Elikkä alkoi kypsyttämään nää kotimaan ryöstöhinnat näissä virtuaalipalvelimissa, joten siirrän palvelut ulkomaille. En hostaa mitään kriittisiä sivustoja, joten pieni lagikaan ei kauheasti haittaisi (Välttämättä).
Tähän mennessä olen löytänyt yhden harkitsemisen arvoisen Saksasta eli:
http://www.webtropia.com/home/virtual-server.html
Virtual Server Starter, alle 10€/kk ei vaikuta yhtään pahalta hinnalta. Vielä kun ottaa huomioon, että Suomessa halvimmat maksaa yli 20€ ja huomattavasti huonommin ominaisuuksin, mitä tuossa paketissa on.
Toki tiedän ja tiedostan, että ongelmien sattuessa täytyy hioa saksan taitoja 0-tasolta, mutta sen mitä olen omaa virtuaalia pitänyt nyt pari vuotta, niin kyllä ne kaikki asetukset ym. saa muutenkin itse vääntää eli tota kielijuttulätinää en tähän kaipaa. Tarvittaessa saan tähän ihan pakkotilanteessa kyllä kaverilta apua, joka on Saksassa useamman vuoden asunut ja opiskellut. Mutta en usko, että sakemanni voi erehtyä, jos sähköpostilla lähettää "Pls restart server XY, thanks" :D Muuta apua en itse ole tähän mennessä tarvinnut...
Eli enemmänkin haen tietoja, jos jollakin on tuolla palvelu tai tietää jonkin toisen vastaavan edullisen, jota osaisi suositella EU-alueelta. (Viro, Saksa, Ranska, Englanti, muu?) Myös USA ei ole pois suljettu, paria jo katselin, mutta hinta ei ollut tuohon webtropiaan nähden kilpailukykyinen. Enemmän huolettaa, että miten tuo muuten toimii, mutta kaitpa se on vissiin kokeiltava. Ei vain huvittaisi sitoutua toimimattomaan palveluun 12kk ajaksi. (Ja tiedän tiedän, halvalla ei saa useimmitenkaan hyvää...)
Virtuaalipalvelin ulkomailta
7
1587
Vastaukset
- -VPS-
Oikeastaan v****jako sitä miettimään, tilasin tuolta tuon palvelun. Tuun tänne itkemään sitten (ehkä) jos ei ollutkaan hyvä. Onhan tuossa tuo kokeilukuukausi, jos ei olekaan tyytyväinen.
- hupijoopa
Miksi ihmeessä haluat halvan virtuaaliserverin?
Virtuaalipalvelin halutaan yleensä jos on jotain niin eksoottista ajossa ettei "shared hosting" käy. Toinen syy on huomattavan kuormittava palvelu johon jaetun hostin resurssit ei riitän. Huono virtuaaliservo on yleensä täysin tarpeeton viritys eikä anna mitää lisäarvoa mihinkään.
Kunnon virtuaaliservossa on Ensim tuotteen tapainen hallintasofta ja päivitykset aina kunnossa hostaajan puolelta ja ainakin se 256 kiloa taattua kaistaa. Hintakin on sitten jo kustannussyistä luokkaa 30-50 euroa. Edes adult palvelua et voi ajaa virtuaaliservossa, koska ei ole pääosin sallittua ko. käyttöön niinkuin ei jaettu hostikaan.
Dedicated on taas niille, jotka haluu vapaat kädet (oma servo) mutta hintakin on sitte 75-150 euroa/kk riippuen monestakin seikasta.
Halvalla et saa ku paskaa.. - VPS Admin
Kyseisen firman VPS:t toteutettu OpenVZ:lla.
Tarkottaa käytännössä, että isäntäpalvelin voidaan ylibuukata kun RAM:a ei varata kokonaan palvelimelle vaan se on "burstable" paskaa.
Onnea matkaan, paskan otit, mutta toisaalta mitäpä suomalaiselta IT-juntilta voi odottaa.- Toi ei..
..ollu kovin kauniisti sanottu. =)
- VPS Admin
Toi ei.. kirjoitti:
..ollu kovin kauniisti sanottu. =)
..tuppaa sattumaan jos se ei itseä miellytä.
- -VPS-
Kovin on itkuisia vastauksia tullut, mutta ei sitten ainoatakaan vaihtoehtoa kukaan itkun tuhertaja keksinyt. No, viikon on nyt ollut toi ja palvelu ainakin ihan ok, saittien siirrot aloittelen tällä viikolla ja sen jälkeen alkaa näkymään lykkäsinkö käteni ns. sontaan. :D
- VPS Admin
Mitä sitä enään ehdottamaan kun olet jo valinnan tehnyt. Nyt odotetaan mielenkiinnolla miten tämä projekti toteutuu loppupeleissä ja mitä tapahtuu kun saitti siirtyy tuotantoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3582206IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk511705Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1551369Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.891274- 1441223
Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021171Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten121112Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.851102Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast4701067Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan481002