Elämä Ranskassa

Provencessa?

Minkälaista on elämä Ranskassa ja erityisesti Provencessa? Minua kiinnostaa siksi, kun piti muuttaa sinne, mutta elämä keikuttikin ihan muualle.

3

909

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • inconnue

      C'est la vie. Elämä keikuttaa aina eri suuntiin ja eteenpäin.

      Elämäni Ranskassa oli todella upeaa aikaa, jossa jokainen maakunta on aina ollut oma erilainen kokemuksensa.

      Pariisissa juostaan ajan perässä, tavataan paljon uusia ihmisiä ja kiinnostutaan monenlaisista asioista yhtä aikaa.

      Normandiassa eletään jo enemmän maaseudulla ja nautitaan jopa syksyn vesisateista.

      Provencessa meno on rauhallisempaa, aurinko määrää enemmänkin päivien kulun. Uusiin ihmisiin on ehkä hieman vaikeampaa tutustua, mutta aina kannattaa yrittää.

      Provencen ranskaa mongerretaan hieman omalla tavallaan. Sen kielessä soi aurinko. "Langage" siellä on värikkäämpää monin eri tavoin.

      Ehdottaisin sinulle tutustumista hauskaan kirjaan, jonka on kirjoittanut Yvone Lenard: "Lumoava Provence". Kirja vastaisi mielestäni loistavasti kysymykseesi, millaista elämä Ranskan Provencessa oikeastaan on;)

      • Sinne tullaan!

        Kiitos kirjavihjeestä! Pitääpä lainata ja lukea!

        Olen innokas telttailija. Onko Ranskassa ja erityisesti Provencessa joitakin kivoja campingpaikkoja, joita voisit suositella?

        Onko siellä paljon suomalaisia?


      • inconnue
        Sinne tullaan! kirjoitti:

        Kiitos kirjavihjeestä! Pitääpä lainata ja lukea!

        Olen innokas telttailija. Onko Ranskassa ja erityisesti Provencessa joitakin kivoja campingpaikkoja, joita voisit suositella?

        Onko siellä paljon suomalaisia?

        Kauniita maisemia löytyy yllinkyllin. En osaa ehdottaa jotain tiettyä leirintäaluetta, mutta Provencessa, Les Gorges du Verdon olisi(vat) todella hienoa nähdä ja kokea. Leirintäalueita löytyy, samoin mahdollisuuksia harrastaa vaikkapa koskenlaskua.

        Suomeakin saattaa Ranskassa joskus kuulla, mutta paremmin siellä pärjää ihan vain ranskaksi. Miksi lähteäkään etsiämään Kotimaisia, ulkomailta;)

        Mukavaa matkaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      2973
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1376
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      220
      1316
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1181
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1140
    6. 37
      1011
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1001
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      957
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      944
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      877
    Aihe