Aion kasvattaa sipulia, porkkanaa kurkkua, kurpitsaa ja hernettä yms. Pitääkö minun jo ennalta ehkäistä tuholaisia ja miten? Voinko ihan muuten vaan suihkuttaa esim. nokkosvettä ja missä vaiheessa sitä voi suihkuttaa. Onko siitä kuitenkin haittaa kasvien kasvulle.
Tällä palstalla vastaan aika nihkeästi. Onko jokin muu keskustelupalsta parempi?
Tällä palstalla vastaan aika nihkeästi. Onko jokin muu keskustelupalsta parempi?
Vastaukset 4
Vanhimmat
en tiedä ennaltaehkäisystä,mutta samettikukat häätävät hajullaan ainakin porkkanakempit ja tuhkaa ripottelemalla leveälehtisiin juureksiin torjuu pikkuötököitä.
Porkkanalla kannattaa pitää kateharsoa kesäkuun puoleen väliin, kun sillä estää porkkanakempin laskeutumisen maahan. Se harso saa olla koko ajan kylvämisestä sinne kesäkuun puoleen väliin.
Kitkemisen ajaksi se otetaan pois... Harson alla rikkaruohotkin kasvaa nopeammin, kun on lämmintä. Kastelu onnistuu harson läpi, mutta ne varret kestää paremmin kun ottaa siksi aikaa pois (jos on tarvetta kastella).
loistavasti sametti- ja kehäkukat! Koitas istuttaa niitä kasvimaallesikin. -Ai miksikö? No hajunsa takia! On nääs sitä biologista/ekologista torjuntaa!
murheita tuholaisista