Voiko olla silmäsyöpä tai aivosyöpä? Olen 18-vuotias ja on ollut nyt muutaman päivän silmät kipeet ja myös pää jonkin verran. Vasemmassa silmässä likinäköisyyttä ja mulla on vanhat vahvuudet laseissa ja nämä nykyiset lasit on aivan liian huonot koska näkö on huonontunut huomattavasti. Nykyisiä laseja en käytä kuin joskus illalla, vaikka tiedän etä niitä kuuluisi käyttää koko ajan. Silmälääkäriin pitäisi mennä heti kun vaan kerkiää. Työssäni istun joka päivä ainakin 6 tuntia tietikoneen ääressä, voiko se pahentaa asiaa?
Voiko olla jotain vakavaa tämä silmäkipu?
Kiitos vastauksista!
silmä/aivosyöpä
7
3298
Vastaukset
- mitäpä muutakaan
kuulostaa ihan retinasyövältä johon kuolleisuus 95%, kantsii alkaa kirjottaa testamenttia ja lopettaa duunit ja käyttää jäljellä oleva elinaika omaisuuden hillittömään törsäämiseen ja velan ottamiseen, eihän kukaan karhua jo haudassa olevalta
- paikallaan
Kaikkihan on aina mahdollista, ei täällä voi tuollaiseen kantaa ottaa. Mene ihmeessä silmälääkäriin, jos huolestuttaa ja oireita. Mutta silmäkipu voi johtua niin monesta asiasta. Ja ihan viattomammistakin asioista.
Rauhoitan sinua sen verran, että itseälläni on silmässä ollut puolentoistan sentin halkaisijalta syöpäkasvain, ja se ei oireillut lainkaan kivulla. Yleensä syöpä ei aiheuta ensimmäisenä kipua. Minulla silmäsyöpä aiheutti vasta pitemmälle edettyään erilaisia näköhäiriöitä. Silmälääkärin tarkastus on kuitenkin itse kullekin ihan hyvä asia ja etenkin jos sinulla vielä on silmälasit ennestään käytössä. Jo väärän vahvuiset lasit voivat kipeyttää silmät ja aiheuttaa pääkipua. Allekirjoitan sen omalta osaltanikin. Tarvitsisin silmälasit, muttei niitä suositeta vielä hankittavaksi kun sädehoidon jälkeen muutaman vuoden ajan silmän näkökyky muuttuu koko ajan, hajasäteily tuhoaa verkkokalvoa ja näköhermoa ja kaihi etenee. Taittoviat ja muu 'vääntää' silmiä ja saa ne kipeytymään päänsäryn kera. Lasit ekana sullakin kuntoon. Aivosyöpä sitten taas näyttelee ihan muita oireita kuin silmäkipua tai lievää päänsärkyä. Ja tosiaan tietsikan tuijottelu tuntikaupalla ei tilannetta ainakaan paranna... - Elisama
Ei ole silmäsyöpä eikä aivosyöpä aiankaan noiden oireiden ja tietojen perusteella.
Silmälääkäriin kannattaa mennä sillä lasisi kaipaa "päivitystä" jo oireistasi päätellen. - Elisama
Oletko tosiaan noin kieroutunut
- Finnman74
Vaihda työpaikka, sitten olet terve!
- mihiu
kiitos paljon vastauksista! paljon helpottuneempi olo :D työpaikan vaihto kyllä on mielessä ja ensiviikolla silmälääkärille! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1396639
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495719- 1234891
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434480Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?523882- 623061
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.522956Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242392- 352248
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152187