"Ja Jerusalemissa asui juutalaisia, jumalaapelkääväisiä miehiä, kaikkinaisista kansoista, mitä taivaan alla on." (Apt.2:5)
Kaikkinaisista kansoista mitä taivaan alla on? Tarkoittaako tämä myös sitä, että tuolloin, ensimmäisenä helluntaina, Jeerusalemissa asui juutalaisia myös esim. Australian aboriginaalien tai Amerikan intiaaniheimojen tai eskimoitten tai vaikkapa kveenien eli suomalaisten keskuudesta?
Myöhemmin, jakeissa 9-11, luetellaan kyllä erinäisiä kansoja nimiltäkin, lähinnä Välimeren ympäristöstä ja silloisen lähi-Idän alueelta, mutta tokihan "kaikkinaisia kansoja taivaan alla" oli paljon enemmänkin kuin vain nuo nimeltä mainitut.
Aboriginaaleja juutalaisia Jerusalemissa?
4
162
Vastaukset
Jos Jumala olisi huomannut littanan maan laidalla olevat kansat niin olisi kai silmät ympyriäisinä hämmästellyt eri värisiä Nooan jälkeläisiä.
- Yritän selittää.
Lainamasi sanat lääkäri Luukas kirjoitti korkea-arvoiselle Teofilukselle ja "kaikkinaisilla kansoilla" tarkoitettiin niihin kansoihin kuuluvia ihmisiä, jotka tunnettiin. Tämä samainen ajatus ilmenee esimerkiksi Paavalin sanoissa, että hän on koko Aasiassa julistanut evankeliumia ja kirjeessään hän kuitenkin tarkoittaa Vähä-Aasian osaa. Edelleen hän toteaa, että evankeliumi oli julistettu kaikessa luomakunnassa, mutta viittaa sillä vain pääasiassa Rooman suurvallan alueisiin.
Klassisessa kreikan kielessä on runsaasti ilmaisuja ja sanontatapoja, jotka meille nykyajan ihmisille on vieraita, ellemme tutustu kieleen paremmin. Hebrean kielessä niitä on myös runsaasti. Kun haluttiin kertoa, että esimerkiksi hyökkäävän sotaväen miesluku oli suuri niin sanottiin, että "heitä oli enemmän kuin hiekan jyväsiä meren rannalla". Todennäköisesti 3000 vuotta sitten Daavid ei olisi ymmärtänyt mitä tarkoittaa sanonta "putosi kuin eno veneestä" (enkä kyllä minäkään ad 2008 tiedä miksi ihmeessä hän putosi veneestä).
Klassinen kreikka ja VT:n hebrea ovat mielenkiintoisia ja rikkaita kieliä erikoisien ilmaisutapojensa tähden. Jos suomalainen puhuu toisen ihmisen tuntemisesta, niin sillä ei tarkoiteta samaa kuin vanhassa hebreassa, jossa naiseen yhtymistä kutsuttiin tuntemiseksi (sanalla tosin on useita eri merkityksiä). Vanhan kreikan ja hebrean käännöstyössä haasteellista on juuri se, että kääntäjän pitää ymmärtää millaisessa yhteydessä sanoja kulloinkin käytetään. Ja nyt nukkumaan. Palstalla ei ollut paljonkaan annettavaa tällä kerralla, ainakaan minulle. Myönnän, että selitykseni oli vain kevyt raapaisu asian pintaa.olen samaa mieltä kanssasi että Raamattu on ihmisen eikä Jumalan sanaa.
Kirjoitat tuntemattomasta maailmasta jota sen luojalla ei luulisi olevan.
Siinäkin olet oikeassa että alkuperäisiä tekstejä on ymmärretty väärin ja ne on niiltä osin väärin Raamatussa.
Ihmetyttää että miten sinä ne alkuperäiset tekstit ymmärrät oikein ja kaikki muut tuhannet Raamatunkäännöksiin osallistuneet asiantuntijat ympäri maailman ymmärtäisivät väärin.Olen pitkälti samaa mieltä: noinhan se menee. - Kumminkin ollaan valmiita tarrautumaan vaikkapa oman tutun raamatunkäännöksen pilkunpaikkaan tai sanajärjestykseen, mikäli sen katsotaan tukevan oman uskonyhteisön uskomusjärjestelmää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t415236Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo733142Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel182998HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1432881Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi381691Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271613Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k891598Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N4271323Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2381181- 681150