Ihmiselämä on Riihimäellä halpaa
Uhrin tuntenut
162228
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
tullut pienempi vahinko jos jalankulkijakin olisi ottanut huomioon sään ja laittanut vaikka heijastimen. jokainen joka autoa ajaa tietää ettei se pysähdy esim talvikeleissä noin vain hiljaisessakaan nopeudessa. ja ikävä kyllä nimenomaan 50 v. -> naiset hyppivät autojen eteen katosmatta ollenkaan vaan mennään tielle tyyliin nyt menen minä. ei se suojatie mikään etuoikeutettu kaista ole. kuitenkin aina on sääli kun yksikin ihmishenki menetetään onnettomuuksissa. MUISTAKAA KAUPUNGISSAKIN SE HEIJASTIN!
... että auton kuljettajalla on kuitenkin AINA se suurempi vastuu! Jos ei joku o itsaria tekemässä ja alle hypäämässä, pitää autoilijalla aina olla suurempi vastuu! Tien näkyvällä osalla auto on saatava SEIS ennen törmäystä! Käräjäoikeuden päätös on ollut sinällään käsittämätön! Auto on väärissä käsissä yhtä vaarallinen, kuin ampuma-ase! Kumpi on helpompi saada käteensä, pyssy vai auto?!
OK, törmäyskohta on huonolla kelillä aika pimeä. Rajoitusten mukaan ajamalla silti paremmin pysähtyy ennen onnettomuutta. Oliskohan niin että kymppi tossa lisää nopeutta ja puolet pidempi jarrutusmatka. Ja törmäysnopeus ehkä jopa TAPPAVA!
Riihimäellä on tunnetusti omanlaista käyttäytymistä auton ratissa. Autoilijat kuvittelevat olevansa etuoikeutettuja tien kuninkaita! Kun jalankulkija/pyöräilijä on astumassa suojatielle on väistämisvastuu kyllä autoilijalla oli sää sitten mikä tahansa.
Huonolla säällä pitää noudattaa erityisvarovaisuutta.
Aamupostissa kirjoitti joku aiheesta muutama päivä sitten ja totesi, että kokeillessaan ylittää ajotietä Sakonkadulla/Kalevankadulla kukaan autoilija ei päästänyt häntä omaehtoisesti ylittämään tietä SUOJATIETÄ pitkin.
RIIHIMÄKELÄISET VOISIVAT MENNÄ UUDELLEEN AJOTUNNEILLE!!! Yksikin kuolema liikenteessä on liikaa!!!
Olen useampia vuosia kulkenut kävellen ja pyöräillen reittiä Lasitehtaantie/Karankatu ja ylittänyt reitin varrella olevia suojateitä. Koskaan ei autoilijat tosiaankaan päästä ylittämään katua omaehtoisesti, aina pitää odotella niin kauan, että tulee joku rako , missä kadun pääsee ylittämään.
Sakon risteyksessä ylitys myös todella vaarallista, vaikka jalankulkijalle palaa vihreä, niin siitä huolimatta autoilijat kääntyvät jalan tai pyörällä suojatietä ylittävän henkilön eteen.
Olisi tosiaankin aiheellista autoilijoiden perehtyä niihin liikennesääntöihin hieman perusteellisemmin.
Näitä kuulee tämmöisiä selityksiä, että oli huono näkyvyys, liukas keli ja jalankulkijalle mustat vaatteet, ei heijastinta eikä katsonut, että on tulossa auto. Olisi aika ymmärtää, että
nimenomaan auton ratissa on se idiootti, joka ei ymmärrä että ajonopeus on asetettava olosuhteiden mukaiseksi ja suojatiellä voi olla aina jalankulkija, jolla on oikeus, nimenomaan oikeus jatkaa kulkuaan tien yli suojatietä käyttämällä. Autoilijan pitää ottaa tämä huomioon. Kirjauksentiellä oli samanlainen tapaus. Taisi siitäkin tulla pari sataa sakkoa.
