Kävelin tänään koirani kanssa metsäpolkua kunnes näin puskassa lehtiä havisemassa vaikka ei edes tuulluut. Kurkistin pusikkoon ja näin 3 pienen pientä harmaata Jäniksen poikasta kyyhöttämässä vieri vieren pusikon uumenissa. Säälin niitä kovasti. Palasin noin 4 tunnin päästä uudelleen eli joskus 20.00 illalla pusikolla koirani kanssa iltalenkillä. Siellä ne jäniksen pojat vieläkin olivat. Ja ovat nytkin. Mitä teen? Jos emo on vaikka jäänyt auton alle tai jotain, jos poikasilla ei ole emoa? Saanko ottaa jäniksen poikaset sisälle vai ilmoitanko niistä johonkin?
En haluaisi jättää niitä kuolemaan sinne pusikkoon. Vastatkaa, erityisesti ne jotka tietävät luonnon jäniksistä, erityisesti siitä onko jänis-emoilla tapana hylätä/jättää poikasiaan.
Huom: Poikaset oliva tosi pieniä.
En haluaisi jättää niitä kuolemaan sinne pusikkoon. Vastatkaa, erityisesti ne jotka tietävät luonnon jäniksistä, erityisesti siitä onko jänis-emoilla tapana hylätä/jättää poikasiaan.
Huom: Poikaset oliva tosi pieniä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Emot jättävät poikasensa usein pitkäksikin aikaa piiloon kyyhöttämään, kun lähtevät itse ruokailemaan. Olivatko poikaset ihan nahkapalloja, vai oliko niillä turkki jo päällä? Älä nyt vaan mene niihin koskemaan, kyllä ne pärjäävät ja jos eivät, ei sille voi mitään. Luonto korjaa ne pois.
Meidän takapihalta keskeltä nurmikkoa löytyi kerran jänölapsi, meinasi jäädä ruohonleikkurin alle. Kyllä emo sen oli siitä sitten hakenut illalla.
vain kerran yössä. Toimitus vie vain muutamia minuutteja. Muun ajan poikaset kyyhöttävät piilossaan. Yleensä poikaset ovat pienellä alalla kukin omassa paikassaan. Mutta joskus niitä on pari kolme yhdessä.
Älä mene häiritsemään poikasia. Kyllä se emo niitä käy ruokkimassa. Ja jos ei käy, niin saa joku muu otus ruokaa raadoista.
Niin ja miksipä et niitä itsekin voisi puraista jos olet hiukopalaa vailla. Se on se asioiden luonnollinen tila ja järjestys. Luonnossa se syö joka pystyy ja muu jää iliman.
..on, että annat olla niiden siellä. Luonnossa eläimet pärjäävät, eivätkä tarvitse meidän apuamme. Mukavia ovat kyllä seurata. Jänöemo ei tosiaankaan ole aina paikalla, mutta huolehtii niistä. Jos emo on jäänyt vaikka auton alle, tulee joku peto ja käyttää ne ravinnokseen. Sellaista elämä on.
voithan tietenkin ne sieltä talteen kerätä, lihottaa isoiksi, ja saada herkkupaisteja! Mikään ei ole parempaa kuin jänis! Syksyllä niistä saa jo hyvät lihat... :D
..ne kuolisivat jo parin päivän sisällä.