Köyhilläkin netti!

Tässä se taas nähdään, kun köyhillä(kin) on netti. Aivan paskoja juttuja ja täysin turha odottaa mitään järkevää tahi älyllisesti stimuloivaa keskustelua esim. työttömyyskorvauksien leikkaamisesta tahi pitemmistä karenssi-ajoista!Tällä tavoin saataisiin tästäkin palstasta paljon järkevämpi ja siistimpi. Ainoa syy miksi Nokialla ja Elisalle menee niin hyvin niin on Suomen sosiaalihuollon ansiota. Maksetaan noille verkkarisankareille, että ne saa puhelimet ja netit! Ja sen jälkeen ihmetellään miksi niillä menee luottotiedot? NO KUN NIILLÄ EI OLE VARA MAKSAA NIIDEN LASKUJA! Ja sitten sossu hoitelee nekin... Ei jumalauta mitä paapomista!
11849
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Jos luulit että Suoli24:stä löytyy järkevää keskustelua tai älyllisesti stimuloivaa yhtään mitään niin voi hohhoijaa sentään.

Äänestä

Mikä laki määrää et köyhillä ei sais olla tietsikkaa. Täytyy olla omat koneet et voi asioida sähköisesti sossussa ja kelassa. Mitä sitä turhaan kenkiään kuluttaa. Kävelyssä tulee hikikin. Maksa sä kiltisti vaan verosi että me köyhät pysytään hengissä ja yhteiskunta pystyssä.Tässä sulle lisää paskajuttua.

Äänestä

köyhä aivoistasi äo sama ku kengän numero !

Äänestä

-vanha parinkympin kone ilman ääniä ja hienouksia
-nettiyhteys alle 20e/kk
-ei ole varaa tilata lehtiä
-ei käy kapakassa tai edes grillillä syömässä
-ei omista tv:tä, digiboxia tai muitakaan vempaimia
(joten se tietokone korvaa kaiken huvituksen!!!)
-ei käy bussilla asioilla, vaan hoitaa ne koneella, koska ei ole varaa maksaa kalliita bussimatkoja!
-omistaa yhdet kengät, ne lenkkarit
-säästää vaatteissaan pitämällä tuulipukua ja lenkkareita, jotta lapsilla olisi jotain parempaa päälle pantavaa
-kännykkä on hätätapauksia varten ja lasten tavoittamiseen, koko perheen kännylaskut alle 10e/kk eli lasku tulee 2-3 kuukauden välein (onko muka paljon?)
-opiskelijat kuulema elävät tonnilla kuussa. ei ihme, että bilettävät yhtenään. meikäläiset elävät alle 750e:lla/kk ja sillä on tultava toimeen. miten siitä vielä leikkaisit peruspäivärahaa? näet nälkää? toivon mukaan tulee paljon marjoja ja sieniä. nyt kerätään voikukkia, nokkosia ja muuta ruoanjatkeeksi ja kuivatetaan teeksi.

on se sitten ihanaa, että on sinun kaltaisiasi omaan napaan tuijottajia! huomaa, kuinka rikasta on elää köyhänä, mutta onnellisena!

niin, sinulle varmaan se tärkeä tieto; kyllä, olen yh ja ylpeä siitä, että vihdoin sain kerättyä sisua ja potkaisin kelvottoman miehen pois jaloistamme!
enkä silti tunne olevani muita huonompi ihminen, pilaavani asuinalueeni mainetta tai epäile kasvatustaitojani. :)

luojalle kiitos, ettet ole minun mieheni!!!!!

Äänestä
  • Hyvä, että olet ylpeä itsestäsi, ehdottomasti samaa mieltä kanssasi. Kyllä köyhänäkin voi elää rikasta elämää ja se elämän rikkaus tuo perheen tärkeyden elämässä hyvin esiin. Itse elin aiemmin varakkaassa liitossa, oli hieno koti, Mersut alla yms., mutta ei koskaan onnellista elämää. Sen jälkeen kun ero tuli, ja jäin köyhäksi yksinhuoltajaksi, mutta pääsin huonosta miehestä eroon, laitoin eräänä päivänä kädet ristiin ja kiitin Jumalaa, että antoi minun huomata, mikä elämässä on tärkeintä. Vaikka oli lapsella huone leluja täynnä, niin paras leikkiväline oli iso pahvilaatikko, voi sitä riemua.

    Äänestä

  • ... köyhillä voi olla muutenkaan tv:tä ja digiboxia, koska eihän niillä ole vara maksaa tvlupamaksua!
    Onneksi jenkeissä tämäkin asia on rakaistu HD-lähetyksillä, joka pakottaa ihmiset ostamaan uudet telkkarit!

    Äänestä

  • hienoa kirjoitti:

    Hyvä, että olet ylpeä itsestäsi, ehdottomasti samaa mieltä kanssasi. Kyllä köyhänäkin voi elää rikasta elämää ja se elämän rikkaus tuo perheen tärkeyden elämässä hyvin esiin. Itse elin aiemmin varakkaassa liitossa, oli hieno koti, Mersut alla yms., mutta ei koskaan onnellista elämää. Sen jälkeen kun ero tuli, ja jäin köyhäksi yksinhuoltajaksi, mutta pääsin huonosta miehestä eroon, laitoin eräänä päivänä kädet ristiin ja kiitin Jumalaa, että antoi minun huomata, mikä elämässä on tärkeintä. Vaikka oli lapsella huone leluja täynnä, niin paras leikkiväline oli iso pahvilaatikko, voi sitä riemua.

    ... hyvä elämä ei ole käypää maksuvaluutta siwan tahi valintatalon kassalla... Siinähän tädille sitten selittelette miten ihana vaimo sekä ihanat lapset teillä on!

    Äänestä

kirjoittaa keskustelun alun tyylistä tekstiä.

Äänestä
  • ... on köyhempi, se joka kirjoittaa vai se joka lukee ja jaksaa vielä vastatakkin!

    Äänestä

  • Pelle Svinrik kirjoitti:

    ... on köyhempi, se joka kirjoittaa vai se joka lukee ja jaksaa vielä vastatakkin!

    siinä sulle

    Äänestä

kirjastojen,ravintoloiden,työvoimatoimiston tietsikoita ja nettiyhteyksiä jo vuosia vaikka kotonakin on yhteydet karvalakki laajakaista ja johdot lehmälaitumen paimenlankaa 20e kuukausi
eikä saa vähentää verotuksessa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pelle Svinrik kirjoitti:

Tässä se taas nähdään, kun köyhillä(kin) on netti. Aivan paskoja juttuja ja täysin turha odottaa mitään järkevää tahi älyllisesti stimuloivaa keskustelua esim. työttömyyskorvauksien leikkaamisesta tahi pitemmistä karenssi-ajoista!Tällä tavoin saataisiin tästäkin palstasta paljon järkevämpi ja siistimpi. Ainoa syy miksi Nokialla ja Elisalle menee niin hyvin niin on Suomen sosiaalihuollon ansiota. Maksetaan noille verkkarisankareille, että ne saa puhelimet ja netit! Ja sen jälkeen ihmetellään miksi niillä menee luottotiedot? NO KUN NIILLÄ EI OLE VARA MAKSAA NIIDEN LASKUJA! Ja sitten sossu hoitelee nekin... Ei jumalauta mitä paapomista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu