ooh kun karsin kamalan kuivista kantapaista..miksi ne ovat niin rumat siis kuivavat pahasti? Rasvaan kylla jalkojani useasti ja kuorin mutta on silti rumat. Olen kuullut vaikka mita vinkkeja esim merisuolalla kuoriminen ja öljyssa lilluttelua ja nukkumista rasvasissa jaloissa jne..kaikki mahollinen. Mutta mista oikeestaan johtuu etta ne ovat kuivat ? Onko keinoja miten voisi valttaa rumat jalat, ikaa on 18v ja en ole sukka ihmisia siis en kayta sukkia kuin hyviiiin harvoin ja tallustelen mielummin ilman kenkia kuin kengissa jne. Onko terveellisempaa kayttaa sukkia kuin ilman ? itse lukenut etta ilman olisi parempi mutta rupee mietityttamaan mista kamala kuivuus johtuu ja mikaan ei tepsi. Miten ku asun ulkomailla ja suomessa nain Siwassa sellasta jalkarasvaa missa oli kannessa kuva ennen ja jalkeen, lupas viikossa taydelliset kantapaat..tiedattekö kyseisen mömmön? Onko kellaan kokemusta tasta? Pitaakö soittaa vanhemmille suomeen etta laittaa sita tanne minulle niin paasisin kayttamaan sandaaleita ni ei tarvi kesalla kayttaaa kumppareita jalassa.. vinkkeja vinkkeja kiitos etukateen.
Kantapaat!!! ITKU!!
kuiva jalka..
102914
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
...että alat käyttämään sukkia!
Silloin jalkahiki ei pyöri koko ajan iholla ja sen hapot ei polta ihoa.Ja vaihda sukkia vaikka parikin kertaa päivässä,jos jalkasi hikoavat kovasti.
Jos tuntuu alkuun oudolle,niin mahdollisimman ohuet sukat ensin.
ja käytä laadukkaita,mieluumin villa- kuin puuvilla sukkia.
Puuvillaan hiki jää kosteutena,aito villa materiaalina ei tunnu kostealta ja jalka voi paremmin.
Ota kengät jalasta pois niin usein kuin voit ja anna jalkojen tuulettua.
Pese jalat,mutta käytä mietoja,hajustamattomia pesuaineita.
Raspaamista kannattaa itse asiassa rajoittaa,sillä mitä enemmän raspaat,sen enemmän iho yrittää uusia itseään.Joten ole varovainen,monet raspaavat liikaa....
Ihmevoiteet,jotka lupaavat ihmeitä viikossa,voit unohtaa.Ne ovat huijausta.
Osta vaikka Tummelia,tai muuta sellaista peruvoidetta,joita vaikkapa apteekit myyvät ja käytä aamuin,illoin.
Vinkki: Mitä pidempään voide on ollut myynnissä,sen todennäköisemmin se toimii.
Sillä hyvä tuote ei katoa markkinoilta,kuten huonot tuotteet.
Ja sama ohje,kuin pesussa;mitä vähemmän hajusteita,sen parempi.
Jalkakylvyt voivat myös tulla kysymykseen,mutta niistä en tiedä niin paljoa.
ja apuna aina kaikkeen: Terveellinen ruokavalio!
ja sukat myös sandaaleihin,ei näy kovettumat!
Toivottavasti löydät apua ja kesäsi on oikein onnellinen!!!
kun mamman kotoalähettämää. Sukat suojaa jalkaa ja kenkää. Shollin ohje http://plaza.fi/ellit/muoti-ja-kauneus/kauneus/jalkahoito-kotikylpylassa-tuunaa-jalat-kesakuntoon Cracked Heel Repair Cream
http://www.askelklinikat.fi/tutkimus_ohjeita
http://www.pyhajarvi.fi/tk/itsehopa/jalkavai.htm
http://www.ceridal.com/index.php?id=172b7&select=Ceridal&alue=jalat
http://www.elcosmedical.com/fi/gehwol/gehwol_sininen_linja.htm
http://fi.eucerin.com/ranges/dry/10_foot.html
http://keskustelu.plaza.fi/ellit/kristallipallo/keskustelu/t1576660
Kaikkia on tullut kokeiltua noihin koppura kantapäihin ja haiseviin jalkoihin. Sitten luin netistä pihkavoiteesta, tein sitä ja nyt kahden viikon hoidon ja voitelun jälkeen kantapääni on sileät eikä kovettumista näy jälkeäkään. Tuoksukin niin puhdas. Autta myös kynsi ja jalka sieneen.
