Miten ajoleikkurista

Niin miten Ajoleikkurista saa terät irti?
8865
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ainakin jos on kyseessä ns. veitsiterä: avataan terän lukitusruuvi - kierre hyvin usein vasenkätinen - ja vedetään terä pois akselin päästä.

Äänestä
  • Lähtee yleensä auki pyörimäsuuntaan.

    Äänestä

istuimen alla on sokka, otat vaan sen irti niin terät tippuu, jos kanittaa niin ruiskauta crc:tä, mutta varo ettei mene vetohihnalle

Äänestä
  • -meinaatko että kaikissa ajoleikkureissa on samanlaiset terän irroitus systeemit !!

    Äänestä

  • Voi voi kirjoitti:

    -meinaatko että kaikissa ajoleikkureissa on samanlaiset terän irroitus systeemit !!

    Ainakin 80- luvun jälkeen se on stantardi kiinnitys ajoleikkureissa.. toinen vaihtoehto on ottaa työkalu käteen ja irroittaa pultti teränpitimestä.. lähtee myös tälläi.. mutta tässä tapauksessa pitää vähän kumartua ja ottaa puku päältä ettei jää kravatista kiinni koneeseen. toisaalta .. vie korjaamoon

    Äänestä

Systeemejä on varmasti erilaisia joten jos olisit kertonut mistä vehkeestä on kyse niin joku voisi osata vastata.

Mulla on Murray ja siinä on pelkkä mutteri terän akselin päässä. Kierre on ihan normi oikeakätinen.
Auki lähtee vaikka räikällä mutta terää täytyy pitää vastaan vaikka puukalikalla tai jollain.
Itse täräytän mutterit irti (ja kiinnni) pulttipyssyllä jolloin mitään lisävirityksiä ei tarvita.

Äänestä

Traktorimalleissa varmaan hankalampi .
Minulla etuleikkuri ja siinä terän irroitus on pikkujuttu = terälaite pystyyn lenkkiavain , vasara ja tukevat käsineet .
Vasaralla kopautetaan lenkkiavaimen päähän lähtee nätisti.

Äänestä

Nimittäin juuri teriä vaihtaessani huomasin laakerin "pyörivän koolingissaan". Otin leikkureiden laakeripesät irti ja tilkitsin erittäin ohuella pellillä laakerit, lisäksi laitoin laakeriliimaa joilla sain pesät tiukaksi. Saas nähdä kauan kestää, sitten sorvaan niihin teräs puslat jos tulee onkelmia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Terät irti? kirjoitti:

Niin miten Ajoleikkurista saa terät irti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu