Lenkkikaveri

suomenajokoira <3

Moiks.
Mulla on suomenajokoira tyttönen, ikää 4 vuotta. Ongelma on siinä, että lenkille mentäessä hän jaksaa kävellä reilun kilometrin asutuksen ohi metsänreunaan, hän pysähtyy ja kieltäytyy tulemasta. Hänellä on sellainen hassu tapa pysähtyä aivan jalkojeni eteen, enkä voi kävellä astumatta hänen päälleen. :) Tahallaan ilmeisesti tekee sitä, sillä se tehoaa. Käännyn ympäri, ja tyttönen taas innokkaasti pomppien jatkaa matkaa pysähtyen joka ruohotupsua haistelemaan. Joskus hän kiltisti köpöttelee jopa 6km suuntaansa kieltäytymättä lainkaan. Mutta joskus todella matka tyssää jo metsänreunaan..

Onko kenelläkään vastaavasta käytöksestä kokemusta? Mistä voisi johtua? Koirani ei ole millään tavalla arka eikä ujo, päin vastoin todella utelias ja energinen.

3

513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eevert

      Yleensä suomenajokoira menee mielellään kävelylenkille metsään, mikäli sillä on metsästetty. Kokeile viedä jonnekin uuteen paikkaan esim. jollekin retkipolulle.

      • villi on

        asutaan täällä Itä-Suomen pikkusella paikkakunnalla lähiössä. Mitään koirapuistoa yms. mahollisuuksia ei ole. Suuntia lenkille on kaksi: kirkonkylä tai metsä. Kylällepäin en mielelläni menisi koiran suuren tutustumisinnon takia, ja hänen jokakoirakohtaista haukkumistaanhan ei hirveän paljon arvosteta.. Metsälle tyttö pääsee 1-2 kertaa viikossa metsästyskausina, plus sitten jokasyksyinen metsästysreissu lappiin viikoksi.


    • Mattijaakko

      Koirasi pompottaa sinua minkä kerkiää.
      Sen mielestä oikeat hajut ovat eri suunnassa ja haluaa sinne. Siksi se kieltäytyy tulemasta. Eli koira komentaa ja sinä tottelet kiltisti. Ei epäilystäkään, kuka teillä määrää :)

      Mutta toisaalta tuolla ei ole väliä, jos koira muuten kävelee nätisti, kiskomatta ja kuuntelee sinua lenkin aikana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1127
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      541
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      295
      533
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    Aihe