sirkutus

Omistaako kukaan muu marsua joka osaa sirkuttaa? Toinen poikamarsuni sirkuttaa ehkä kerran tai kaksi vuodessa. Silloin se istuu ihan paikoillaan ja pitää kovaa sirkutusta, kuin talitintti. Se on silloin kuin transsiin vajonnut. Toinenkin marsu on silloin ihan hiljaa. Tietääkö kukaan mistä käytös voi johtua?

Haluaisin vielä sanoa että kattokaa muuten ihmeessä millaista heinää syötätte marsuillenne. Palstalla on käyty valtavasti keskustelua pelleteistä mutta ei heinistä. Kaupan Best Friend - heinät ovat huonoja. Itse ostan ruohoheinän nimellä myytävää heinää. Kallista mutta laadukasta. Ennen ostin Hiekkoin tilan heinää, se oli myöskin hyvää, mutta kaupasta ei löydy sitä enää.

4

2103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • marsu

      mulla on marsu, joka sirkuttaa, tarkotusta en tiedä, mutta ehkä noin kahden kolmen kuukauden välein. Usein sen jälkeen jos ne on kinastellu mun toisen marsun kans mutta olen kyllä kuullut muutenkin ja yleesä sirkuttaa öisin. Päivällä en oo kuullu sirkuttavan kertaakaan. Joskus on rauhottunu sen jälkeen kun oon ottanu sen syliin, mutta joskus jatkaa vielä senkin jälkeen.

    • x-marsu

      Marsuistani vanhin on sirkuttanut kerran, silloin kun sen kaveri kuoli ja oli jonkin aikaa ainut marsu. Sen jälkeen en ole kuullut sen sirkuttavan, en myöskään uusien marsujeni.

      Sirkuttamisen syytä ei kai tiedetä, mutta yksinäisyys laukaisee monella marsulla sirkuttamisen (joko yksinäinen marsu tai yksin eri häkissä elävä marsu). Ja mitä olen lueskellut, osa marsuista on sirkuttanut säikähtämisen jälkeen ja useat marsut luultavasti vain "huvikseen". Liittyy varmasti jotenkin kommunikointiin kuitenkin (?).

      Tai ehkä marsu lähettää sähkettä avaruuteen, siltä se ainakin näyttää ja kuulostaa ;D

    • Anonyymi

      Mitä tarkoittaa kun marsu sirkuttaa?

      • Anonyymi

        Kuulostaa pieneltä linnulta. Meidän toinen tyttömarsuista tekee sitä välillä, saa jonkinlaisen ahdistuskohtauksen. Ekoilla kerroilla luultiin ulkoa tulevan pikkulinnun ääneksi. Marsu rauhoittuu nopeasti, kun hänen luokseen menee ja puhuu rauhoittavasti ja silloin sirkutus loppuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      188
      22442
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      84
      9659
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      47
      7627
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      88
      6418
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      189
      6133
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      49
      5122
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      118
      4776
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4489
    9. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      32
      2669
    10. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      101
      2229
    Aihe