Olen säikky...

Miksi säikähdän aina kaikkea? jos joku aivastaa lujaa ja nopeesti, hätkähdän ja sydämeni rupee sykkimään. Jos auto tai mopo menee nopeesti yhtäkkiä ohi säikähdän sitäkin. Sitten minulle tulee usein sellaisia "mitä minä nytten tein"- tai "sanoinko jotain väärin"-tunteita. Tää tosiaan rajoittaa mun elämää. Johtuuko säikähdykseni liiallisesta jännittämisestä? olen muutenkin aika varuillaan enkä tiedä syytä.
3552
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Oon 18 vee opiskelija tyttö...no kuiteski.
Tässä kesällä eräänä aamuna ku heräsin ja nousin tietokoneelle lukeen sähköpostia, kaveriltani oli tullu yksi viesti. Luin sen, siinä oli joku pieni kertomus, sit kuva, jota piti kattoo, ja hahmottaa siitä jonku henkilön. Kaiuttimet piti laittaa kovalle. Yritin siinä noin 30 sekunttia saada sitä "henkilöö" esille, ku yhtä-äkkiä ruudulle ilmesty joku ihmeen pelle, ja ku kaiuttimet oli kovalla, ni se "pelle" kiljasi samalla, sitä "pellee" näytettiin ihan vain väläys. Mä säikähdin niin paljon, että aloin huutaan ihan TÄYSILLÄ...mä huusin ja kiljuin...lensin tuolilla selälleni taaksepäin ja sain otsaani mustelman, mä HUUSIN yhtämittaa varmaan noin 30 sekunttia. Jätkäkaverini laitto pikasesti tietsikan kii. Se ilta meni ihan VITUKS...ja siitä lähtien mä oon pelänny melkee joka ääntä. Siis jos verho heiluu, ni mä oon ihan paniikissa. Huvittavaa sinänsä!!! =)
Ni ajattelin vaan et oisko sulle tapahtunu joskus jotain vastaavaa??!?!!
No...hyvää syksyä sulle kuiteski!!!

Äänestä
  • Joo mäkin tiedän sen kauheen naaman kun mun mies illalla sammutti valot ja käski mun kattoo sen.säikähdin niin paljon että nauroin vaan hysteerisesti ja meinasin tuolilta tippuu!En ole säikky mutta silloin kyllä olin!Kun sen katsoo toisen kerran niin se ei tunnu enää miltään.

    Äänestä

  • minulla on ihan samallaisia tilanteita, tämä johtuu siitä , että olen ilmeisesti jo kolme vuotta sairastellut paniikkihäiriötä ja ahdsistuneisuutta, niin olen tullut kauhean herkäksi, sitä siis epäilee itseään, ja pelkää sekoamista kun tuollaista on. se on jotakin neuroosia, psykiatrilta tuli tällainen sanoma, kun kerroin tuntemuksiani.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lilian kirjoitti:

Miksi säikähdän aina kaikkea? jos joku aivastaa lujaa ja nopeesti, hätkähdän ja sydämeni rupee sykkimään. Jos auto tai mopo menee nopeesti yhtäkkiä ohi säikähdän sitäkin. Sitten minulle tulee usein sellaisia "mitä minä nytten tein"- tai "sanoinko jotain väärin"-tunteita. Tää tosiaan rajoittaa mun elämää. Johtuuko säikähdykseni liiallisesta jännittämisestä? olen muutenkin aika varuillaan enkä tiedä syytä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu