Olen talven aikana "92/93 Vectraa vaihtamassa ja Renault Laguna olisi yksi vaihtoehto. Olen tämän Renault palstan viestejä selaillut ja yleisimmät tyyppiviat on tiedossa mahdollisesti,mutta olisi mielenkiintista tietää Laguna ikäluokassa 1994-1995 miten verrattuna mihin saman kokoluokan autoihin verrattuna hyvä/huono ostos? Ajettavuus ilmeisest hyvä, samoin tilat, näyttää päältä/sisältä äkkiseltään ikäistän uudemmalta automallilta eli ei vielä mikään "vanha malli". Varusteita ihan kivasti mallista riippuen. Miten kuultus 1,8/2,0 8v koneella maantieajossa? Uskoisin että päihittää oman "93 look Veccun" laadussa ja käyttömukavuudessa! Mielipiteitä ja kommenttia yms laitelkaa!
Lagunaan vaihtamassa
Hakusessa Laguna
2590
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kannattaa ehdottomasti käydä kokeilemassa. Tuo 2.0l 8-venttiilinen on mukava työjuhta. Ei mikään sportti, mutta vääntää aika tasasesti koko kierrosalueella. Bensaa vie varmaan keskimäärin 8-litraa satasella.
Vikojahan niissä on, mutta varmaankin monet viat on jo keretty tuon ikäiseen autoon korjata.
Ei siinä tartte mitään sen ihmeempää kuin muihinkaan melkein kymmenen vuotta vanhoihin autoihin tarttua. Katso vaan ettei ole pahasti ruostetta missään! Lämppärin kennoa jos ei ole vaihdettu saattaa mennä hyvinkin pian vaihtoon. Kannattaa kokeilla, että kuumaa ilmaa tulee varmasti!
Moi,
mulla oli 1.8 8-vee lagu parisen vuotta vm -97. Kelpo peli ja harmiton. 1.8:ssa ei ole tehoa kuin 90-95 hepoa (mallista riippuen), mutta alhaalta vääntävänä pelastaa paljon. Toki jos on usein painoa kyydissä suosittelen 2-litraista. Ei ole paha ruostumaan, tilaa löytyy, erittäin hiljainen ja muotoilultaan nuorekas vaikka malli-ikää on kertynyt.