Lämpimät kiitokset Kainuun Sanomille kansanedustaja Paula Lehtomäen vaalirahoituksen julkituonnista. Olen aina puolustanut maakuntalehteämme, vaikka se on joskus ollut vaikeaa.
Jälleen kerran minun on ilokseni todettava, että maakuntalehtemme vaalii puhtaita journalistisia periaatteita. Se ei kumartele kuvia. Ei edes maakuntamme "prinsessaa", josta eräät ovat olleet valmiita tekemään jopa nykyisen presidenttimme jälkeen valtakunnan ykkösnaisen.
Epäilen kovasti, onko tällä "pulmusella" eväitä edes Keskustapuolueen puheenjohtajaksi, johon hänellä on niin valtava pyrky, että kaikki muu näyttää unohtuvan.
Ei kainuulaisuus tee poliitikosta ylivertaista osaajaa. Kyvyt ovat ne, jotka pitää näyttää.
Kiitos Kainarille ja pelkäämättömälle päätoimittajalle Matti Piiraiselle!
Jälleen kerran minun on ilokseni todettava, että maakuntalehtemme vaalii puhtaita journalistisia periaatteita. Se ei kumartele kuvia. Ei edes maakuntamme "prinsessaa", josta eräät ovat olleet valmiita tekemään jopa nykyisen presidenttimme jälkeen valtakunnan ykkösnaisen.
Epäilen kovasti, onko tällä "pulmusella" eväitä edes Keskustapuolueen puheenjohtajaksi, johon hänellä on niin valtava pyrky, että kaikki muu näyttää unohtuvan.
Ei kainuulaisuus tee poliitikosta ylivertaista osaajaa. Kyvyt ovat ne, jotka pitää näyttää.
Kiitos Kainarille ja pelkäämättömälle päätoimittajalle Matti Piiraiselle!
Vastaukset 12
Vanhimmat
No se on ihan turhaa parranpörinää näiden vaalirahoitusten 'julkituomisten' kanssa.
Itse kun keräilin vaalirahoja niin otin ne suoraan käteisenä miesten kesken. Ja asiasta eí sen enempää puhuttu.
Niin teen jatkossakin.
Unski se on niin selvä sanainen kirjottaja että on ilo lukea sen kirjotuksia.Kiitos Unski!
Pahinta kritiikkiä kainari onkin saanut mitenkä se mollaa perus kainuulaisia, maahanmuuttajien kustannuksella. Jos kainari olisi avoin lehti saisimme lukea negatiivisiä totuuksia myös mamuista. Tiedän että kainuulaiset ovat yleisönosasto kirjoituksissaan yrittäneen tuoda julki kohtaamiaan ongelmia mamujen kanssa, mutta yhtään kirjoitusta ei ole päässyt Piiraisen seulasta läpi. Kainuun Sanomat on julistautunut kainuulaisten äänenkannattajaksi, mutta kyllä se on kaikkea muuta.
Kajaanin maahanmuuttajien tekemät rötökset Kalevan verkkosivuilta.
Kainuun Sanomat on hyvä lehti ja se luetaan ainaki meillä kannesta kanteen.Ei ole syytä valittaa ja on tasapuolinen kaikkia kohtaan.Maahanmuuttajia ei tarvitsekaan pilkata ja kiusata.Kiusaajia on muutenkin liiaksi asti.Ei tarvi enää lehdissä ihmis polosia mollata.
itkut nyyh, rosvojen ja raiskaajien puolesta?
tämä on rotusortoo! Iik miten juntteja kainuulaiset on!
