Elämä Ranskassa

Minkälaista on elämä Ranskassa ja erityisesti Provencessa? Minua kiinnostaa siksi, kun piti muuttaa sinne, mutta elämä keikuttikin ihan muualle.
3949
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

C'est la vie. Elämä keikuttaa aina eri suuntiin ja eteenpäin.

Elämäni Ranskassa oli todella upeaa aikaa, jossa jokainen maakunta on aina ollut oma erilainen kokemuksensa.

Pariisissa juostaan ajan perässä, tavataan paljon uusia ihmisiä ja kiinnostutaan monenlaisista asioista yhtä aikaa.

Normandiassa eletään jo enemmän maaseudulla ja nautitaan jopa syksyn vesisateista.

Provencessa meno on rauhallisempaa, aurinko määrää enemmänkin päivien kulun. Uusiin ihmisiin on ehkä hieman vaikeampaa tutustua, mutta aina kannattaa yrittää.

Provencen ranskaa mongerretaan hieman omalla tavallaan. Sen kielessä soi aurinko. "Langage" siellä on värikkäämpää monin eri tavoin.

Ehdottaisin sinulle tutustumista hauskaan kirjaan, jonka on kirjoittanut Yvone Lenard: "Lumoava Provence". Kirja vastaisi mielestäni loistavasti kysymykseesi, millaista elämä Ranskan Provencessa oikeastaan on;)

Äänestä
  • Kiitos kirjavihjeestä! Pitääpä lainata ja lukea!

    Olen innokas telttailija. Onko Ranskassa ja erityisesti Provencessa joitakin kivoja campingpaikkoja, joita voisit suositella?

    Onko siellä paljon suomalaisia?

    Äänestä

  • Sinne tullaan! kirjoitti:

    Kiitos kirjavihjeestä! Pitääpä lainata ja lukea!

    Olen innokas telttailija. Onko Ranskassa ja erityisesti Provencessa joitakin kivoja campingpaikkoja, joita voisit suositella?

    Onko siellä paljon suomalaisia?

    Kauniita maisemia löytyy yllinkyllin. En osaa ehdottaa jotain tiettyä leirintäaluetta, mutta Provencessa, Les Gorges du Verdon olisi(vat) todella hienoa nähdä ja kokea. Leirintäalueita löytyy, samoin mahdollisuuksia harrastaa vaikkapa koskenlaskua.

    Suomeakin saattaa Ranskassa joskus kuulla, mutta paremmin siellä pärjää ihan vain ranskaksi. Miksi lähteäkään etsiämään Kotimaisia, ulkomailta;)

    Mukavaa matkaa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Provencessa? kirjoitti:

Minkälaista on elämä Ranskassa ja erityisesti Provencessa? Minua kiinnostaa siksi, kun piti muuttaa sinne, mutta elämä keikuttikin ihan muualle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu