Miksi säikähdän aina kaikkea? jos joku aivastaa lujaa ja nopeesti, hätkähdän ja sydämeni rupee sykkimään. Jos auto tai mopo menee nopeesti yhtäkkiä ohi säikähdän sitäkin. Sitten minulle tulee usein sellaisia "mitä minä nytten tein"- tai "sanoinko jotain väärin"-tunteita. Tää tosiaan rajoittaa mun elämää. Johtuuko säikähdykseni liiallisesta jännittämisestä? olen muutenkin aika varuillaan enkä tiedä syytä.
Olen säikky...
Lilian
3552
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Oon 18 vee opiskelija tyttö...no kuiteski.
Tässä kesällä eräänä aamuna ku heräsin ja nousin tietokoneelle lukeen sähköpostia, kaveriltani oli tullu yksi viesti. Luin sen, siinä oli joku pieni kertomus, sit kuva, jota piti kattoo, ja hahmottaa siitä jonku henkilön. Kaiuttimet piti laittaa kovalle. Yritin siinä noin 30 sekunttia saada sitä "henkilöö" esille, ku yhtä-äkkiä ruudulle ilmesty joku ihmeen pelle, ja ku kaiuttimet oli kovalla, ni se "pelle" kiljasi samalla, sitä "pellee" näytettiin ihan vain väläys. Mä säikähdin niin paljon, että aloin huutaan ihan TÄYSILLÄ...mä huusin ja kiljuin...lensin tuolilla selälleni taaksepäin ja sain otsaani mustelman, mä HUUSIN yhtämittaa varmaan noin 30 sekunttia. Jätkäkaverini laitto pikasesti tietsikan kii. Se ilta meni ihan VITUKS...ja siitä lähtien mä oon pelänny melkee joka ääntä. Siis jos verho heiluu, ni mä oon ihan paniikissa. Huvittavaa sinänsä!!! =)
Ni ajattelin vaan et oisko sulle tapahtunu joskus jotain vastaavaa??!?!!
No...hyvää syksyä sulle kuiteski!!!
Joo mäkin tiedän sen kauheen naaman kun mun mies illalla sammutti valot ja käski mun kattoo sen.säikähdin niin paljon että nauroin vaan hysteerisesti ja meinasin tuolilta tippuu!En ole säikky mutta silloin kyllä olin!Kun sen katsoo toisen kerran niin se ei tunnu enää miltään.
minulla on ihan samallaisia tilanteita, tämä johtuu siitä , että olen ilmeisesti jo kolme vuotta sairastellut paniikkihäiriötä ja ahdsistuneisuutta, niin olen tullut kauhean herkäksi, sitä siis epäilee itseään, ja pelkää sekoamista kun tuollaista on. se on jotakin neuroosia, psykiatrilta tuli tällainen sanoma, kun kerroin tuntemuksiani.