Meillä oli tällä palstalla erimielisyyksiä meri-VHF:stä.
Päätin ottaa selvää,ja soitin Viestintävirastoon.
Siellä sanottiin että "vanhoja" VHF- koneita voi käyttää,ja vielä jos radiopuhelin vaihtaa omistajaa niin sen voi hyvin rekisteröidä uudelle omistajalle!(edellyttäen tietenkin että uudella omistajalla on SRC-sertifikaatti tai se vanhempi rajoitettu radiopuhelimenhoitajan todistus) ja anoo lupaa radioasemalle.
Joten älkää heittäkö pois vanhoja radiopuhelimia niin kauan kun ne toimii.Ja jos luvat on kunnossa voi huoletta lähteä mihin maahan vaan, kukaan ei ota murheita,tämä on kansainvälinen homma joka toimii.
Minä tulen jatkamaan radiopuhelimien korjaaminen ja asentaminen,asensin juuri Shipmate 8000 tyttären veneeseen ja vuorossa on Navall ja Belcom tuttavien veneisiin.Omaa Belcomia tulen käyttämään niin kauan kun on mahdollista,jos tulee se päivä että on pakko mennä DSC-laitteisiin niin katsotaan sitten se päivä.
Päätin ottaa selvää,ja soitin Viestintävirastoon.
Siellä sanottiin että "vanhoja" VHF- koneita voi käyttää,ja vielä jos radiopuhelin vaihtaa omistajaa niin sen voi hyvin rekisteröidä uudelle omistajalle!(edellyttäen tietenkin että uudella omistajalla on SRC-sertifikaatti tai se vanhempi rajoitettu radiopuhelimenhoitajan todistus) ja anoo lupaa radioasemalle.
Joten älkää heittäkö pois vanhoja radiopuhelimia niin kauan kun ne toimii.Ja jos luvat on kunnossa voi huoletta lähteä mihin maahan vaan, kukaan ei ota murheita,tämä on kansainvälinen homma joka toimii.
Minä tulen jatkamaan radiopuhelimien korjaaminen ja asentaminen,asensin juuri Shipmate 8000 tyttären veneeseen ja vuorossa on Navall ja Belcom tuttavien veneisiin.Omaa Belcomia tulen käyttämään niin kauan kun on mahdollista,jos tulee se päivä että on pakko mennä DSC-laitteisiin niin katsotaan sitten se päivä.
Vastaukset 25
Vanhimmat
uusi tieto ole. Tälläinen tietohan on viestintäviraston tiedotteessa ollut jo vuosia.
Oli paikallaan, että vielä kerran selvennettiin asiaa. Perätön huhu tai kuvitelma vanhojen VHF-puhelimien laittomuudesta tai sakottamisesta ehkä aiheutti hämmennystä - vrt. aikaisempi vhf-kinastelu.
Toisessa aikaisemmassa keskutelussa käsiteltiin jenkkien vhf-kanavia ja laitteen ostamista USA:sta. Tämäkään kysymys ei liene mikään ongelma. Viime vuonna ulkomaanpurjehduksen aikana ostamassani ´käsi´vhf:ssä on valikko, josta käyttöön tai pois käytöstä saa sekä USA:n että Kanadan kanavat normaaleiden kansainvälisten vhf-kanavien lisäksi. (Käsi-vhf on hyvä apu satamien vhf-liikenteestä, jossa toisinaan joutuu odottelemaan "port controlilta" toimintaohjeita ja samalla ohjailemaan venettä).
että eräät maat vaatii tuon SRC pätevyyden jos veneessä on tuo uudempi järjestelmä, pelkkä VHF todistus (rajoitettu....) ei riitä. Suomessa riittää.
On tuttu asia, että vanhan ns. rajoitetun luvan voi täydentää SRC-rannikkoluvaksi (short range certificate).