Maahanmuuttajien tai maahanmuuttopolitiikan arvostelu sinänsä on tietenkin aivan normaalia ja asiaankuuluvaa, kuten minkä tahansa asian kriittinen tarkastelu. Keskustelupalstoilla kuitenkin keskustelun sävy on enimäkseen "raiskaajat ja rötöstelijät" linjalla. Mielestäni heidänkin tekemät rikokset pitäisi ottaa enemmän tapauskohtaisesti eikä syyllistää koko Mamu ryhmää jonkin yksilön tekemistä rikoksista yms. Tuskin me kantaväestökään erityisesti pidämme siitä, jos joku suomalainen syyllistyy raiskaukseen ulkomailla, ja siellä aletaan epäasiallisesti haukkumaan suomalaisia raiskaajiksi ja rikollisiksi.
Kyllä Piiraisen linja on koettu epäoikeuden mukaiseksi. Kainuulaisten virheet ja erheet tuodaan näkyvästi esiin. Maahanmuuttajie rikokset julkaistaan vain suuren pakon edessä. Kainuun Sanomat on tehnyt minusta RASISTIN.
pienenä kaivoon tipahtanu hummeetit sekasi äitiiiiiiiiiiii.
Paula teki väyryset. Kainuussakin joku muistaa Paavon jalasmökki kikkailun Keminmaalla. Tällä keinolla Paavo hankki verovapaita korvauksia enemmän kuin olisi "rehellisesti mitattatuna" kuulunut.
Paula on uusi Kainuunpaavo. Ei kestänyt raapaista pintaa syvemmältä. Aivan kuten kyläpoliitikko Jorma Antti Erwasti, kun vähän pintaa raapasi, ulos lemahti kuvottava korruption lemu.
Mahtavata. Otetaanpa punaliput kaapista ja ajetaan Kauppakatua riikkarit pohjassa muutama rinki 60- luvun lopun muistoa kunnioittaen. Sille ajallehan on tyypillistä tuo "älyn voitto", ja oletan, että suurimmat vaikutteet sieltä monikin tällä palstalla viisauksiaan jakava on saanut. Sisäinen pieni yhteiskuntakriitikko ottaa niskalenkin ja on aivan pakko purkautua jonnekkin. Puolueettomuus ja kriittisyys ovat vain kaksi sanaa, jossain suonsilmässä. Nuijitaan omat mielipiteet sanansäilällä, vaikka väkisin. No mielipidepalstahan tämä on.
Ja mitä yleensä lehtien ja median "puolueettomuuteen" tulee.. Mainitsemasia puhtaita journalistisia periaatteita ei ole koskaan ollut olemassa, eikä tule koskaan olemaankaan. Esimerkiksi; lehtien toimituksen puoluekannat, sisäinen ilmapiiri, rahoittajat, julkisuuden tarve, ihmisten yleinen mielipide, sen hetkiset lait etc. määräävät pitkälti julkaisun sisällöstä. Kaikki liiketoimintaa harjoittavat mediat joutuvat pohtimaan näitä kysymyksiä.
Yleensä syy- yhteys on luettavissa sen hetkisestä suuresta paljastuksesta, mutta se lienee ajattelevan ihmisen yksinoikeus, eikä siihen voi ketään opettaa. Toiset älyää ja toiset ei.
Nopeat elää, hitaat kuolee ja tyhmien tupakit poltetaan ensin.
Ihmettelen tuota ilkamointiasi tämän kyseisen poliitikon kohdalla. Mielestäni hän on hoitanut tonttinsa hyvin, ettei jopa paremmin, kuin suurin osa maakuntien edustajista. Hän on saanut asialleen näkyvyyttä ja korostanut julkisuudessa juuriaan. Lienee kuitenkin koko Kainuun etu, että julkisuudessa viedään myös maakunnan asioita yleiseen tietouteen.
Itse en ole kepulainen, enkä ole koskaan kyseistä henkilöä äänestänyt. Kyseinen puolue on liikaa vasemmalla omasta käkättimestäni katsoen. Kuitenkin kriittinen ja neutraali suhtautuminen lienee politiikassa sallittua, ellei jopa suotavaa. Monesti, kun painetaan suurella tunteen palolla, hampaat irvessä ja kaasu pohjassa ohituskaistaa, tuppaa vilkun käyttö unohtumaan.
TK!