Pistettä vaille C matikasta

Sain lyhyestä matikasta B:n ja 21 pistettä.
Harmittaa vietävästi kun jäi noin vähästä vaille C ja kuitenkin olen kursseista saanut 8-9 arvosanoja.
Täytynee uusia ensi syksynä..Matikka oli aine mitä kirjoitin, ehkäpä jännitykselläkin oli oma osuutensa..
8878
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Pitkän matikan koe oli tänä vuonna tosi helppo ja pisterajat myös sen mukaiset! 59 pisteellä ois irronnut L, eli ihan kiva jos yks virhepiste saa olla. No, en minä kuitenkaan ihan L:ää tavoitellu, mutta E:stä jäin kahden pisteen päähän. Toisaalta M oli mulla koko ajan tavoitteena, mutta silti harmittaa kun E oli niin lähellä. Matikan kurseista oon saanut yleensä 9, mutta joukossa on myös pari 8 ja 10. Eiköhän tästä kuitenkin piristy kun saa lakin päähän ja alkaa kesäloma (vaikka heinäkuussä alkaakin kesätyöt).

Äänestä
  • Mulla tuli hermostuneisuuden takia pari typerää virhettä :/
    Sain 50 pistettä eli yhen pisteen päässä E:stä. nO mutta tänään juhlitaam synttäreitä, suomen voittoa venäjästä (toivottavasti) ja ylioppilaslakkia.

    Äänestä

Joo, tiedän miltä susta tuntuu... Mullakin on ollu sellasta 8 - 9 arvosanoja psykassa, mutta sain vain 15 pistettä. 16 pistettä olisi tarvinnut, jotta C:n olisin saanut...

Hitto...

Äänestä
  • Mua ei harmita, jos jää pisteen päähän korkeammasta arvosanasta. Ainoastaan sillon mua harmittaa, jos jää pisteen päähän läpipääsyrajasta.

    Äänestä

  • Heippa kirjoitti:

    Mua ei harmita, jos jää pisteen päähän korkeammasta arvosanasta. Ainoastaan sillon mua harmittaa, jos jää pisteen päähän läpipääsyrajasta.

    Sensorit nappas kolme pistettä pois ja jäätiin pisteen päähän E:stä. Kyrsii rankasti. 9 tai 10 kaikki kurssit.

    Äänestä

Teillä on tainu olla sitten lukion kursseilla aika löysää arvostelua. Ite sain lyhyestä reilun kasin ka:lla L:n, ja vielä aika selvästi.

Äänestä
  • Vähä oot leija. Toi koe oli tosi helppo ja jokaisen jolla on kasin keskiarvo niin pitäs saada siitä L, MUTTA kun se oli niin helppo niin huolimattomuusvirheet nousee tosi isoon rooliin. Ite tein virheitä ja sain M vaikka ka 9

    Äänestä

Ei herrane aika, jos harmittaa noin pieni asia. Jotku stressaa sitä, että saako yo-kirjoituksii läpi niin täällä voivotellaan sitä kun ei tullutkaa kovempaa nroa, vaikka lakki on jo selvästi tulossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nyt harmittaa.. kirjoitti:

Sain lyhyestä matikasta B:n ja 21 pistettä.
Harmittaa vietävästi kun jäi noin vähästä vaille C ja kuitenkin olen kursseista saanut 8-9 arvosanoja.
Täytynee uusia ensi syksynä..Matikka oli aine mitä kirjoitin, ehkäpä jännitykselläkin oli oma osuutensa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu