Autojen perään lähtemisestä?

ainzzu

Suureksi ongelmaksi on koitunut kun lapinkoiramme lähtee nykyään lähes jokaisen auton perään. Asumme aika syrjässä maatilalla, mutta ohitse kulkee mökeille vievä tie. Koira saa aina jonku "raivokohtauksen" luulee itestäsä liikoja ja lähtee autojen jopa isojen traktorienki perään. Mikä neuvoksi? Rupeaa jo hävettämään kun mökille menijät saavat aina saattajakseen koiran. Olen yrittänyt huutaa koiraa takasi, se ei auta koira ei oo kuulevinaankaa. Sitte en huomio koiraa, sekää ei auta, ja koiraa ei saa kiinni jos se lähtee auton perään, että sitä vois kurittaa ja laittaa köyteen vähäksi aikaa. Koira on nyt 1v 1kk, Pienenä se yritti kans lähteä mutta lopetti sen. sitte talvella se ei ees yrittäny lähteä autojen perään mutta nyt taas se vimma on alkanut. Toivon että joku osaisi auttaa. Kiitos! :)

7

1050

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karvaohjus

      Hei!
      Meillä sama vika. Lapparityttö 1v 2kk. Viime kesänä ei vielä lähtenyt, mutta syksyllä lähti kuin ohjus mökin pihasta autojen perään. Nokka kiinni takapyörässä ja kauhea räksytys kuuluu.
      Olemme myöskin karjunneet pihalla molemmat, mutta
      ei auta mitään. Värväsimme mökkinapurien tuttujakin heittämään autosta ns. kolinapurkkeja jopa 5 kg kurkkupurkki oli yksi. Tämäpä koira juoksi auton eteen pysäyttämään kulkupelin.
      Nyt kun olemme olleet paljon pihalla, niinpä olemme heti auton äänen kuultua sanoneet napakan EIN ja vielä kerran EI!!! Jos ja kun lähtee perään
      torumme oikein halveksivasti HYI HYI käännämme selkää ja liioittelemme tilannetta ja sen jälkeen
      tehdään pihalla jotain superkivaa. Muutaman kerran on jo uskonut EI:n pienen empimisen jälkeen ja kun on tullut takaisin niin tietty kehuttu koiruus maasta taivaisiin ja palkittu namein tai leikein. On tietenkin lähtenyt peräänkin, mutta ei enää sellaisella "raivolla".
      Jospa se siitä?

      • omistajana

        Kyllähän se autojen jahtaaminen on oikein taipumuksena lapinkoirilla, jos kyllä muillakin. Turhan moni lapinkoira on jäänytkin jonkun pärisevän kulkupelin alle, autosta - mönkijään. Jos koiran haluaa pitää hengissä, parasta olisi pitää se kiinni! Meidän lapinkoira yrittää lenkilläkin hypätä esim. tukkirekan peräkärryjen väliin, auton peräkärryn alle, moottorikelkan alle jne. vaikka on taluttimessa! Varansa sen kanssa saa pitää, ihan raivona poukkoilee ja rähisee, vaikka on jo 8 vuotias. Koulutus ei ole auttanut. Vaikka koira näyttäsi oppineen, niin koskaan ei voi luottaa, kerta siihen tarvitaan, kun koira on hengetön.


      • Karvaohjus
        omistajana kirjoitti:

        Kyllähän se autojen jahtaaminen on oikein taipumuksena lapinkoirilla, jos kyllä muillakin. Turhan moni lapinkoira on jäänytkin jonkun pärisevän kulkupelin alle, autosta - mönkijään. Jos koiran haluaa pitää hengissä, parasta olisi pitää se kiinni! Meidän lapinkoira yrittää lenkilläkin hypätä esim. tukkirekan peräkärryjen väliin, auton peräkärryn alle, moottorikelkan alle jne. vaikka on taluttimessa! Varansa sen kanssa saa pitää, ihan raivona poukkoilee ja rähisee, vaikka on jo 8 vuotias. Koulutus ei ole auttanut. Vaikka koira näyttäsi oppineen, niin koskaan ei voi luottaa, kerta siihen tarvitaan, kun koira on hengetön.

        Enpä minäkään usko, jotta koskaan ei lähtisiperään. Johtuukohan koiran paimennusvietistä? vai laukaiseeko sen joki takaaajovietti? haukkuu myös kottikärryn pyöriä? Meillä ei kaupungissa niinkään jahtaa autoja, mutta joskus on kyllä yrittänyt. Ohi suhahtavat pyörät on nyt mielenkiinnon kohteena mutta ei aina. Rullaluistelijat on sitten ihan kummia.
        Ollaan tällä hetkellä "koirakoulussa" arkitokossa.


    • niilos

      Luin mielenkiinnolla, että muillakin on vaikeuksia slk jaakausvietille. Asumme maalla ja tien toisessapäässä asuu vain yksi henkilö. Paljon ei liikennettä ole, mutta sitäkin vaarallisempaa. Postimies ajaa kuin rallia, ja vierailijatkin ajavat turhan kovaa. Pidämme koirat slk ja spk kiinni, mutta silti vahinkoja sattuu. Porokoira oppi avaaman oven itse ja silloin koiria vietiin. Pysyvät kyllä pihassa muutoin, mutta autoja pitää ajaa.
      Meillä on sydän syrjällään kun pelkäämme niiden jäävän auton alle.
      Koirilla on pitkät juoksuhihnat ja iso koiratarha, mutta kuten sanottu vahinkossa pääsevät irralleen vaikka kuinka koittaa pitää varansa. Isossa pihassa saisivat mielellään olla vapaana, kun olemme ulkona, eivät taatusti lähde minnekkään, kuin tiellä kulkijoiden perään, oli ne sitten mitä tahansa.
      Joku kun keksisi keinon miten opettaa moinen käytös pois, olisi se kullan arvoista

    • Manuuuuu

      Oli hieno lukea teidän muiden kokemuksia lapinkoirien käyttäytymisestä meillä on lapinkoira uros 1v 4kk, asumme kaupungissa koira on muuten kiltti kun ihmisen mieli mutta toisinaan kun olemme lenkillä saa kauhean raivokohtauksen ravaa edestakas jalkakäytävän puolelta toiselle, repii hihnaa ja murisee. Yleensä "kohtaus" kestää 1-2 minuuttia sitten rauhottuu ja on niin kun mitään ei olis tapahtunutkaan.. näitä "kohtauksia" tulee yleensä yksi/per ulkoilu kerta. Toisinaan saattaa mennä monta viikkoa, että raivareita ei tule yhtään en tiedä onko toisinaan vaan energiaa liikaa??

    • Niilos

      Jaakaja
      Ylläkirjoittamani jälkeen olemme saaneet koko pihan aidattua. Silti porokoira kiipesi aidan yli, joka oli 130cm. Olen korottanut aidan 180cm:riin. On nyt pysynyt aidan sisällä. Koiramme saa juosta metsässä 3-4 kertaa viikossa 1,5 tuntia.
      Sen lisäksi lyhyempiä pyrähdyksiä. Luulisi niiden olevan tyydytettyjä liikunnan puolesta, mutta ei. Jos kävelemme niiden kanssa isommalla tiellä pitää kaikkien liikkuvien perään lähteä vetämään.
      Kaupunkilla kävelevät kauniisti hihnassa, eivät huomioi toisia koiria, autoja eikä ihmisiä. Näyttelyissä ovat oikein kilttejä. Olimme talvella Tukholman kansainvälisissä koiranäyttelyssä, jossa oli tuhamsia koiria ja ihmisiä. olivat ihan hilaa ja kiltisti, vaikka lähellä oli ihan raivona olevia koiria.
      Autojen eneen pyrkivät tiellä pysäyttämään niitä, joten tarkkana saa olla siinäsuhteessa.

    • Meillä lapparikoira nuorempana koitti lenkeillä päästä pyörien ja autojen perään, ajoissa kieltämällä (katsekontaktista jo) tämä saatiin kuriin. En silti uskaltaisi vapaana pitää teiden lähellä, koska ei tuo niin hyvin ole varmastikaan asiaa oppinut. Noin vuoden ikäisenä pääsi ovenraosta karkuun ulos ja jahtasi pari kilometriä autoa ihan tohkeissaan, kunnes mielenkiintoisempi haju pysäytti koiran tien sivuun. Sama tapahtunut kerran maalla mopon perään lähtiessä. Joten tosiaan turvallisinta on pitää koira kiinni/aidatulla alueella, opettaa rajat ja komentaa ajoissa ennen kuin ehtii kiihtyä. Ihmettelen näitä koiranomistajia, jotka uskaltavat moottoriteiden vierellä pitää koiraa vapaana, vaikka olisi kuinka tottelevainen koira, niin voihan se milloin vain keksiä juosta auton alle, jos vaikka näkee jotain mielenkiintoista tien toisella puolella. Mutta joo, vähän käy kateeksi niitä, jotka voi pitää koiraa noin ilman että viilettää kaukana tutkimassa metsiköitä. :D Meillä ollaan vapaana vaan koirapuistoissa, aidatuilla alueilla, metsissä ja isoilla pelloilla (näissä jatkuva tarkkailu ja vahtiminen, sekä ajoissa kiinni, jos näkyy muuta elämää tulevan vastaan).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1739
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1216
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1112
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      933
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      632
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      629
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. 36
      484
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe