Mulla meni oikeasta nilkasta nivelsiteet vapunaattona. Kuvattiin vapunpäivänä ja ei murtumaan, kuulemma. Edelleen on sen luun ympäriltä kosketus arka ja turvonnut. Vääntää ei voi yhtään ja jomottava kipu koko ajan. Onko tämä normaalia?
Mulla on vähä huonoja kokemuksia noista päivystävistä läkäreistä, joten ennen kuin yksityiselle menen olis kiva tietää että kannattooko vielä hätäillä.
Mulla on vähä huonoja kokemuksia noista päivystävistä läkäreistä, joten ennen kuin yksityiselle menen olis kiva tietää että kannattooko vielä hätäillä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
collageeni vahvistuu hitaasti , toivottavasti ei ole poikki näytä asiantuntijalle.
(testaa/kuvaus.)
vaiva seuraa mentaalipuolella noin 2kk ja puolen vuoden päästä ...tod näk. täysin ok, jos ei ole poikki nivelsiteet.
supinaatio vamma sisäänkiertyminen oletan (kolme ligamenttia jotka/joku saattavat yleensä vaurioitua.)
t. s
Todennäköisin syy on kantaluu-telaluu lukko, joka pitäisi avata, eiköhän koulutetut Kiropraktikotkin osaa hoitaa sen kuntoon...tai etsi hyvä kansanparantaja/jäsenkorjaaja.
Jos nivelsiteessä sittenkin on repeämä, niin sen ei pitäisi vaikuttaa osaavaan manipulaatio-hoitoon.
Todella "fiksua" neuvoa tuore ligamenttivammainen jäsenkorjaajan runneltavaksi. Nivelsidevamma tarkoittaa sitä, että niveleen on kohdistunut niin voimakas vääntövamma, että niveltä tukevat nivelsiteet ovat revenneet osittain tai kokonaan. Millään vääntelijällä tai venyttelijällä ei ole mitään asiaa sinne moneen viikkoon.
Pientä rajaa rahanahneudellekin! Toivottavasti jätätte edes ruumiit rauhaan, vaikka heillähän niitä jäykkiä niveliä vasta onkin.
Ei mitään lukkoja auki, vaan kuvantaminen kertoo vakavuuden ..
Nyt asiantumusta lausuntoihin .(oikeasti )
jäsen korjaus on jäsen korjausta ja nivelside vaurio on nivelside vaurio...
itsekkin jäsenkorjaaja/ koulut h
.s
Eli jos kipua ja toimivuuden vajavuutta on vielä heinäkuussa, niin sitten uudestaan lääkäriin ja mag.kuviin?
Paraneminen riippuu alkuperäisen vamman laajuudesta ja kuntoutusmotivaatiosta/mahdollisuuksista. Urheilijat voivat tehdä sitä kokopäiväisesti, mutta tavallinen pulliainen ei välttämättä. Oman kokemukseni mukaan nilkan nivelsidevamma muistuttaa olemassaolostaan ainakin yhden vuoden ajan. Tuossa joitakin osviittoja:
http://www.likes.fi/fi/klinikka/nivelsidevamma.html
http://www.pulssi.fi/6.php?nid=1116920999&avnid=99&show=1&sl=0
Vasen nilkan venähdys ,jalka oli melkein polveen asti mustana ja turvoksissa. hiruloid- voide ja Voltaren oli kovassa käytössä ja monta kertaa päivässä kylmä kääre.
Yöllä jalka on kuin puupökkelö. En ole käynyt lääkärissä koska pystyn astumaan jalan päälle ,joten luita ei taida olla poikki.
Koetetaan kestää ja odotellaan parantumista.
Olin tänään lääkärillä ,terveyskeskuksen - tosi hyvä ja nopea palvelu.
Nilkassa murtuma ,joka aamulla kipsataan.
Porissa on mukavat ja hyvät lääkärit, hoitajat jne.
Apua sain ja nopeasti, oma syyni kun en mennyt aiemmin lääkäriin...