Veneilijöiden radioluvathan ovat kahta eri laajuutta; SRC rannikkokäyttöön (VHF) ja LRC avomerelle (MF/HF). Jälkimmäisestäkin on olemassa "rajoitettu" lupa eli ns. SSB-todistus.
Radiolupien tarkastuksia on suoritettu Merivartioston ja Viestintäviraston yhteistyönä ja mm. joidenkin avomerikisojen tai passintarkastusten yhteydessä. Ulkomailla purjehtiessani radiolupa on muutaman kerran pitänyt näyttää maahantulobyrokratian yhteydessä. Hyvin on ainakin Viestintäviraston rajoitettu ´SSB-todistus´ kelvannut.
Ihmetyttää tosiasiana esittämä väite, ettei nykyinen rajoitettu lupa kelpaisikaan kaikkialla. Antaisitko linkkejä, mistä asian voisi varmistaa.
Tässä Viestintäviraston tietoja luvista ja niiden tarkastuksista:
http://www.ficora.fi/index/luvat/tutkinnotjatodistukset/meriradio.html
http://www.ficora.fi/index/viestintavirasto/lehdistotiedotteet/2007/P_36.html
http://www.ficora.fi/index/viestintavirasto/lehdistotiedotteet/2002/Porkkalanradioluvat.html
sivulla 8 sanotaan. Jotkut valtiot kuten Iso-Britania vaatii rannikkolaivurin radiotodistuksen (SRC-todistus). Jos veneessä on VHF-DSC laite, kuten myös Krotian venevuokraus vaati sellaisen kun kerran veneessä oli ko. laite. Mutta kyllä se suomessa kirjoitettu kelpasi (kuvallinen todistus) se VHF lupa ei kelvannut (ei ole kuvaa). En tiedä olisiko kelvannut jos veneessä olisi ollut pelkkä VHF. Suomessahan vhf lupa kelpaa myös DSC laitteille.
Omassa kuvallisessa "rajoitetussa" MF/HF/VHF luvassani sanotaan, että se perustuu ITU Radio Regulations (WRC 2000) säädöksiin. Lupa on kelvannut kaikkialla maailmassa, kun se on tarkastettu. Iso-Britanniassa sitä ei kukaan viranomainen ole toistaiseksi kysellyt.
En ajatellut muuttaa rajoitettua lupaani LRC-luvaksi. Itseäni SRC-lupa ei kiinnosta, koska veneessäni on myös MF/HF-lähetin. Sen lupatutkintoa varten piti myös VHF-tutkinto uusia Viestintävirastossa. Edellinen rajoitettu VHF-lupani oli 80-luvun alulta. Olisiko niin, että vanhentuneet radioluvat ovatkin vain näitä "ikivanhoja" todistuksia. Nehän olivat siltä aikakaudelta, jolloin DSC-järjestelmää ei vielä ollut olemassa.
Aluksen radiolupaa anottaessa on radiotodistuksen numero ilmoitettava. Luulisi, että tässä vaiheessa Viestintävirastosta selvitetään, jos radiopuhelimenhoitajan todistus on päässyt vanhenemaan.
onkin tuo tasokkaampi lupa. Minä kirjoitin tuosta Meri VHF rajoitetusta (oli siinäkin kuva kun tarkistin)radipuhelimenhoitajan pätevyydestä, joita ei ole kirjoitettu enää 1.10.1998 jälkeen. Mutta ne kelpaavat edelleen ainakin suomessa vaikka veneessä on tuo DSC -laite.
Ainakin minun 80-luvulta peräisin olevassa todistuksessani on kuva.
Mielenkiintoista näiden todistusten kanssa. Ne on myönnetty ilman rajoitusta voimassaolosta, sekä VHF että KV-huviveneenkuljettajakirja.
Nyt on molemmista uudemmat versiot, mutta periaatteessa vanhat ovat edelleen voimassa. Toisaalta vaaditaan uusimista - CEVNI tenttejä ja lisätutkintoja VHF todistukseen.
Tällä perusteella myös ajokortti pitäisi laittaa uusiksi kun ajaa autolla jossa on luistonesto tai ABS. Eihän näitä ominaisuuksia ollut silloin kun kortin sain.
Toisaalta tuntuu aikamoiselta kurmuuttamiselta ja rahastukselta, kun aktiivisesti veneilyä harrastaneelta henkilöltä vaaditaan lisänäyttöjä. Kaiken lisäksi asiat ovat justiinsa niin epäselviä kuin ne tässä keskustelussakin on tuotu esille, kuten savolainen sanoisi: "Voephan se olla niinnii tae voep olla olemattannii..."
Einän noita läpysköjä ole itäblokin hajottua tarvinnut muualla kuin veneen vuokrauksen yhteydessä muualla maailmassa. Kyllä nuo wanhat wersiot on wälttäneet ja eurot kelvanneet jahtisartterifirmoille, ja kaikissa vuokraveneissähän on DSC - turvallisuussyistä ja siksi että veneet ja tietenkin niiden varusteet ovat suht uusia ja viimeisintä tekniikkaa.
Omassani ei ollut kuvaa. Ehkä se oli vielä vanhempi. Viestintävirastossa suositeltiin sen uusimista (suoritin helpon pikkutentin DSC:stä ja ennestään tutuista VHF-asioista). Nyt on kuvallinen. Pienellä vaivalla sai päivitettyä tietonsa ja todistuksen. Viestintäviraston palvelun ystävällisyys oli kiitettävää!
Nykyisin kv-huviveneenkuljettajakirjassakin on viimeinen voimassaolopäivä (=se, jolloin 70 ikävuotta täyttyy).
lisää n. 80 egee. VAI ?
http://www.ficora.fi/index/luvat/tutkinnotjatodistukset/meriradio/merivhf.html
liian pieneksi, koko lystihän maksaa 89,15 eneen kuin pahvi on kädessä lisättynä valokuvan hinnalla. Tutkintomaksu on 45,40 ja todistuksen kirjoitusmaksu on 43,75. Kuten tuossa liitteessäkin todetaan.
Toisaalta periaatteessa ottaa pattiin jos pitää uusia voimassaolevia todistuksia, mutta joteskin sen sulattaisi jos virkamiehet kustantaisivat itse aiheuttamansa lisäbyrokratian.
Tuo VHF-luvan uusimismaksu on suunnilleen sama kuin meikäläisen keskituloisen palkansaajan yhden työpäivän käteen jäävä palkka. Minun pitää siis tehdä 8 tuntia töitä mokoman lätyskän eteen. Samaa hintaluokkaa taitaa olla myös KV-kirjan uusiminen...
rahastetaan. Aivan samoin käy tuon uuden rekisteriotteen kanssa, kohta sitä täydennetään lontoon murteelle ja uusinta maksaa. Varmaan neljän uusinnan jälkeen siitä saadaan paperi joka kelpaa edes saimaan kanavalle (alustodistus)
saanko ihmetellä mitä järkeä on vanhoja vhf puhelimia korjailla ja asennella veneisiin?
Uudet DSC-VHF puhelimet maksavat halvimmillaan 99 euroa, ja tarjoavat samalla erinomaisen tavan hälyttää apua pelkällä napin painalluksella.
Muutenkin elektroniikassa on tapahtunut kehitystä.
Hintojen halventamiseksi on ruvettu tinkimään laadusta. Laatu ei ole entisen merielektroniikan tasoa. Harmittaa vieläkin, kun tulin myyneeksi Sailorin VHF:n edellisen veneeni mukana. Uusi halpa VHF (made in Taiwan) ei kestänyt meriolosuhteita kovin pitkään ennenkuin alkoi oikutella. Sama ilmiö on navigointimittaristossa. "Vesitiivis" ei ollutkaan todellisuudessa vesitiivis. Vanhat B&G mittarit toimivat vuosikausia ilman pienimpiäkään ongelmia, mutta uudet "made in China" merkkituotteet kestivät vain pari vuotta ennenkuin ongelmat alkoivat. Ehkä jollain muulla on samoja kokemuksia?
"...pelkällä napin painalluksella" koskee AINOASTAAN tilannetta, jossa halpislaitteesi todellakin toimii! Halvalla saa veneeseen modernia rihkamatason elektroniikkaa, ei kunnollista merielektroniikkaa. Turvallisuus/hätävarustusta en valitsisi sillä perusteella, että tuote on mahdollisimman halpa.
veneet kiinalaistuvat vaivihkaa ;)
mikä järki on korjata vanhoja VHF-puhelimia.
Niin,minä vastaan että miksi heittää pois hyviä radiopuhelimia niin kauan kun niitä voi korjata.
Ja niinkuin joku jo totesi niin nämä vanhat puhelimet ovat laatua.
Ja veneilijä saa meri-VHF:n muutamalla kymmenellä Eurolla toimivan ja varman laitteen jolla saa yhtä hyvin apua kuin uudella radiolla.
Kukkuu ihan hyvin!
tai miten se nyt kirjoitetaan. Mutta hyvä kone on palvellut jo 18 -vuotta, yhteydensaanti jopa varmempaa kuin noilla uusilla. On usein kokeiltu venestamissa, vaikka minulla anteeni on peräkaiteessa kiinni. Muilla jopa maston huipussa. Olisi kiva kuulla paraneeko yhteysetäisyys tosissaan kun vie anteenin mastoon = pitkä johto ja tehohäviö ???. Onko merkitystä ?
Veneessäni on kaksi vhf-antennia. Toinen topissa, toinen peräkaiteessa. Yhteysetäisyys lyhenee, kun käytän kaiteen antennia.
Tämä on kokeiltu avomerellä muiden veneiden kanssa: kun yhteys oli pitkän etäisyyden takia aika heikko, halusin varmistaa ettei toppiantennissani ole vikaa. Kun kytkin kaideantennin, yhteys hävisi lähes kokonaan. Yhteys palautui, kun kytkin takaisin toppiantenniin.
noin 25 % kun antenni siirretään peräkaiteesta mastonhuippuun.Teholla ei ole ratkaisevaa merkitystä,se on antennikorkeus kun ratkaisee.
Jos käyttää ohut koaksi (RG58) paksun RG213 tilalle häviää tehoa ehkä jotain 10 Wattia.(sen voisi laskea, nyt ei satu olemaan taulukoita lähellä)
Te jotka vertailitte kuinka pitkälle voi pitää yhteyttä mastonhuippuasennuksella tai peräkaideasennuksella, jos ensinmainittu häviää on varmasti jotain epäkunnossa siinä veneessä.Parasta olisi pyytää joku tarkistamaan SWR-mittarilla, se on nopea toimenpide.
Väitän että 20 % VHF-asennuksista löytyy jotain vikaa että radio ei toimi kunnolla,ja se johtuu siitä että niitä ei koskaan tarkasteta.
milläs saat DSC hätäkutsuja lähetettyä sillä vanhalla mokomalla?
Oletko kouluttanut pikkulapset käyttämään VHF:ää jos vaikka saat sydänkohtauksen vesillä? Vai olisko helpompi kertoa että jos jotain sattuu paina punasesta napista ja merivartiosto tulee paikalle?
Joopa, lapsikin osaa painaa DSC distressnappulaa, mutta aikaimmeinen joka on ikänsä käyttänyt veehooähvää joutuu tuon homman tenttimään ja maksamaan vielä päivän työpalkkansa verran uusittavasta paperilapusta.
Näin se kehitys kehittyy :-(
Lapsia veneessä,kissa kirjottaa mikron näppiksellä välillä mitä sattuu, mutta tuskin se sentään hätäsanomaa lähettäis. Terveisin: yleensä aika yksinäinen seilori..