RAITTIUS SUOJELEE ELÄMÄÄ

tänään rauhan tervehdyksessä Esko Lapinojan kirjoitus.Tupakasta ei tule sellainen paha meno kuin alkoholista.......Lukekaa ihmeessä hänen synnittömät perustelut.Hirveää tupakoinnin puolustamista ja siihen kannustamista.Tupakka on pahin huume ja ihmisten ,ympäristön,lasten ,perheiden ja kotien saastututtaja.Lapinojan kirjoitus muiltaosin oli todellakin arvokas.Vieläkö hän olisi lisännyt siihen ehdottoman täys raittiuden eikä olisi jättänyt porsaanreikää tupakan hyväksymiselle.
5297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tuolla alempana oli jo tästä aiheesta keskustelua ja ihmetystä, että miksi joka tilanteessa, kun puhutaan raittiudesta, niin tupakointia ei lestadiolaisuudessa raskita nimetä raittiuteen kuuluvaksi. Kun aikoinani olin kansakoulussa, niin jo siellä tupakointi ja alkoholi olivat sellaisia epäraittiita tapoja, joista koitettiin 60-luvun nuorisoa opastaa sekä varjella.

Nyt SRK vaan vesittää tätä raittiusoppia antaen tupakoinnille täyden siunauksensa.
Ei se, että ihminen tulee täysi-ikäiseksi, tee tupakointia yhtään hyväksytymmäksi.
Esko riepu vielä korostaa, että täysi-ikäiselle tupakointi ei ole omantunnon kysymys.

Mitä alaikäiset tämmöisestä ajatteleekaan? He ajattelee niin, että kunhan tässä tullaan täysi-ikäiseksi, niin sitten on lupa tupakoida ilman omantunnonkaan syyttelyitä.
Typerä aikuinen antaa tällä tavalla vaan kehoituksen tupakointiin sitten kun ollaan niin aikuista, että...

Äänestä
  • en yhtään epäilisi,onhan sitä ennenkin kai lahjusta otettu ties mistö

    Äänestä

Tuollainen provokaattori ansaitsee välittömän palalautteen. Antakaa palaa sähköpostilla osoitteeseen: [email protected]

Äänestä
  • Tällä palstalla referoitujen Päivämies-kirjailijoiden sähköpostiosoitteet pitäisi jonkun tietävän pistää AINA näkösälle!

    Äänestä

Tutkimusten mukaan tupakoimattomat rupeavat harvoin käyttämään huumeita, huumeen laadulla ei ole eroa. Sen sijaan tupakointi alentaa kynnystä huumeiden käytölle. Onneksi omat (kirkkoon kuulumattomat) lapseni inhoavat ainakin vielä tupakointia ja tupakoivia. Kunhan nuo lestadiolaisnaapurit heittelisivät tumppinsa omalle tontilleen, kun eivät näytä niitä roskikseen asti jaksavan kantaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nyt en kyllä ymmärrä kirjoitti:

tänään rauhan tervehdyksessä Esko Lapinojan kirjoitus.Tupakasta ei tule sellainen paha meno kuin alkoholista.......Lukekaa ihmeessä hänen synnittömät perustelut.Hirveää tupakoinnin puolustamista ja siihen kannustamista.Tupakka on pahin huume ja ihmisten ,ympäristön,lasten ,perheiden ja kotien saastututtaja.Lapinojan kirjoitus muiltaosin oli todellakin arvokas.Vieläkö hän olisi lisännyt siihen ehdottoman täys raittiuden eikä olisi jättänyt porsaanreikää tupakan hyväksymiselle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu