palaneen raudan haju

mirrir

mistäköhän johtuu että meidän yksi makuuhuone haisee ihan palaneelle raudalle?hometta?!

12

4204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mirrir

      Ostimme tämän talon viime syksynä talo on rakennettu
      -70 luvulla..Ostaessamme emme huomanneet tätä hajua mutta jos kyseisin makkarin oven laittaa edes hetkeksi kiinni niin huoneessa leijailee tosi voimakas raudan haju..ihankuin joku olisi just hitsannu siellä. Joten emme voi käyttää kyseistä makuuhuonetta ollenkaan..mihinköhän kannattaisi ottaa yhteyttä että saisi selville mistä kyseinen haju johtuu?? ensin ajattelin jos se on sitä Radonia
      mutta eikö se ole hajuton??

      • keje

        Sama täällä!
        Meillä toinen makuuhuone haisee raudalle/metallille. Otimme rakennenäytteet lattian alta ja seinästä...mitään ei löytynyt. Silti huoneessa oleskelu aiheuttaa nenän ja silmien kutinaa ja siellä on tosi vaikeeta hengittää. Talo on rakennettu 50-luvulla.
        Onko kellään tietoa mistä haju voisi johtua?


    • 19+14

      Aika outoa, eiköhän raudan haju tule vain raudasta, eli jokin raudoitus ruosteessa tai jotain, ehkä siinä vanhemmasa valurautainen viemäri puhki tai hikoilee. Selvittäkää missä menee viemäriputkistot. Ei tule kyllä muuta mieleen.

      • Anonyymi

        Rauta ei pala, se voi sulaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rauta ei pala, se voi sulaa.

        Tutustuppas polttoleikkaukseen ja sen edellytyksiin


    • Homeurpo

      Oireet kuulostaa kyllä ihan homeoireilta...

    • homeesssa

      Isäntä hitsannu lapaseen?

    • liimapäässä

      Joku maali tai muu pinta erittää hajua? Mitä materiaalia lattia on?
      Itse kunnostin tuossa 46-v rakennetun talon ikkunoita. Osa ikkunoista haisi tosi pahalle kun hioin maalia pois. Melkoisen myrkyllinen haju.

      Nyt ei huoneessa ole enää mitään ihme hajua kun on ikkunat kunnostettu. Paha haju oli ihan ehjissä ikkunapokissa eli puu oli aivan priimaa maalin alla.

      Kyllähän näissä nykyisissäkin sisustustarvikkeissa on erilaisia päästöarvoja. Vanhat muovimatot on aivan hirveitä hajupesiä.

    • Anonyymi

      Meillä omakotitaloon tulee sisälle selvä raudan/metallin haju kun esim pesty matto sisällä ja on ollut täs talviaikaan kuivumassa ulkona pihalla usean päivän ja sitten kun tuotu matto kuivuneena lattialle, niin koko ko. huone haisee metallin hajulle, yök! Haju tarttuu tietynlaisiin materiaaleihin (myös joihinkin pyyhkeisiin, vaatteisiin..)kun ulkona tuuletettu pitemmän aikaa. Nuo taivalla pitkiä savuvanoja päästelevät suihkarit / lentokoneet tutkitusti päästävät alas kaikenlaista pienhiukkasta, jotka myrkyttää ilmaa alas asti. Ja sitä tehdään "ilmastonmuutoksen" nimissä luvallisesti!

    • Anonyymi

      tollasta hajuu en oo tavannu

      kuvaile tarkemmin

    • Anonyymi

      Monet vanhat materiaalit haisee. Lastulevy, puiset rakenteet, eristevillat lattiamatot ym.
      Aikoinaan huono ilmanvaihto aiheutti hajuja materiaaleihin, hiilidioksidipitoinen huonohappinen ilma aiheuttaa tunkkaisuutta ja tämä tarttuu materiaaleihin.
      Lastulevy on yleisin hajunlähde 70 luvun taloissa.

    • Anonyymi

      Omakotitalomme jossa tosiaan alkanut esiintyä ajoittain (ulkopyykeistä) voimakas metallin / raudanhaju, rakennettu v. 2000, eikä koskaan aikaisemmin minkäänlaisia hajuilmiöitä. Haju tulee vain niissä huoneissa esiin, kun ulkona kuivatettu erilaisia pestyjä materiaaleja, ja tuotu kuivaneina sisään, esim pyyhkeet ja viimemmäksi olkkarin iso matto. Heti ilmestyy meidän perheelle voimakkaat aivastuskohtaukset, voimakas nenänkutina, nuha, yskää ym. ihan jokaisella. Ja oireet poistuu parissa päivässä kun metallin haju lievenee hiljalleen ja häviää. Ei ole mitään maalaus-tms remppoja tehty vuosiin ja matot-ym kangasmateriaalit ihan samoja kuin vuosien aikana ollut. Pesuaineina tuttu mäntysuopa matoille ja tavalliset tutut pyykinpesuaineet mitä aina käytetty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      126
      6683
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      59
      5806
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      86
      4490
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      98
      4405
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      157
      4221
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      90
      1564
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      387
      1426
    8. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      30
      1315
    9. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      81
      1307
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1094
    Aihe