Opel vectran moottorivika

Leee

98-vuosimallin opel vectra on temppuillut alusta asti hankinnasta lähtien. Suurempi moottorikorjaus tehtiin heti alkuunsa n. puolitoistavuotta sitten ja sen jälkeen toiminut kohtuullisesti, mutta nyt on ilmennyt moottorin puolella jälleen ongelmia: Auto sammuilee pysähdyksissä, moottorivikavalo palaa ajoittain ja sammuu uudelleenkäynnistämisestä, kierrosluvut saattavat alkaa pomppimaan ja auto nytkyttää kunnes sammuu, uudelleenkäynnistäminen auttaa hetkeksi. Joku on tarjonnut tyhjäkäyntimoottorin vikaa...? Liekö tässä perää?

4

1298

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vika on varmaan tyhjäkäyntimoottorissa, oireet on siihen suuntaan. Kannattaa hankkia samantien uusi, puhdistus auttaa vähän aikaa sitten alkaa taas oireilla.

    • ********

      Ooppelissa ei ole tyhjäkäyntimoottoria (tuskin missään muussakaan autossa), mutta lisäilmaventtiili voi aiheuttaa noi ongelmat.

      OPEL- helppo lausua, kevyt työntää.

      • mä vaan

        Jos se tarkoitti tyhjäkäyntisäädintä? Olis tos yks b-mallin omegakin joka ei tahtonu käydä ja siinä olikin tavallaan helppo vika! Imusarjan tiiviste! Siihenkin vaihdettiin kaiken näköistä ennen kuin vika löyty/huomattiin. =)


    • Opel on pop

      Sattuis olemaan kierroslukutunnistin tai nokka-akseli tunnistin. Vikavalo kun on palanut niin ei muutakun testerin päähän asia varmistamaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      63
      1732
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1179
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      963
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      15
      831
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      632
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      618
    7. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      79
      610
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      92
      575
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      518
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      495
    Aihe