matkustus mumbaista lähikaupunkeihin

Mumbain matka lähestyy, ja tekisi mieli käyttää n. viikko myös lähikaupunkien/kylien kiertelemiseen. Osaisikohan kukaan suositella mukavia paikkoja Mumbain lähellä, johon pääsisi suht helposti junalla tai bussilla? Ollaan ajateltu Punea, mutta sekin taitaa olla aika iso kaupunki. Ois kiva löytää joku keskikokoinen paikka, jossa ei oo hirveesti turisteja, mutta josta löytyy kuitenkin hotellia ja semmosta.
3627
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat
  • Lonavala on ns. hill station ja myös siellä on pari luolaa. Ei niin hienoja kuin Aurangabadissa mutta ihan kiva pieni kaupunki. Muuten Aurangabadissa myös myös mini Taj Mahal.

    Äänestä

  • on mukavan kokoinen kaupunki, jossa on helppo liikkua. Luolien lisäksi kaupungin läheltä löytyy upea Dauladababin linnoitus.

    Itse kaupungissa on ihan kelvollinen eläintarha valkoisine tiikereineen, Aurangabadin oma "Taj", Bibi-ka-Maqbara ja lisäksi kaupungista löytyy silkkikutomoiden alue (= sari-kankaat).

    Itselläni on lämpimiä muistoja Aurangabadista. Viivyin siellä kiertomatkallani vähän pidemmän aikaa. Aurangabadissa opin myös leipomaan chapateja erään nuoren pariskunnan keittiön lattialla, ja ostin oman tawan kotiinvietäväksi. On ollut tawa sen verran kovassa käytössä, että täytyy hankkia uusi tänä kesänä.
    Lisäksi Aurangabadin arkkitehtoorinen ilme viehätti silmää jollakin tavalla - sieltä puuttuu tyystin Jaipurin ja Udaipurin loistokkuus, mutta minuun puri lähinnä funkkisrakennukset, joita Aurangabadista löytyy yllättävän paljon.

    Pune on asukasluvun mukaan miljoonakaupunki (n. 2,6 milj.), mutta siellä on ihmeellinen pikkukaupunkifiilis. Johtuu varmaankin kaupungin intialaisittain runsaasta puisto- ja puutarharakentamisesta.
    Pune tunnetaan erityisesti ashramistaan, ja sen kyseenalaisesta maineesta - asrhramista on maailmalla esitetty vähemmän imartelevia kohudokumentteja. Ashramin asukkaita näkee paljon Punen katukuvassa, he erottuvat liikkuessaan viinpunaisissa vaatteissaan. Kun ashramin askeettinen (?) elämä rupeaa mättämään, löytää läheisestä German Bakeristä kahvia juovia ja länkkärityylisiä leivoksia ahmivan joukon ashramin asukkeja.
    Punessa on paljon museoita niistä kiinnostuneille sekä historiallista nähtävää, esim Aga Khanin palatsi. Käärmepuisto, ei matelijakammoisille.

    On ihan makuasia kumpi paikka viehättää enemmän - Pune on lähempänä, mutta mielestäni Aurangadadissa on enemmän nähtävää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yashu kirjoitti:

Mumbain matka lähestyy, ja tekisi mieli käyttää n. viikko myös lähikaupunkien/kylien kiertelemiseen. Osaisikohan kukaan suositella mukavia paikkoja Mumbain lähellä, johon pääsisi suht helposti junalla tai bussilla? Ollaan ajateltu Punea, mutta sekin taitaa olla aika iso kaupunki. Ois kiva löytää joku keskikokoinen paikka, jossa ei oo hirveesti turisteja, mutta josta löytyy kuitenkin hotellia ja semmosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu