Nokia missio

Mitäpä mieltä ootte vl:t nokia herätyksestä ? Entä jehovantodistajista ? Siis, itse en kannata kumpaakaan,kunhan kyselen teidän mielipiteitänne. Onko ne väärässä vai mitä ? Jehovat ihmetyttää,kun niillä on aina selitys,vaikka mitä kysyy.Ei mene jauhot heillä suuhun.
3238
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

näin on

Äänestä

eivät ole kristittyjä. Vanhemmat jehovat kyllä sanovat että heilläkin on Kristus, kun heitä yrittää evankelioida. Mutta tarkemmin oppiin tutustuttaessa paljastuukin, etteivät he usko Jeesusta Kristukseksi, vaan hyväksi opettajaksi muiden joukossa. Myös hautajaisissa ruumisarkusta täytyy poistaa risti, koska he eivät halua kuolla Jeesuksen nimen ja veren alla. He ovat tosi taidokkaita ja hyväkäytöksisiä, mutta täysin eksytyksessä. Heillä on myös oma Raamattu.

Nokian herätyksessä on ollut tietenkin positiivista vesittyneen luterilaisuuden sijaan elävän uskon etsiminen. Mutta esim. oppi kahdesta kasteesta kummastuttaa, siinä ikäänkuin yhtäkkiä yritetäänkin "luterilaisittain" miellyttää kaikkia tahoja. Saa nähdä, mihin suuntaan uusi kirkkokunta lähtee ja vetääkö paljon porukkaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ex-lutheriuslainen. kirjoitti:

Mitäpä mieltä ootte vl:t nokia herätyksestä ? Entä jehovantodistajista ? Siis, itse en kannata kumpaakaan,kunhan kyselen teidän mielipiteitänne. Onko ne väärässä vai mitä ? Jehovat ihmetyttää,kun niillä on aina selitys,vaikka mitä kysyy.Ei mene jauhot heillä suuhun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu