voisko olla alkavaa

BEDiä?

niin, eli alotin laihduttamisen jossain 2kk sitten. laihduin 3 kg (anorektisella ruokavaliolla ja liikunnalla) ja sitten yhtäkkiä mun itsekuri katos jonnekkin ja aloin syömään. mutten normaalisti, ehen. päässä pyöri ajatus, että tokihan voin vielä tota syödä, oon sen anasainnu. eli musta tuntu että mun pitäs syödä kaikkee sen takia etten oo syöny niitä pitkään aikaan.

nyt oon kahen viikon aikan lihonu 2 kg takasin ja monena päivänä syöny paljon. tuntuu kun vatsa halkeis. ja silti haluan vaan syödä. välillä taas kuitenkin saatan kituuttaa päivän tai pari vähillä kalorimäärillä kunnes ratkean taas. paino ja kalorit pyörii koko ajan päässä ja jos kalorit nousee pilviin, syön enemmän ahdistukseeni.

eli siis, voisko mulla olla alkamassa BED?

2

617

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bediläinen

      kuulosta BED-sh:ltä

    • kummakumma

      Bulimialta tuo enemmän kuulostaa minusta. Kun yrität kerran kompensoida syömisiä. Ei ole ihme, jos anorektisen laihdutuksen jälkeen alkaa ahmituttaa.. olen lukenut turhan monen anorektikonkin parantumisvaiheessa alkavan helposti ahmia, kun viimein saa syödä niitä ruokia. Itselle kävi samoin. Epäilen hiukan tuota, että olisit tosiaan lihonut kahdessa viikossa 2kg.. vai syötkö päivittäin mielettömät määrät? Milloin ehdit oikein paastota sitten? Enemmänkin tuo taitaa olla turvotusta ja nestettä tuo paino, toki voit olla lihonutkin, mutta puhutaan nyt vielä kuitenkin aluksi ainakin painon nousemisesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      236
      738
    2. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      655
    3. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      610
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      538
    5. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      427
    6. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      424
    7. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      416
    8. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      27
      396
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      37
      387
    10. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      41
      371
    Aihe