empatiakyvytön jengi on näköjään

"esineitään" huutokaupalla.HÄPEÄISITTE.
91392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

kerrotko tarkemmin tai annatko linkin

Äänestä
  • onko sulla vielä tunteita jäljellä? Voisit miettiä myös sitä onko sulla koskaan niitä ollutkaan.
    Mene vaikka opiskelemaan ihmisen tunne-elämän perusteita työväenopistoon jos et muuhun enää kykene.

    Äänestä

  • ja mieti kirjoitti:

    onko sulla vielä tunteita jäljellä? Voisit miettiä myös sitä onko sulla koskaan niitä ollutkaan.
    Mene vaikka opiskelemaan ihmisen tunne-elämän perusteita työväenopistoon jos et muuhun enää kykene.

    Kaveri kyselee lisätietoja, ja saa luennon ihmismielen syvimpien tunteiden käsittelemiseen freudilaisessa hengessä, seksuaalisen patouman, ja empatiaköyhyyden rationaalisen ilmenemismuodon muokkaamiseen. Jee pätevää porukka täälläkin.

    Äänestä

Ravihevosia, ratsuja, työhevosia,lemmikkihevosia on myyty kautta aikain markkinoilla, ja huutokaupoissa.
Varmaan kaikki tietävät, mitä tarkoittaa "rainahuutokauppa"?
Satavuotta sitten myytiin lapsia, piikoja, renkejä, huutokaupalla taloihin, joissa heitä voitiin vähäisessä määrässä jopa ruokkia.
Nyt tämä lellisukupolvi vaahtoaa täällä, kai "koirahuutokaupoista"? Koska tuollainen epämääräinen kurkisteluviesti tuohon oli ilmestynyt.
Itkekää ennemmin Kiinan maanjäristystä, Mianmarin hirmumyskyä jne... Herätkää!!

Äänestä
  • Elän suomessa

    Äänestä

  • Elän suomessa kirjoitti:

    Olisko ehkä siksi, että ihmiset on kuitenkin ihmisiä, koirat vaan koiria...

    Äänestä

"koulutettu koira on aina kalliimpi kuin pentu"
:DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

siti tahdon siitä luopua:DDD

Äänestä
  • Ongelmakoiria, tai hylkykoiria, koluttelen niille käytöstavat, perusteet onnelliseen elämään mukavissa perheissä. Ja myydä pläjäytän sesulin silloin tällöin hyvällä voitolla.
    Empaattista jos mikä.

    Äänestä

mutta itsellä tuli tästä jutusta mieleen nivelrikkoiset yms. sököt harrastuskelvottomiksi jo nuorena todetut koirat. Minusta on empatiakyvytöntä laittaa tällainen koira monttuun vuoden ikäisenä, jos se pystyisi kotikoiran elämää elämään mahdollisesti hyvinkin pitkään. Empatiakyvytöntä sen sijaan on pistää monttuun omaan harrastuslajiin sopimaton koira, silloin siitä tosiaan tulee vain väline. Vielä empatiakyvyttömämpää on kuitenkin se, että eläkeikään (joka näkyy yhä useammin ikävä kyllä olevan 7-8 v) tulleet koirat pistetään vihreämpiin tarhoihin juoksemaan ja otetaan pentua tilalle. Siinä se nähdään ihmisen parhaan ystävän arvo.

Minulle koira on ollut ja tulee olemaan jatkossakin harrastuskaverin lisäksi myös rakas perheenjäsen. Useamman koiran olen vuosien varrella myynyt erilaisten syiden takia alle kahden vuoden ikäisenä, ja muutamia liki aikuisia myöskin ostanut. Empatiakyvyttömyyttä se ei ole koskaan ollut, vaan sekä koiran että oman parhaani ymmärtämistä. Jos resursseja olisi tosiaan pitää kotona laumaa koiria, mutta tavallisella työssäkäyvällä ihmisellä harvemmin siihen riittää aika tai tilat. Ja siinä lopulta kärsivät sitten kaikki koirat.

Tiivistettynä: kaikki koirat eivät sovi kaikille ohjaajille ja koiran myyminen on monesti hyvä vaihtoehto KOIRAA ajatellen...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


alkanut myymään risoja kirjoitti:

"esineitään" huutokaupalla.HÄPEÄISITTE.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu