kissan "kakominen"

ei oksentelua

Mistä johtuu kissan "kakominen" eli on kuin oksentaisi mutta mitään ei ulos tule.Äänikin tuntuisi tulevan keuhkoista, koska kehräysäänikin jotenkin rahisee. Vakavaa?
On tehnyt tätä ennenkin ja mennyt itsestään nopeasti ohi mutta nyt kestänyt pari päivää.

6

6343

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Onko kissan madotukset kunnossa? Matoinen kissa saattaa köhiä ja kakoa..

      Tai sitten jokin tulehdus, jos äänikin on muuttunut.

      Lääkäriin.

    • tälläinen...

      epäilisin kurkunpääntulehdusta tai jotain semmosta, en nyt ihan tarkkaa nimeä muista. meidän kissalla meinaan sellainen oli. kovaa kakomista vaan jatkui ja jatkui ja lopuksi ei syönytkään juuri mitään. eläinlääkärissä käytiin ja antibiootti saatiin, nyt kaikki ok.

      • Pömppönen

        Meidän kissalla oli kakomista ja kröhimistä. Lääkärin mukaan voi johtua madoista, kurkunpäätulehduksesta sekä munuaisten vajaatoiminnasta, mikä kissallamme todettiin lopulta.


    • moilanen

      kissasi kakostelee koska se nuolee/pesee itseään ja sillä menee karvoja mahaan.kanNATTAA OSTAA ESIM. Mustista ja mirristä mallasta niin se saa oksennettua sen karvapallon pois.

    • Puntista huolestunut

      Moikka!

      Selvisikö se kisusi ongelma? Minun kisullani on nyt ollut kolme päivää samoja oireita, mutta ei koskaan aikaisemmin mitään tällaista. Vien sen huomenna eläinlääkäriin, jos ei kakominen lopu. Haluaisin vain tietää, miten sinun kissallesi kävi? Ikäviä tällaiset asiat, koska rakastaa kisuaan niin paljon -> ei haluaisi sen kärsivän.

    • Miuku

      Tämä on vanha keskustelu, mutta laitan kuitenkin tänne viestiä. Tänään aamupäivällä meidän kissa söi pihalla ruohoa ja melko pian sen jälkeen kuului ihan hirveä rääkäisy. Kissa nieleskeli ja kakoi tosi pahasti. Otettiin kissa sisälle, mutta kakominen vain jatkui. Parin tunnin päästä sain ajan eläinlääkärille (sunnuntai). Kissa oli niellyt pitkän ruohon pureksimatta ja ruoho oli nielun kautta mennyt nenäonteloon? ja oli siellä kovasti jumissa. Eläinlääkäri nukutti kissan ja poisti ruohon kissan kurkusta. Toimenpide ei ollut helppo ja vaati kärsivällisyyttä eläinlääkäriltä. Nyt illalla alkaa kissa jo toipumaan nukutuksesta. Kunnossa tuntuu olevan. Suuret kiitokset eläinlääkäri Jonnalle Onnentassuun Riihimäelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      162
      1568
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      138
      1218
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      889
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      70
      836
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      727
    6. 53
      722
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      705
    8. 87
      627
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      190
      592
    10. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      582
    Aihe