Ihmishenki on sen arvoinen.
seli seli jos autot rupeis jarrailee joka suojatien vieressä tai muussa vastaavassa paikassa sen takia että sieltä EHKÄ voi tulla joku idiooti jalan kulkia joka nakkaa paskat MUULLE liikenteelle ja lampsii tielle katsomatta KUNNOLLA ympärillensä liikenne menis melkoseks nykimiseks sitä paitsi jalan kulkialla EI OLE mitään etuajo oikeutta suoja tiellä JOS AUTO ON risteys aluella valmiiksi ja typerä jalankulkia puskee alle SE ON OMA VIKA mutta toisin päin sama asia JOS jalankulkia on alottamassa ylitystä auto on velvollinen antamaan tietä MUTTA OLI SE ETU AJO OIKEUS KUMMALLA TAHANSA niin yhteen ajossa auto voittaa ihmisen monen jalan kukian kannatais miettiä tarkkaan että pitäskö kattoo kumpaankin suunataan ja olla 100% varma että ei tule autoa tai jos tulee olla varma että se auto antaa tietä on aika turha määkiä siitä kuka on väistämis velvollinen JOS HENKI MENEE
Kyseisellä vanhemmalla miehellä OLI heijastin, mutta sekään ei hänen henkeään pelastanut. Itse pyöräilevänä ja kävelevänä olen huomannut, ettei autoilijat välitä muista kuin itsestään. Me muut olemme kuin maalitauluja.Huomasihan sen kun 3 eri kuolemantapausta sattui ihan pienen ajan sisällä joista kaksi sattui suojatiellä ja yksi sen vieressä. Muistakaa autoilijat, että mekin olemme ihmisiä.
jos pyörällä ajat suojatielle niin silloin sinä olet väistämisvelvollinen.
paitsi tietysti kääntyvä auto väistää risteyksessä mutta jos pyörällä tulet pyörätieltä ajoradalle niin sinulla on väistämisvelvollisuus.
tätä eivät kaikki pyöräilijät ole tajunneet.
Riihimäellä myös sellainen tapaus, että mies odotti tien vieressä ja näytti autoilijalle, että voi mennä. Kun autoilija kaasutti, mies hyppäsi eteen, satutti itsensä ja vaati korvauksia rangaistusta.
Käynyt ainakin kahdelle tutulle näin. Toisessa tapauksessa mies sai korvaukset, toisessa silminnäkijöiden kertoman perusteella korvaukset hylättiin.
Olisi kiva tietää että miten tuollaista pystyy varomaan.
Vauhtiahan siinä vaiheessa ei ole kuin kävelyvauhti, mutta kun laittaa jalan sopivasti, voi sattua.
ei vahingosta voi rangaista tuon enempää. Ehkä on ajonopeus ollut olosuhteisiin nähden liiallinen, mutta siitä pitäisi rankaista kaikkia muitakin samaa nopeutta ajavia. Jos yhdelle käy sitten vahinko, niin ei siitä pidä rangaista sen enempää. Murha tai tappo on sitten ihan eri asia.
Se kun ei ole mikään vahinko, jos yleinen asenne on, että autoilijan ei tarvitse varoa eikä ainakaan noudattaa lakeja. Menkää nyt vaikka katsomaan Kirjauksentielle, kuinka moni noudattaa nopeusrajoituksia tai suojateitä koskevia lakeja. Sitten jos noudattavat, puhukaa sen jälkeen vahingoista.
en tiedä miten yliajo sattui MUTTA eikö suojatielle käveliä nähnyt auton valoja vai eikö välittännyt omassa kaveri piirissänikin on sitä "pyhä lehmä" syndroomaa että "minulla on etuajo oikeus jos kuljen jalan suojatien yli" se ei paljon lämmitä vaikka kuinka olisi oikeassa valot vihreenä tai etu ajo oikeus jos auto ajaa päälle parempi katsoa kun katua(kuolla) ja nykyään kun on niin muodikasta painaa menemään koko mustissa vaatteissa yö myöhällä ku joku commando ja ei PUHETTAKKAAN heijastimista ni sitä vähä niinku kerjää yli ajoa jos painelee menemään tien yli katsomatta oon itekki meinannu listiä muutamaan otteseen kännisen idiootin joka kävelee tielle huonolla kelillä "pyhä lehmä" asenteella koko mustissa vatteissa
henkeä ja lopeta tuo järjetön paasaaminen, sekä muista ennenkaikkea pisteet, pilkut ja isot kirjaimet lauseiden alussa.
http://www.davinci.pp.fi/kevlakib.htm
www.liikenneturva.fi/jalankulkija
tullutkaan,mutta laitoin GOOGLELLE jalankulkija liikenteessä,sieltä löytyy..