Olen alkanut miettiä, että mikä on se asia jolla ihminen pelastuu ja pääsee taivaaseen.
Olen xvl ja nyt alkanut tosissaan miettiä, että millä perusteella minä en heidän mielestään pääse taivaaseen.
Ne asiat jotka minua ja esimerkiksi jotakin vl-ihmistä erottavat, on se että en käy seuroissa ja en osallistu tähän vl-yhteisön toimintaan.
Toinen asia on se, että minä pohdin asioita, he näyttävät vaan seuraavan jotakin elämäntapaa.
Pnko siis ongelmana se, että minulla "ei ole synnit anteeksi"? Kuitenkin arkielämässä pyrin rehellisyyteen ja toisten kunnioittamiseen ja anteeksi pyydän ja annan ainakun siihen on aihetta kun on sanonut pahasti jne.
Uskon myöskin Jumalaan ja hänen poikaansa. Voidaanko minut siis tuomita epäuskoiseksi siksi, että
a)en käy seuroissa, jossa saa saarnasta synnit anteeksi
b)en ole vl
c)käytän korviksia ja meikkiä
Mikä on siis se taika-asia joka tekee vl-serkustani uskovaisen ja minusta eäuskovaisen?
Olen xvl ja nyt alkanut tosissaan miettiä, että millä perusteella minä en heidän mielestään pääse taivaaseen.
Ne asiat jotka minua ja esimerkiksi jotakin vl-ihmistä erottavat, on se että en käy seuroissa ja en osallistu tähän vl-yhteisön toimintaan.
Toinen asia on se, että minä pohdin asioita, he näyttävät vaan seuraavan jotakin elämäntapaa.
Pnko siis ongelmana se, että minulla "ei ole synnit anteeksi"? Kuitenkin arkielämässä pyrin rehellisyyteen ja toisten kunnioittamiseen ja anteeksi pyydän ja annan ainakun siihen on aihetta kun on sanonut pahasti jne.
Uskon myöskin Jumalaan ja hänen poikaansa. Voidaanko minut siis tuomita epäuskoiseksi siksi, että
a)en käy seuroissa, jossa saa saarnasta synnit anteeksi
b)en ole vl
c)käytän korviksia ja meikkiä
Mikä on siis se taika-asia joka tekee vl-serkustani uskovaisen ja minusta eäuskovaisen?
Vastaukset 11
Vanhimmat
"heidän mielestään" - sillä ei ole merkitystä. Raamatun mukaan Jeesus pelastaa, siis kun huutaa Jeesusta avukseen ja antaa elämänsä Hänelle. Kyyyllä, vaikka sitten yksin peräkammarissa, siihen EI tarvita muita, koska Jumala on siellä. Mutta sitten täytyykin rukoilla johdatusta eteenpäin, alkaa rukoilla ja lukea Raamattua ts pitää yhteyttä Pelastajaa, ja etsiä srk, sillä kukaan ei pärjää yksin. Ja jos olet perinteen orja, lue vl.uskon historiaa, se ihmiseltä ihmiselle -ketju on Myöhempien Aikojen Vl-keksintö. Tottakai aina välillä on vahvistavaa kuulla synninpäästö myös rinnallakulkijalta, mutta pitää myös itse uskoa.Ja, joo,joo, tiedän jo vastakommentit. Olen lukenut ne jo tuolta alempaa. Älkää vaivautuko ainakaan mun vuoksi.
Kuulun kyllä ev.lut seurakuntaan.
Mutta pitääkö se synninpäästö kuulla juuri vl-ihmiseltä? Miten se voi olla mahdollista, kun kuusi miljardia ihmistä tuskin edes tietää tämänn joukon olemassaolosta?
Muuta ei tarvita, sillä jokainen jonka synnit on SRK pidättänyt, ne ovat taivaassakin pidätetty.
SRK:lla on siis valta tuomita eläviä ja kuolleita niin maan päällä kuin taivaassakin.
Tarvitsetko jonkun hyväksynnän vl:tä uskostasi jotta voit tuntea olevasi uskovainen?
No, sinut on kasvatettu siihen, siksi ehkä ajattelet niin.
Miksi tarvitset heiltä hyväksyntää? Missä raamatun kohdassa kerrotaan että vain ja ainoastaan jonkun toisen ihmisen synninpäästön kautta voi vasta päästä taivaaseen?
Sitä siellä ei lue. Sinut on kastettu, uskot, pyrit elämään toisista välittäen, olet siis hyvä ja sopiva ihminen. Mutta ainahan löytyy ihmisiä joille sinä et sovi, se on heidän ongelmansa.
Voit tarkistella muitakin uskontoja. Heilläkin on paljon lisäehtoja joilla vain pääsee taivaaseen. Välitäkö siitä miten jehovan todistajat tai monet muut uskonnot suhtautuvat sinuun koska hehän ajattelevat myös ettet pääse taivaaseen?
