Kaverin kanssa ollaan suunniteltu Heinäkuussa budjettimatkaa Suomesta Lontooseen, Lontoosta Pariisiin ja Pariisista takaisin, ja nyt olisi sellainen ongelma, että löydettiin halpa lento Pariisista Tukholmaan, mutta siitä eteenpäin ei sittten olekkaan halpoja jatkoyhteyksiä... Mietittiin sitten että jos kansipaikka olisi jollain laivalla halpa. Mitä mieltä täällä ollaan? Kannattaako? Vai onko parempi tyytyä kalliimpiin lentolippuihin? Ja jos kannattaa, niin mistä sellaisen voi tilata? Itse en onnistunut löytämään sitä siljan sivuilta.
Halvalla Tukholmasta Turkuun?
4
2058
Vastaukset
- . . . . . .
Oletettavasti halpa lento Tukholmaan on Skavstaan, eli bussi sieltä Tukholmaan on 150 kruunua. Tukholmassa siirtyminen terminaaliin 30 kruunua. Kansipaikka Tukholmasta Turkuun opiskelijalle päivävuorolla 16 euroa. Iltavuorolla 32 euroa. Jos ei ole opiskelija, niin vähän enemmän. Tässä vaiheessa hintaa ilman ruokia siis halvimmillaan 40 euroa. Itse en ottaisi laivalla pelkkää kansipaikkaa ainakaan iltavuorolla ikinä. Mutta nuorenahan on hauska ihan vaan seikkaillakin, kun aikaa vielä riittää!
- hinnat nettisivuilla
Yksi suunta on 51 euroa/hlö päivästä riippumatta, opiskelijakortilla hinnaksi tulee 41 euroa.
- kansipaikkoja myynnissä
Kesäaikana myyvät kansipaikkoja, olikohan hinnat reittimatkojen alla. Kannattaa laskea tarkkaan millaisen lipun ostaa, kun jossain näytti siltä että hytti kahdelle oli halvempi kuin kaksi kansipaikkaa. Kyllähän sitä päivämatkan tekee kansipaikallakin, yöllä olis vähän huonompi juttu, kun noita nukkumasalonkeja ei taida laivoissa enää olla, ainakaan siinä määrin kuin kultaisella -80 -luvulla.
- osa junalla - laivalla
Mitä jos teette niin, että ostatte meno-paluuliput joko Lontooseen tai Pariisiin. Sitten käytte junalla toisessa pääkaupungissa.
Tukholmaan pääsee halvimmalla kun ottaa miniristeilyn, mutta meneekin vain yli. Katso myös halpalennot Turusta tai Tampereelta, monesti voi olla halvempaa kun pääkaupunkien välillä lentely.
Mutta toisaalta, Lontoo ja Pariisi ovat molemmat kallita kaupunkeja. Jos löydätte halvan majoituksen, erotus voi olla järkevää laittaa lentolippuihin tai yhteen junamatkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532484Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖352264Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle261995Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt891810Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3081630- 1501456
Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle251391- 711246
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231058Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu111043