Onkohan kenelläkään tietoa miten menee Hämä-hämähäkki-laulun leikkipuoli, eli sen alun muistan missä hämähäkki kutoo verkkoaan (peukalo-etusormi yhdessä) mutta mitä sen jälkeen?
hämähämähäkki -laulun "sormileikki"??
3
8911
Vastaukset
- Lapsuuden muistoja
Hei! tässäpä tämä....
Hämä-hämä-häkki, kiipes langaleen
(kudotaan sormilla etusormi peukaloon ja kierto toisinpäin)
tuli sade rankka, hämähäkin vei
(sormilla ylhäältäpäin liikutellen, kuin sataisi ja kädet heilauttavat sitten jompaan kumpaan suuntaan)
aurinko armas, kuivas satehen
(käsillä tehdään ylhäällä aurinko ja sitten kädet aaltoilevat kuin maan päällä edestakaisin)
hämä-hämä-häkki kiipes uudelleen (taas peukalo ja etusormi kutoo seittiä) - Lapsuuden muistoja
Toinen säkeistökin.....
muura-muura-hainen, kortta kuljettaa
ahkerasti aina, työssä ahertaa
kohta on valmis keko komea
muura-muura-hainen, kortta kuljettaa
..Tässä kädet ensin yhteenliitettynä eteenpäin ja tahdissa kuljettaa kortta....
(ahkerasti....)tässä taas kädet nyrkissä ja vuoronperään hakataan toista kättä kaksi kertaa ja sitten vaihdetaan....
(kohta....)piirretään käsillä ilmaan kodan muotoinen piirto....
..ja sitten taas muurahainen kantaa kortta :)- ja muurahainen toisella tav...
Mä olen oppinut tuon muurahaissäkeistön niin, että
muura-muurahainen ... ("muurahainen" kävelee käsivartta ylös, eli toinen käsi on muurahainen ja sormia liikutellaan kuin muurahainen kävelisi)
kohta on valmis ... (laitetaan kädet niin, että sormenpäät koskee toisiinsa, eli muodostetaan käsistä "keko")
Ja sit
Heinä-heinäsirkka soittaa viuluaan ("soitetaan viulua", eli toisella kädellä "pidellään viulua" ja toisella "heilutetaan jousta")
Heinikossa hyppii sinne tänne vaan ("hypytetään" käsiä polvien päällä)
Pieni sinikello käypi uinumaan (laitetaan kämmenet yhteen ja kallistetaan päätä ja pistetään kädet pään viereen, eli "käydään nukkumaan")
Heinä-heinäsirkka soittaa viuluaan (taas sama kuin alussa)
Sitten on vielä pari säkeistöä joiden leikkiä en tiedä
sääski sääski pieni surraa parvessaan
suvipäivä kuluu siinä touhussaan
illan varjot saapuu, siivet kimaltaa
sääski sääski pieni surraa parvessaan
Hämähämähäkki kutoo verkkojaan
pieni lintu lensi siihen katsomaan
aurinko laskee kauas vuorten taa
hämähämähäkki kutoo verkkojaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi624312Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1551813Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141523Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !381287Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1681073- 58919
- 78904
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.168833Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54821- 39791