Hei!
Olen lähdössä Jenkkeihin loppukesästä, mutta minulla ei ole luotollista VISA korttia vaan ainoastaan VISA Debit. Miten on tuon kortin toimivuus rapakon toisella puolen? Käsittääkseni hotelleissa ja autonvuokrauksissa tarvitaan takuumaksuja. Onnistuuko noiden veloitus tuolla VISA Debit kortilla? Ja miten muutenkin on tuon kortin toimivuus tuolla.
VISA Debit jenkeissä?
4
822
Vastaukset 4
- AutoComment
:Olen lähdössä Jenkkeihin loppukesästä, mutta
:minulla ei ole luotollista VISA korttia vaan
:ainoastaan VISA Debit. Miten on tuon kortin
:toimivuus rapakon toisella puolen?
Debit kortit ovat olleet arkipäivää
Pohjois-Amerikassa iät ajat, ainoastaan suomessa
ne nyt on suuri uutuus. Korttisi pitäisi pelata
siellä ongelmitta, mutta uusilla korteilla on
aina omat ylimenokauden ongelmansa, oman
jännityksensä tuo SampoPankki. Tosin heidän
MasterCard Debit tuotettaan ei voi verkkopankissa
tilata kuten ei kovinkaan montaa muuta
korttituotetta, saatavuus konttoreissakin vaihtelee
tähtien asennon mukaan.
Jenkeissä Visa Electron kortin vastine juuri
on nämä Visa Debit kortit, Visa Electronin pitäisi
toimia kunhan Visa Debit toimii. Vakuusmaksuihinkin
pitäisi Debit kortien kelvata. - aina Plan B
paljon matkailevana minulla olisi vain yksi neuvo: Alä koskaan lähde matkalle vain yhden kortin varassa.
AINA pitää olla mukana toinen kortti ja/tai käteistä rahaa.
Kortti voi kadota, se varastetaan, tai lakkaa toimimasta sinusta riippumattomasta syystä.
Mutta alkuperäinen kysymys: pitäisi toimia ok.- Plan B^2?
Toimiiko "kauppamasteri" siinä missä pankkivisakin?
Itselläni on sama suunta syssymmällä, ja lompakossa on Pohjola Pankin MariMekko MasterCard-kortti (vrt. Plussa, Ykkösbonus jne. -luottokortit) OP:n Visa Debitin lisäksi.
Pitäisikö näiden "kauppamasterien" olla pankkivisalle (luottokortille) verrannollinen vaihtoehto reissulla, jossa tulee ainakin hotelli- ja autovarauksia vastaan? Lähinnä mietityttää nimeenomaan tuon "kauppa"kortin toimivuus, ei sinänsä MasterCardin yleisyys maksuvaihtoehtona. Aiemmissa reissuissa Euroopassa on sattunut, että MC-kortti ei olekaan toiminut pikkuhotellin lukijassa tai esim. Finnairin koneessa (näin 2009, mutta tänä vuonna ok). Nämä ovat olleet kuitenkin todellisia yksittäistapauksia.
Eli tiivistetysti; Visa Debit&"kauppamasteri", pitäisikö riittää pienemmissäkin paikoissa?
Jos Debit-korttia tarjoaa autonvuokraamolle takuumaksuksi, tilillä täytyy sitten tietysti olla tarvittava määrä vapaata rahaa. Takuumaksu voi olla paljon suurempi kuin lopullinen vuokra eikä varaus poistu tililtä välttämättä heti samana päivänä kun auto palautetaan. Siis uutta autoa vuokrattaessa edellisenkin vuokraamon varaus voi olla vielä tiliä rasittamassa. Esim. eräs suomalainen autonvuokraamo vaatii käteismaksajilta 500 euron vakuuden, kun auton vuokra 1 päivän käytöstä on useimmiten alle 100 euroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 110695
Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.
Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?64526- 39516
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät40455Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha71447Hyvää yötä
Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!24435- 152424
Missähän pöytäkirja viipyy, taas?
Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett38399Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä
Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust6394- 20371