Mitä tehdä Vuotaville etuikkunoille? Kyseessä -80 -luvun HT Flipperi Jossa alumiinipokat ja kumitiiviste. Ei ainakaan kiristäminen auta. Voisko jostain saada samanlaisia tiivisteitä vai onko ainoa keino laittaa sikaa väliin?
Auttakeenhan kiitos
Auttakeenhan kiitos
Vastaukset 3
Vanhimmat
on repiä kaikki pois,puhdistaa kunnolla,asentaa uudelleen uusilla kumitiivisteillä, ja lasimestari meidän paikkakunnalla suositteli Wurthin mustaa ikkunamassaa.
Kumitiivisteitä oli mun tapauksessa mahdotonta niin vanhaan veneeseen löytää, leikkasin ikkunatiivisteestä sopivan leveä.
Se Wurthin massa kun käytin oli kivaa käsitellä, ei tarvinnut pestä vahvoilla aineilla,se mikä pursui ulos kun kiristi ruuvit sai sormella poimittu pois.Sikaflex on ikävä sillä tavalla että jos joskus täytyy vaihtaa ikunan niin et saa sitä ehjänä pois,ja työ on sottoista asennusvaiheessa.
kumitiivisteet pois, hyvä puhdistus, teippi ikkunan reunaan ja alu-pokaan, ikkuna-sikaa koloon ja sormella viimeistely. Näin tein aikoinaan vator ht:n ikkunoille ja vesi pysyi ulkosalla
osta tuubi tai pari kirkasta silikonia (trans trans)
ja vedä sitä molemiin puolin saumaan.. lähtee helposti pois sit kun rupee vuotamaan ja on helpoin levittää/pyyhkiä!!!! Itse käytin tremflex merkkistä ainetta kestänyt painepesun 9 vuotta.. (160bar).