Taivaaseen pääsyyn löytyy paljon mielipiteitä, jokaisen on vain löydettävä se rauha itselleen, itselleen sopiva rauha jos sellaista tarvitsee ja kaipaa.
Tavallaan en tarvitse hyväksyntää, vaan kysyn ihan puhtaasti että mikä on se peruste jolla minua pidetään "uskottomana". Olen siis utelias ja haluaisin todella tietää mikä on peruste.
Tavallaan on mielenkiintoista se raja joka arkieleämän kanssakäymisessä on vl:n ja ei-vl:n välillä. Että minä nyt vaan olen uskoton ja he uskovaisia, eikä oikeastaan kukaan kysele ja keskustele tai kyseealaista tätä kuviota.
Mutta niinkuin sanoin, en välttämättä hae hyväksyntää ollenkaan, olen vain puhtaasti utelias ja minulle sopisi oikein hyvin, että joku selittäisi tämän vl-näkökulman asiaan.
Minun käsittääkseni minä eroan vl:n mielestä olemalla epäuskovainen koska en usko kuin he. Heidän mielestään tulee uskoa kuin heidän uskonto opettaa, millään muulla tavalla ei voi olla uskovainen. Sinun tulee elää heidän elämäntavoillaan ja uskoa synnit anteeksi niinkuin vl sen saarnaa ja uskoa sitten kuin vl:suus opettaa ja alkaa itse toteuttaa heidän elämäntapaansa ja uskontoa sekä olla hyväksymättä että jollain muullakin tavalla eläen voisi olla uskovainen.
Noinhan se menee. Mutta kyllähän minä tuon olen aina tiennyt. On vaan niin, että nimenomaan perusteet tuollaiselle uskolle on aika heikot raamatun mukaan..
Nämä vl-opin kuviot on mielestäni aika moni raamatulla todistanut nimenomaan vääriksi tälläkin palstalla.
Ja kun se synninpäästö pitäisi aina kuulla vl-ihmisen suusta ja kuitenkaan mitään lähetystyötä ei tehdä ja suurimmalla osalla maailman ihmisitä ei ole varaa tänne matkustaa, siksi en voi mitenkään hyväksyä tätä vl-opetusta.
Tavallaan outoa jos Kristus sovitti kaikkien synnit mutta vl-ihminen tarvitaan tähän kuitenkin vielä lisäksi.
Ei ymmärrä.
Kuinka moni vl edes tarkemmin tietää mistä heidän tapansa/sääntönsä tulevat...
Ovat mukana jossain josta eivät itsekkään tiedä sen taivaallista, mä olen tähän syntynyt jne. sopertavat. Enkä ymmärrä miten ihminen pystyy elämään tajuamatta edes itse että mikä tää lahko oikeestaan on. Mutta mutta tällaisia ihmisiä löytyy joka puolelta. Eläkööt niin kuin parhaaksi näkee...
vl:t tekee lähetystyötä. Sinulla ei ole synnit anteeksi siksi et ole vl. Voithan kuitenkin olla uskovainen, mutta et vl, koska et usko kuten vl.
Mutta millä perusteella minulla ei ole synnit anteeksi?
Minun mielestäni Kristus sovitti KAIKKIEN ihmisten synnit ja joka häneen uskoo, pelastuu.
Ei ole mainintaa siitä, että vl-ihminen tarvitaan tähän väliin.
siis missä tahansa niistä monista on oltava seurakunta äitinä... Eli jos sinulla ei sitä ole, sinä et voi olla "oikea"!
Jokainen suunta sitten pidättää itsellään tämän "oikean" seurakunnan nimen. Aivan sama juttu on esikoisuudessa (virallisesti siis). Siellä kuten varmaan vl-seurakunnassakin on kuitenkin ihmisiä, jotka ajattelevat eri tavalla. He uskovat, että jokainen, joka turvautuu Jeesukseen Kristukseen pelastajanaan, pelastuu.
Joku tuolla sanoi jotain sellaista, mistä sai käsityksen, että jos elää hyvin, niin sitten kelpaa Jumalalle. Niin ei kuitenkaan raamattu opeta - kysymyksessä on aina henkilökohtainen usko Jeesukseen. Ihmiseltä on mennyt kaikki turva omaan itseen ja omaan hyvään elämään ja hän on joutunut myöntämään, että ilman Jeesusta Kristusta ja hänen tekemäänsä lunastustyötä ei ole mitään toivoa...Kaiken täytyy loppua, nimittäin kaiken sellaisen "olenhan aika hyvä kuitenkin" -ajattelun...Sillä ei ole mitään merkitystä!
Vasta synnin syvyyden tajuaminen saa ihmisen lopettamaan elämänsä arvioimisen, koska se ei mitenkään kelpaa täydellisyyttä vaativalle Jumalalle. Ainoastaan Hänen pojassaan on oikea turva.