Olen ajatellut hankkia käytettynä Opel Omegan.
Mitkä ovat viat ko. merkissä ja mallissa.
Onko ehkä sähkölaitteet ja onko herkkä ruostumaan?
Harkinnan alla vm. -96 - 98. Bensamalli tai diesel.
Mahdollinen tuonti Saksasta kiinnostaa.
Kiitokset ennakkoon hyvistä tiedoista!
Mitkä ovat viat ko. merkissä ja mallissa.
Onko ehkä sähkölaitteet ja onko herkkä ruostumaan?
Harkinnan alla vm. -96 - 98. Bensamalli tai diesel.
Mahdollinen tuonti Saksasta kiinnostaa.
Kiitokset ennakkoon hyvistä tiedoista!
Vastaukset 3
Vanhimmat
kyllähän opel on autoista paras, sanokoot muut mitä tahansa, japanilaiset ei ole ainakaan autoa vielä valmistaneetkaan.
ja täältä voit tsekata vähän hintatietoja:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=95&conference=1500000000000122&posting=22000000001132302
Autoon olen erittäin tyytyväinen (kilometrejä on kertynyt vähän yli 7tkm) eikä mitään vikaa ole vielä ollut. Kannattaa myös katsoa www.opelclubfinland.net sivuston keskustelufoorumi, siellä on omegastakin tyyppiviat lueteltu useaan otteeseen.
Auto on erittäin tilava ja hiljainen, 2.5:lla myös potkua riittää normaaliajoon mukavasti. Bensaa kyllä menee aika lailla, 7tkm:n aikana keskikulutus on n. 9,5l/100km, siihen kyllä varmaan vaikuttaa osaltaa se, että sitä kiihtyvyyttä tarttee aika ajoin vähän testailla ;)
viime päivinä pörssiä selaillessa on tullut havaittua, että 94-97 mallisen 2.5 V6 Omegan saa alle 200 tuhattakin ajettuna 11-16 kiloeuron hintaan. Tuntuu edulliselta, sillä 96-97 V6 Vectrat ovat samanhintaisia elleivät kalliimpia!
Jos verrataan vaikka passattiin, uusikorisen 1.6 sedanin saa 97 -mallisena juuri ja juuri 13 000 euroon, 1.8T -kone nostaa hintaa 2-3000 euroa ja farkkumalli vielä tonnin päälle. VR6 passat maksaakin jo maltaita.
Jos Volvoja katsellaan vaikka 850/V tahi S70 -rintamalta, hinnat/vuosimalli ovat kauttaaltaan korkeampia ja kilometrejä on usein rutkasti.
Vaikuttaa siis järkihankinnalta, jos haluaa suht uuden, tilavan auton isolla koneella.
ja kommentoida saa.. onko laatu sitten vastaavasti heikompaa?