saan tavallaan sen ornamentin taustalle ja siihen henkilön kuvan tavallaan päälle, mutta osittain läpinäkyvästi?


Jos joku osias selittää, nin olisin kiitollinen. (ja pitäis olla niillä termeillä mitä noissa ohjelmissakin jutut löytyy valikoista)

4

1192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bBb

      Läpinäkyvästi

      Ornamentti alemmaksi tasoksi
      Henkilö ylemmälle tasolle
      Säädä ylemmän tason Läpinäkyvyys-arvo (Transparency)

      • pikkiss

        Nyt sain siis kaksi kuvaa päällekkäin, mutta ongelma onkin se että se tallentaa vain sen alemman.O.o Kuinka saan sen tavallaan yhdeksi kuvaksi ja tallennettua?

        Opetteluttaa opetteluttaa..


      • oikein..?
        pikkiss kirjoitti:

        Nyt sain siis kaksi kuvaa päällekkäin, mutta ongelma onkin se että se tallentaa vain sen alemman.O.o Kuinka saan sen tavallaan yhdeksi kuvaksi ja tallennettua?

        Opetteluttaa opetteluttaa..

        Sun pitää joko tallentaa se .psd-muodossa, jolloin tasot (layerit) säilyy, tai flattenoida kuva, jolloin siitä voit tallentaa sen esim. jpg:nä, mutta silloin et enää saa pohjaa "irti" siitä toisesta kuvasta, vaan ne ovat yhtä puuta.
        Eli, muistaakseni valikosta Image->Flatten.


      • pikkiss..
        oikein..? kirjoitti:

        Sun pitää joko tallentaa se .psd-muodossa, jolloin tasot (layerit) säilyy, tai flattenoida kuva, jolloin siitä voit tallentaa sen esim. jpg:nä, mutta silloin et enää saa pohjaa "irti" siitä toisesta kuvasta, vaan ne ovat yhtä puuta.
        Eli, muistaakseni valikosta Image->Flatten.

        Joo juuri oikein ymmärsit, kiitos! tästä oli paljon apua, ehdin jo tuskastua tuon kanssa. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      271
      10054
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      325
      7223
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      85
      1913
    4. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      116
      1620
    5. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1491
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1181
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      1169
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      48
      959
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      818
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      762
    Aihe