Pieni apu tarpeen.

undu#11

Heippa kaikki lintujen ystävät,

Minulla on ollu vuoden verran kaksi undulaattia. Sain ne suoraan kasvattajalta kun ne olivat n. kolmen viikon ikäisiä ja aloitin heti sillon kesyttään niitä. Miksi ne ovat vieläkin niin arkoja, että eivät uskalla tulla itse sormelle?

Olen ollut niiden lähellä aktiivisesti ja jutellut rauhallisesti. Pitänyt kättä häkissä ja koittanut viedä kättä lähemmäskin. Joskus ne pysyvät nätisti paikallaan, mutta useimmiten lähtevät nopeasti pois käteni läheltä.. Miten saan ne kesyyntymään kun olen kokeillut jo kaikkea mahdollista?!

Kiitos kaikille jotka lukevat tämän romaanin ja antavat jotain vinkkejä kesyttämisen suhteen. :)

3

538

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Oletkos mitään herkkuja (esim. hirssinpätkää) käyttänyt apuna tai ylipäätään mitenkään palkannut lintuja edistymisestä? Ja varmistanut että jokaikinen kesytyssessio päättyy edes jonkinlaiseen onnistumiseen ja palkkaukseen (aralla linnulla usein se kesytystuokion lopetus on jo riittävä palkka, kesymmillä namupalat auttavat). Erittäin tärkeää on että palkkaus tulee juuri siitä rauhoittumisesta ja kädensiedosta eikä karkuunlähdöstä. Eli jos lopetat harjoituksen aina siinä vaiheessa kun linnut lähtevät karkuun niin vahvistat ja palkkaat nimenomaan sitä arkailua ja käden väistämistä etkä haluamaasi käytöstä eikä kesyyntyminen siksi etene mihinkään vaan opetat niille päinvastoin käden pelkäämistä. (Linnun kannalta katsottuna: "Kun mennään karkuun hermostuttavassa tilanteessa niin häirintä loppuu, ihminen siis haluaa meidän väistävän kättä.")

      Eli koita lukea lintuja niin että kun viet kättä häkkiin hidasta, lopeta, vedä käsi pois ja kehu iloisella äänellä ENNEN kuin ne alkavat siirtyä kauemmas ja haeskella pakoreittejä. Sitten vaan pikkuhiljaa koitat saada kättä lähemmäs ja lähemmäs ja lopulta ala kosketella/rasuttaa lintuja ja varovasti ujuttaa sormea varpaiden alle yhdistäen sormelletuloon samalla joku selkeä komento (ja todellakin pikkuhiljaa, toista harjoituksia sinnikkäästi muutama toisto kerrallaan, useita kertoja päivässä, ja etene lähemmäs vasta kun yksi vaihe sujuu ongelmitta). Jos linnut säikkyvät, älä missään nimessä lopeta siihen, vaan vie harjoitus läpi edes kerran onnistuneesti niin pienellä vaatimustasolla, että se onnistuu ja AINA viimeiseksi muistikuvaksi harjoituksista jää se onnistunut suoritus (=linnut pysyvät paikallaan kun viet käden niitä kohti vaikka millin jos muu ei onnistu) ja kehu.

      Aktiivisen työstämisen sijaan voit toki esim hirssillä houkutella niitä sormelle mikäli linnut uskaltavat kädestä syödä, mutta perusperiaate siinäkin on sama, eli tarjoa ensin pitkää hirssiä niin että ne ulottuvat varsin kaukaa napertamaan siitä jyviä, sitten hiljalleen pienennetään tarjottavaa pätkää ja sitten aletaan sijoitella se niin että lintu joutuu koskemaan sormiin ja lopulta kiipeämään kädelle kokonaan hirssiin ulottuakseen, sitten vaan aletaan yhdistää jotain komentosanaa siiden sormelletuloon ja lopulta yritetään saada sama aikaan ilman hirssiä.

      Menepä tuonne ja laita hakusanaksi "kesytys" tai "kesyttäminen" niin saat paljonkin vinkkejä aiheesta. Osa keskusteluista koskee isompia papukaijoja, mutta sam periaate pienilläkin toimii, eli kärsivällisyys ja positiivinen vahvistaminen ovat tärkeimpiä keinoja. Joskus sitten pientä painostustakin jotta edistytään, koko ajan kuitenkin linnun raktioita lukien niin ettei lintua missään vaiheessa tuupata sen kestokyvyn yli.
      http://www.papukaijayhdistys.fi/web/index.php?option=com_fireboard&Itemid=135&func=search

      Se tietysti kannattaa muistaa, että linnut ovat yksilöitä eivätkä kaikki välttämättä ikinä itse hakeudu ihmisen seuraan ja tule ilman selvää kehotusta sormelle, mutta käytännössä jokaikisen papparin saa kyllä tulemaan käskystä sormelle ja nostettua toiseen paikkaan kun sitä vaan jaksaa tarpeeksi ja positiivisen vahvistuksen kera harjoitella.

      • undu#11

        Kiitoksia vinkeistä. Yritän näillä. Toivottavasti kesytys edistyy. :)


    • linyu friikki

      jotkin linnut eivät vain kesyynny. minulla on ollut jo kasi vuotta kaksi helmiäiskääpiökyyhkyä. eivätkä ne ole vieläkään kesyyntyneet. ovat samanlaisia kuin sinun lintusi. olen yrittänyt kesyttää niitä koko meidän yhteisen ajan jayritän vieläkin. toisaalta ne ovat liitäneet paikasta toiseen ennen kun ostin ne eläin kaupasta. onni on istunut sormellani mutta vain kerran eikä sittemmin enää koskaan. ne ovat uteliaampia ja kesynpiä minua kohtaan kun soitan niille musiikkia radiosta kun ne ovat vapaina vessassa. ja ne viheltävät minulle takaisin kun soitan niille nokkahuilua tai vihellän. helmi oppi pienen pätkän nokkahuilulla soittamastani kappaleesta. ja vihelteli sitä mutta ei osaa sitä enää. en voi soittaa radiota linnuille niiden ollessaan häkissään ja huoneessaan sillä minulla on samassa huoneessa kani. kanit tuntevat ultraäänet kipuna. radiosta, televisiosta ja tietokoneesta tulee ultra ääniä. lainaamassani lintukirjassa luki että kesyttääkseen linnut pitäisi laittaa omenanpala hhäkinkaltereiden välistä joka päivä tiettynä kellonaikana.kun näin olisi lintu oppinut ja tulisi se odottamaan herkkua. voisi omenan laittaa luukusta häkkiin. tätä jatketaan kunnes lintu tuttuu ojentavaan käteen. sen jälkeen lintu noutaa palan kädestä. sen jälkeen linnun voi ottaa käteen. minulla se ei oikein tepsinyt kun ei niille löydy mitään herkkua. kun ne ei syö edes hedelmiä. toivottavasti sinun linnuilla tepsii!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4567
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      130
      2985
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2752
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1730
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1574
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      22
      1468
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1324
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      205
      1098
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    Aihe