Kiitos ja tuota pihka mömmöa taytynee kai kokeilla kun kuullut ennenkin kehuja tuosta mutta en ole ostanut kun nahnyt vain suomalaisia sivuja tosta ja itsehan asun turkissa mutta luinkin tuolta pihkamömmö sivulta kuka sita kauppaa netista etta voi sopia ulkomaille lahettamisesta...Kiitos vinkeista!!
itse olen löytänyt apteekista voiteen nimeltä zinkkipasta. Tuttuni tuttu joka on balettitanssija, käyttää kyseistä tuotetta ja minäkin kokeilin heti. Töhnä on hopeanvärisessa tuubissa. Laita illalla nukkumaan mennessä. On tosin niin heavya... että saa käyttää voimaa etä saa sen ulos tuubista. Paperin avulla levitän kantapäihin ja sukat jalkaan yöksi. Aamulla saa enimmät ottaa pois mutta tahnan alta paljastuu ihan uudet jalat. Suosittelen
Kertoisitko kuinka teit pihkavoidetta. Kokeilisin
sitä mielelläni, kun mikään muu ei ole auttanut.
Hiero illalla pikkusen ak-öljyä ja laita puuvillasukat jalkaan ja nukkumaan. Toista muutamana iltana ja jalat on taas kunnossa.
Heips!
-Käy ottamassa pedikyyri.ulkomailla on tosi edullistakin.Pedikyyri kannattaa ottaa neljä kertaa vuodessa ja muutoinkin jos jalat alkavat voida huonosti.
-joka ilta rasvaa jalkoihin.Suomesta saa helosan nimistä jalkavoidetta,joka on ihan huippu tavaraa ja maksaakin vain 5 e tuubi.
-kerran viikossa kylvetä jalkoja kosteuttavalla jalkakylpy tuotteella höytetyssä vedessä n.5-10 min.Jos kärsit diabeteksestä,niin kylvetä vain 5 min ja käytä kylpyvetenä haaleaa vettä.
-kylvyn jälkeen tarvittaessa kuori jalat jalkojen/vartalon kuorinta-aineella
-kuivaa huolellisesti ja levitä paksulti jalkavoideta ja laita jalkoihisi muovipussit ja niiden päälle sukat.anna vaikuttaa n.20min.iholle jäänyt jalkavoide hierotaan jalkoihin.
-Jos halkeamat ovat syviä,ne kannattaa puhdistaa desinfiointi aineella,jotta vältytään tulehduksilta.
-Talkkia varpaiden väliin ja tarvittaessa voi laittaa sukan sisäänkin,jos jalat hikoilevat paljon.
-Jalka deodoranteista voi olla apua.
-Käytä puuvillaisia tai muita luonnonkuituisia sukkia kengissä,sillä ne auttavat jalkoja hengittämään ja vaimentavat hiukan kengän aiheuttamaa hankausta, jolloin hikoilu vähenee.Hikoileminen voi edesauttaa jalkojen kuivumista.
-käytä oikeanlaisia,jaloille terveellisiä ja mukavia kenkiä.Sandaalit,joissa ei kantapään takana mitään tukea esim remmiä tms.. vaan sandaalin pohjat läpsähtelevät kantapäihin,aiheuttavat hankausta ihoon,jolloin iho puolustautuu ja paksuuntuu ja silloin kantapäät monesti halkeilevat.
-käy fysioterapeutilla,sillä jos vain kantapääsi kuivuvat ja halkeilevat,niin vika voi olla askeltamisessasi.Fysioterapeutti osaa opastaa sinua askeltamaan oikein.
-juo paljon vettä,sillä se helpottaa kuivaa ihoa.
-kalaöljystä ovat monet saaneet apua kuivaan ihoon.
Toivottavasti saat apua.Kokosin tähän ohjeita,joita annan omille asiakkailleni.Ammatiltani olen kosmetologi.Tsemppiä!
Olen taistellut kuivien jalkojen kanssa vuosikaudet, kokeillut kaikkea mahdollista ja aina vaan kantapäät ovat poksahdelleet rikki.
Kuukauden verran olen käyttänyt Helosan-voidetta
ja nyt olen jalkoihini tyytyväinen. Suosittelen,
kannattaa ehdottomasti kokeilla.
Apteekista ostettava:
VICHY PODEXINE KOVETTUMILLE 50 ML HOITOVOIDE, maksaa n.9€/pieni tuubi, mutta ei tarvitse paljon käyttää. Parin pv:n sivelyt kantapäälle, sukat jalkaan ja kantapäät on kuin lapsena.