Eikö ou vielä uuvvella vastalla piässy kylypemmään? Onhan se Lieksa niin paljo pohjosempana jotta suattaa olla kylypemäti vielä.
Minnoun huijellu pitemmä aekkoo jo, tosin onhan tässä välmatkkoohi muutama sata metrrii etelläänpäen.
Vae elekkee hättäellä, tulloo se kesä teilleekkii jonnae päevänä.
Juurtajakssaen juuvvaan kaljjoo tänäiltana.
Minnoun huijellu pitemmä aekkoo jo, tosin onhan tässä välmatkkoohi muutama sata metrrii etelläänpäen.
Vae elekkee hättäellä, tulloo se kesä teilleekkii jonnae päevänä.
Juurtajakssaen juuvvaan kaljjoo tänäiltana.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vastat tulloo ajallaan ja ukko ryyppee tavallaan.
Ee parane kaljotella tännään ku pittää uamulla männä verkkoja kokemmaan, siin hommassa ee käet sua vispata eekä huojjuu venneessä , suattaa vaekka tipahtoo järvveen.
Ja jos tarpeeksi kaljottelloo niin eehä sitä ees jaksa lähtee uamulla mihinkkää naesen vierestä.Tuppovvaa tuo kanki kangistummaan pohmelossa.
Mittee sitä muuvvanne lähtemmään ennee siinävaehheessaa. Kerkijjää ne verkot kahttoo vaekka muananttaena.
Siemmensyöksyn sattuissa pittää suunnata torvelo kohti kattoo ja nimikirjjaemet rojjaattoo samantien, nii siinäpähän tiettäävät seurraavattii kävijät minkälaenen mies ollu liikkeellä.
Tarzani Savommurtteella on muuten pöhheikön piällysmies.
Ee tule mittää jos kattoon pittää tehä!
Lumihankkeen kusella onnisttuu nimennii kirjotus helevitin kovan kaljanjuonnin jäläkkeen vaen ee siemmensyöksylöellä kattoon ennee.
Ee minulla ollu ennättyspruiskaas nuorempanakkaa kun kolome ja puoli metrii..sitä se on sitten lyhentyny ja hyvä on nyt jos olokapiän yli lenttää.